GCD santrauka parengiamojoje raštingumo mokymo grupėje tema: „Garsai ir raidė Z“. Užimkite savo vietas

SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO PAPILDOMO UGDYMO ĮSTAIGA
KŪRYBINGUMO CENTRAS „SAULĖTAS MIESTAS“
SAVIVALDYBĖS FORMAVIMAS TIMAŠEVSKIO RAJ

Pamokos metmenys

tema:

„Z raidė“

Parengta ir atlikta

papildomo ugdymo mokytoja

asociacija "Vaivorykštė"

R.G. Tichonova

Timaševskas,

2016

Tema Raštingumo pamokos: „Z raidė“.

Tikslas: lavinti gebėjimą atskirti studijuojamus garsus kalboje ir lavinti įgūdžius skaityti žodžius naujomis ir išmoktomis raidėmis.

Užduotys:

Švietimas:

- mokyti atpažinti garsus kalboje, pažymėti juos diagramoje; mokyti skaityti skiemenis, žodžius su raide Z;

Stiprinti vaikų gebėjimą skirstyti žodžius į skiemenis; atlikti žodžių modelius; - praturtinti vaikų žodyną.

Švietimas:

-ugdyti nuoseklią kalbą, suvokimą, dėmesį, atmintį, verbalinį ir loginį mąstymą;

Tobulinti grafinio rašymo įgūdžius;

Stiprinti gebėjimą dirbti sąsiuviniu ir prie lentos;

Švietimas:

- bendravimo, bendradarbiavimo ir tarpusavio supratimo kultūros kūrimas .

Įranga: multimedijos pristatymas; individualios signalinės kortelės, kortelės su žodžiais; spalvotos širdelės;

Pamokų užrašai

1. Žinių atnaujinimas.

Psichologinė nuotaika.

Sveikiname vaikus.

Klasėje kiekvieną dieną

Darykime pratimus. Pratimus atliekame griežtai eilės tvarka.

Visi kartu atsisėdo ir atsistojo.

Jie pasuko galvas.

Ištempti, apsisukti

Ir jie šypsojosi vienas kitam.

Darbo vietos paruošimas.

Požiūris į mokymąsi ir elgesį klasėje.

Autotreniruotė „Psichologinė minutė“.

Parengiamasis darbas: (kalbos aparato tobulinimas)

Turime paruošti savo padėjėjus teisingai tarti garsus. – Kas yra mūsų pagalbininkai?

-Atlikime pratimus artikuliaciniam aparatui lavinti:

- „adata“: įtempkite liežuvio galiuką ir patraukite į priekį. Pakartokite 3-4 kartus.

„Šypsenos“: plačiai ištieskite lūpas šypsodamiesi. Pakartokite 3-4 kartus.

„Skanūs saldainiai“: liežuviu po vieną stumkite skruostus. Burna uždaryta.

„DANTŲ ŠEPETYS“: liežuviu atlikite sukamuosius judesius per dantis. Burna uždaryta.

-(kempinės, dantys, liežuvis).

Taisyklingas garsų tarimas

Žaidimas

Pamokos temos nustatymas.

Koks dabar metų laikas? -Kas vasarą pilkas, o žiemą baltas?
- Mūsų planeta.
– Žodis yra pasisveikinimas susirinkime.
– Rašome raides ir jas tariame...? (ekrane pasirodo iliustracijos ir žodžiai su pavadinimais). – Ką ypatingo pastebėjote žodžiuose? - Pavadinkite pamokos temą.

Žiema
-Kiškis.

Žemė.

Sveiki!

Garsai.

Visi žodžiai prasideda ta pačia raide.

Pamokos tema: raidė ZZ.

Užsiėmimų tema nustatoma remiantis koreliacija tarp to, ką vaikai jau žino ir išmoko, ir to, kas dar nežinoma.

Planavimas – tarpinių tikslų eilės nustatymas, atsižvelgiant į galutinį rezultatą; plano ir veiksmų sekos sudarymas.

Multimedijos projektorius

2.Tikslas.

Kas nustatys mūsų pamokos tikslą?

Kokias užduotis reikia išspręsti norint pasiekti šį tikslą?

Išstudijuosime raidę Zz.

Apibūdinkite garsus;

Pažink raidę Zz;

3.Naujų žinių atradimas.

Atspėk mįslę:

Mažas šuo guli susirangęs. Neloja, nesikandžioja ir neįsileidžia į namus

Teisingai, tai pilis.

Vaikinai, kokiu garsu prasideda žodis „pilis“?

Pavadinkite paveikslėlyje nurodytus žodžius, prasidedančius šiuo garsu (skėtis, tvora, zebras, kiškis, žiema).

Kokiu garsu prasideda žodis zebras?

Ištarkite garsus [З] ir [З ΄] atskirai

Kokie tai garsai?

Sudarykite žodžių diagramas (pagal parinktis)

Patikrinimas lentoje

Užraktas.

Iš garso [Z]

Skėtis, tvora, zebras, kiškis, žiema.

-[z΄]

Tai skirtingi garsai: kietas ir švelnus priebalsis.

Vaikai dirba su kortelėmis.

Reikalingos informacijos paieška ir parinkimas;

Informacijos paieškos metodų taikymas;

Mokinių gebėjimas ir gebėjimas atlikti nesudėtingus loginius veiksmus (analizė, palyginimas).

Verbalinis, vizualinis;

Iš dalies – paieška.

Paveikslėliai

Iš dalies – paieškos būdas

Pristatymas

"Nuotraukos su garsais"

Įvertinkite save, kaip sudarėte diagramas naudodami magiškas liniuotes. (Jei diagrama buvo sudaryta greitai ir teisingai, viršuje uždėkite žvaigždutę; jei tai sukėlė sunkumų, padėkite ją šiek tiek žemiau, o jei nepavyko, dėkite apačioje).

Kas buvo sunku?

Įvertinimas.

Įvertinimas– vaikų akcentavimas ir supratimas apie tai, ko jau išmoko ir ko dar reikia išmokti, suvokimas apie įsisavinimo kokybę ir lygį .

Mokydamiesi naujų dalykų sutelkite dėmesį į sėkmės supratimą.

Kriterijinis požiūris į veiklos vertinimą. Vaikai įtraukiami į savikontrolės ir savęs vertinimo situacijas.

Dėmesingumo ugdymas ir raidės Zz grafinio vaizdo įsiminimas.

Dėl dviejų skirtingų garsų – sunku Z ir minkštas Z- Yra viena raidė Z. Raskite jį užrašų knygelės puslapyje.

Paimkite pieštuką ir nubrėžkite raides Z z.

Kokią užduotį atlikote?

Sąsiuvinyje vaikai suranda ir apibraukia raides Z z.

Jie apibūdino garsus ir susipažino su raide Zz.

Mokymosi tikslo išlaikymas.

Dalinės paieškos metodas.

4.Įgytų žinių transformavimas.

O dabar spręsime trečią uždavinį: išmoksime skaityti skiemenis su raide Zz.

Žaidimo technika „Aidas“.

Lentoje užrašyti šie skiemenys:

už už už už zo zo zo zo zu zu zu

zy ze zy ze

Pirmą eilutę skaitome „kaip aidas“, antrąją – „kaip srūva“ (greitai).

Chorinis skiemenų skaitymas keičiantis balso intonacijai.

Vaikai skaito skiemenis

Komandinis darbas

Žaidimo technika

Apšilimas.

Kartu atsistojome sušilti

Ir sulenkite nugarą atgal.

Vienas-du, vienas-du, vienas-du-trys,

Žiūrėk, nenukris.

Šokime su tavimi

Ir mes judiname kojas.

Vienas šuolis ir du šuoliai.

Vėl sustokime

Mes pasiruošę pamokoms.

Dabar dirbkime su žodžiais. Čia yra kortelės su žodžiais (Zina, Zoya, skėtis, skėtis, žiema)

Perskaitykite juos ir suskirstykite į 2 grupes.

Kaip atskirti žodžius?

Patikrinkime.

Kaip rašomi vardai (didžiosiomis raidėmis)

Kuo ypatingi antrojo stulpelio žodžiai?

Kaip kitaip atskirti žodžius?

Vaikai skirstomi į grupes pagal savybes.

Žodžiai, kurių vienoje grupėje yra 2 skiemenys, kitoje – 1 skiemuo.

Vaikai tikrina

(darbas komandoje)

Vardai vienoje grupėje, likusieji kitoje.

Su švelniu priebalsiu viename stulpelyje, su kietu priebalsiu kitame.

Savarankiškas veiklos algoritmų kūrimas sprendžiant kūrybinio ir paieškos pobūdžio problemas;

modeliavimas – objekto pavertimas iš juslinės formos į modelį, kur išryškinamos esminės objekto savybės

-A objektų analizė, siekiant nustatyti požymius (esminius, neesminius);

- Loginės samprotavimo grandinės konstravimas;

Sveikatos tausojimo pratimai.

Tyrimo metodas

(studentų savarankiškumas renkantis formas, verslo ir kūrybinės veiklos pasireiškimas).

Iš dalies – veiklos požiūrio paieškos metodas mokyme.

Išplėstinio mokymosi technologija

Kokią užduotį atlikote?

Tikslų ir uždavinių išlaikymas.

Siūlau dirbti ir poromis.

Pasakykite komandinio darbo šūkį

Pavadinkite priešingos reikšmės žodžius, prasidedančius garsu Z.

Kartu tai nėra sunku

Kartu - ne ankšta,

Kartu lengva

Ir visada įdomu.

Vasara Žiema;

malonus piktas;

kurčias – įgarsino.

- Formuoti gebėjimą paaiškinti savo pasirinkimą, konstruoti frazes, atsakyti į pateiktą klausimą ir argumentuoti; gebėjimas dirbti poromis, atsižvelgiant į pašnekovo poziciją; organizuoti ir įgyvendinti bendradarbiavimą su mokytoju ir bendraamžiais.

Bendradarbiavimo technologija.

5.Atspindys. Psichologinis palengvėjimas ir streso mažinimas.

6. Veiklos vertinimas.

Užmerkite akis ir prisiminkite viską, ką šiandien turėjome klasėje. – Kokia buvo pamokos tema? – Kokių naujų dalykų išmokote? – Kas buvo įdomiausia? Išreikškite savo įspūdžius.

- Ant jūsų stalų yra trijų spalvų širdelės. Jei veikla jums nepatiko, rinkitės mėlyną širdį; jei ką nors išmokai, bet nelabai gerai prisiminei, tada žalia širdis; Jei viskas aišku ir viską atsimeni, tada raudona širdis. Ačiū už darbą!

Susipažinkite su raide Zz.

Vaikai išsako savo nuomonę.

Įvertinimas– asimiliacijos kokybės ir lygio suvokimas .

Savireguliacija– kaip gebėjimas sutelkti jėgas ir energiją, išreikšti valią ir įveikti kliūtis.

Savivaldybės autonominė ikimokyklinė ugdymo įstaiga

„Kombinuoto tipo vaikų darželis Nr. 340“ Kazanės mieste, Tatarstano Respublikoje.

Aukščiausios kvalifikacijos logopedė. kategorijos Minina Evgenia Viktorovna.

Raštingumo pamokos užrašai

su parengiamosios logopedinės grupės vaikais tema:

"Garsas ir raidė Z"

Užduotys;

Garso Z automatizavimas kalboje;

Foneminės klausos ir suvokimo ugdymas atskiriant duotą garsą iš kalbos srauto; nustatyti garso vietą žodyje,

Ugdykite žodžių garsinės raidės analizės įgūdžius, gebėjimą skirstyti žodžius į skiemenis. Sustiprinti sąvokas „priebalsis“, „kietas ir minkštas priebalsis“;

Žodžių derinimo frazėse įgūdžių ugdymas; aktyviojo žodyno turtinimas daiktavardžiais ir veiksmažodžiais;

Susipažinimas su grafiniu Z raidės vaizdavimu, tiesių skiemenų ir žodžių kūrimas ir skaitymas;

Vaikų kolektyvinės veiklos įgūdžių tobulinimas.

Įranga : magnetinė lenta, nešiojamas kompiuteris, demonstracinė medžiaga (temos ir istorijos paveikslėliai), garso įrašas „Žalioji dainelė“, sąsiuviniai, pieštukai.

Pamokos eiga.

1. Organizacinis momentas.

Logopedas primena vaikams, kad:

„Reikia pasikalbėti, priekaištauti

Taip teisingai, taip aiškiai

Kad visiems būtų aišku!“

Artikuliacijos pratimai: „Išsivalykime dantis“, „Slyskite“, „Ritė“.

2. Pamokos temos nustatymas.

Logopedė kviečia vaikus įminti mįsles ir išryškinti pradinius mįslių garsus.

Ilga ausis. Pūkų kamuolys.

Mikliai šokinėja. Mėgsta morkas. (kiškis).

Apsaugo nuo lietaus, bet nesušlapina.

Nors sušlampa, bet nesušlampa. (skėtis)

Ten guli virvė. Šnypščia, tu apgaudinėji.

Pavojinga jį imti! Įkąs. Aišku? (gyvatė)

Pudravo takus. Papuošiau langus.

Suteikė džiaugsmo vaikams. Ir aš nuėjau pasivažinėti rogutėmis. (žiema)

3. Logopedas prašo vaikų apibūdinti garsą (priebalsį, balsinį).

Žaidimas„Skraido uodas“: vaikai taria garsą Z, dabar garsiau, dabar tyliau (uodas skraido dabar arti, dabar toli).

4. Mokytojas prašo vaikų įvardyti keletą žodžių, prasidedančių garsu Z.

Žodžiai analizei:skėtis, gyvatė, braškė, žiema, tvora, kiškis, veidrodis.

Užduotys:

Suskirstyti žodžius į skiemenis;

Nustatykite, ar Z kiekviename žodyje skamba kietai ar švelniai.

Atsakymai pateikiami visais sakiniais.

5. Vaikai kviečiami pasiklausyti"Žalia daina" "ir sugalvokite frazes iš žodžiožalias (visi vaikai atsako paeiliui).

6. Užduotis„Pasakyk atvirkščiai“

Atidaryti Uždaryti

Kalbėti – užsičiaupti

Prisiminti – pamiršti

Atrišti – surišti

Kindle – užgesinti

Linksminkis – liūdėk

Atsegti - pritvirtinti

Unpint – pinti

7. Patarlės reikšmės paaiškinimas:„Jei persekiosi du kiškius, nė vieno nepagausi!

8. Fizinė minutė:

Lauke žiema ir darosi vėsiau!

Dabar mums reikia šiltesnių drabužių.

Kieno kumštinės pirštinės?

Kieno skrybėlė? - Mano.

Kieno šalikas? - Mano.

Greitai eikime su tavimi pasivaikščioti.

Kad kojos nesušaltų, trypsime.

Norėdami sušildyti rankas, plojome.

Mums bus smagu žaisti.

Gera vaikščioti žiemą!

9. Logopedė siūlo susipažinti su raide Z:

« Pažiūrėk į laišką. Ji atrodo kaip numeris trys“.

Logopedė skaito N. Filatovos eilėraštį („ABC-pasaka“)

Zuikis ieškojo raidės Z,

Jis iškvietė visus gyvūnus į pagalbą.

Net zebras šuoliavo

Iš tolimų karštų šalių.

Gyvatė ieškojo raidės Z,

Beždžionė ir fazanas...

Vos radome

Pakraštyje po pušimi.

Jie kartu apkabino laišką,

Miško žmonės labai laimingi!

10. Tiesių skiemenų kūrimas ir skaitymas. Žodžių žaidimas "Baik žodį"

DĖL (pilis, tvora, saulėlydis)

ZO (skėtis, auksinis)

ZU (dantys, bizonas)

ZI (žiema, Zina)

11. Logopedas prašo vaikų atspėti mįslę: „Jis neloja, nesikandžioja ir neįsileidžia į namus“. Vaikai rašo žodį ZAMAPIE K, o logopedas rašo lentoje. Toliau atliekama žodžio garso raidžių analizė: skiemenų, raidžių, balsių ir priebalsių skaičius.

Logopedas atkreipia vaikų dėmesį į tai, kad vienas žodžio garsas pabrėžiamas balsu („pabrėžimas“) ir parodo žodžio ZAM transformaciją.APIE K žodyje ZA IOC.

12. Žaidimas smulkiajai motorikai lavinti:

Ant durų yra užraktas.

Kas galėtų jį atidaryti?

Jie beldė, suko, suko...

Ir - jie atidarė!

13. Rašyti į sąsiuvinius spausdintą raidės Z variantą.

14. Pamokos santrauka. Vaikų atsakymai į klausimus: „Kokį laišką sutikote? Koks tai garsas? Vaikų geriausių atsakymų nustatymas.

Pagrindiniai pamokos tikslai: įtvirtinti vaikų žinias apie garsus [Z] ir [Z"] bei raidę Z; lavinti gebėjimą atskirti garsą [Z] ir [S]; lavinti foneminės vaizdavimo ir foneminės analizės įgūdžius. ir sintezės skatinimas įgyti žinių apie gimtosios kalbos ypatybes.

Įranga: uodo ar popierinio uodo paveikslas ant virvelės, paveikslėliai ir simboliai garsui apibūdinti; maišelis su daiktais, kurių pavadinimuose yra garsas [З] „nuostabus maišelis“, javai (kukurūzai ar pupelės) raidei 3 išdėstyti; atskiri atvejai su garsų simboliais garso analizei, signalizacija.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Psichologinė gimnastika „Uodai“

Vaikai stovi puslankiu, mokytoja virš jų ant virvelės iškelia uodą ir sako: Z-z-z-z.

Sakykite, vaikinai, su kokiu garsu uodas atskrido pas mus?

Parodykite, kaip keičiasi jūsų veido išraiška, kai mus kankina įkyrus uodas, kai „bijome uodo“, „kai mus įkanda uodas“, kai „mes uodo nebijome“.

II. Įžanginė dalis.

Izoliuotas tarimas, garso [З] artikuliacija ir jo charakteristikos

Dar kartą kartu ištarkime „erzinančio uodo“ garsą: Z-Z-Z
– Kai mes tai tariame, ką daro mūsų lūpos ir dantys? liežuvis, oro srovė?
– Jei oro srovė sutinka kliūtį, ką reiškia tas garsas? (tai priebalsis)
- Ar „balso variklis“ veikia, kai tariate šį garsą? Koks tai priebalsis? (tai priebalsinis garsas)
- Ar šis garsas turi „minkštą brolį“? (pasigirsta švelnus garsas [Z"])

III. Pagrindinė dalis.

1. Dirbkite su garsais [З] ir [З"] skiemenimis.

Žaidimas „Pakartok teisingai“

I. Variantas: Vaikai suskirstomi į dvi komandas, viena komanda tris kartus pakartoja skiemenis kietu garsu [Z], o antroji – švelniu [Z"]

2. Dirbkite su garsais [З] ir [З"] žodžiais.

Žaidimas „Sugalvok žodį pagal garsą [З]“

Mokytojas skaito tekstą, sustodamas tose vietose, kur reikia užbaigti žodį garsu [Z].

„Zina šįryt atsikėlė, lova... (atsakingas), padarė... (kraunama), išvalytas... (dantys). Pasta, kurią ji valydavo, vadinasi... (dantų). Zina susišukavo plaukus, pynė (pintas), lankas... (surištas) ir nuėjo į virtuvę... (pusryčiai).

Kūno kultūros momentas.

Skok - skok, skok-skok (pašokti)
Zuikis užšoko ant medžio kelmo (šoko ant dviejų kojų)
Kiškiui šalta sėdėti (suimkite save abiem rankomis)
Man reikia sušildyti letenas, (trinkite rankas)
Letenos aukštyn, letenos žemyn (pakelti ir nuleisti rankas)
Pakelkite save ant kojų pirštų (pakilkite ant kojų pirštų ir ištieskite rankas aukštyn)
Mes dedame letenas į šoną, (rankos ant diržo)
Šokite ir šokinėkite ant kojų pirštų, (šokinėja, keičiasi kojos ant pirštų galiukų)
Ir tada pritūpkite, kad jūsų letenos nesušaltų. (pritūpęs)

Pratimas „Garso nustatymas žodyje“ Žaidimas „Nuostabus krepšys“.

Mokytojas pasiūlo vaikams „nuostabų maišelį“, kuriame yra daiktai, kurių pavadinimuose skamba garsai [З] arba [З"]. Vaikai vienas po kito prieina prie mokytojo, išima daiktą. Pavadinkite jį ir nustato, koks garsas girdimas žodis: kietas arba minkštas ir kur jis girdimas žodžio pradžioje, viduryje ir pabaigoje.

Taisyklingo foneminio vaizdavimo formavimo pratimas. Žaidimas „Koks žodis skamba teisingai?

Mokytoja duoda vaikams signalus ir prašo atidžiai klausytis žodžių, kuriuos ji perskaitys. Jei žodis skamba neteisingai, vaikai pakelia raudoną signalą arba mėlyna yra teisinga.

Žodis mankštai: zuikis.

Zuikis - zuikis - zuikis - zuikis - zaka - zuikis.
Zuikis - zuikis - gauja - zuikis - zuikis.

Garso [Z] stiprinimas sakiniuose Žaidimas „Dunno’s Suggestions“.

Mokytojas prašo padėti ištaisyti Dunno pateiktus sakinius:

Suskambės Zojos telefonas.
Rožės buvo dedamos į žalią vazą.
Kiškučiui skauda dantį.
Ožkos žalios akys.

Darbas su raide Z.

Raidžių išdėliojimas iš javų (vaikai ima dribsnius ir dėlioja raidę Z).

Žaidimas „Rink žodžius“.

(Schema nubraižyta ant lentos).

Mokytojas prašo vaikų surinkti ir ant popieriaus lapelių užrašyti visus įmanomus žodžius su raide Z (dantys, skėčiai, kriauklės).

Padalinkite žodžius į skiemenis.
- Pakeiskite šiuos žodžius taip, kad kiekvienas iš jų turėtų vieną skiemenį.
- Pakeiskite dabar, kad šiuose žodžiuose būtų trys skiemenys.
- Išdėstykite šių žodžių skambesius.

Garsų diferencijavimas [Z] - [S].

Koks garsas labai panašus į garsą [З] tarimu? Ką jie turi bendro? Kokie yra skirtumai?

Žaidimas „Užbaikite skiemenį vienu žodžiu, būk atsargus“, žiūrėk!

Mokytojas kviečia vaikus prie žodžių, kurie bus tariami, pradžios pridėti skiemenį zy arba skiemenį sy:

Ta... (zy), ko... (sy). arba (sy), bet... (sy), va.. (zy), bu... (sy), cha... (sy), bere... (sy), kolba... (sy) ), bėgis... (sy), arbu... (zy), griaustinis... (zy).

Žaidimas „Duok man žodį“.

Mokytojas prašo pasiūlyti eilėraščiui tinkamą žodį:

Ryte pražydo rožės.
Gėlės spindi... (rasa) (kartokite visas poras kartu)
Ožka graužia žolę
Pjauna žolę... (pynė)
Ant stalo buvo menkė
Ir jis bėgo per mišką... (zuikis)
Liza išbandė sriubą
Liza susirgo... (dantis)
Dailės užsiėmimas ikimokyklinukams „Kvietimas Kalėdų Seneliui“
| abstrakčiai | pamokų užrašai | klases | klasės užrašai | mokymas | treniravimosi programa | raštingumas | raštingumo mokymas | garsas | parsisiųsti garsus | laišką | rusiškos raidės | diferenciacija | socialinė diferenciacija | garsai | [z] | [c] | parsisiųsti iš | vaikų | darželis | Mokytojo puslapis | Raštingumo pamokos santrauka Garsas ir raidė Z Garsų [з] ir [c] diferenciacija darželis

Pamokos tikslas: mokomės raidės Z, skaitymo įgūdžių formavimo, kalbėjimo įgūdžių ugdymo, foneminio suvokimo tobulinimo, elementarių grafinių įgūdžių pagrindų.

  • supažindinti ikimokyklinuką su raide Z ir teisingu garso tarimu;
  • išmokyti rašyti spausdintą raidę Z kvadratais;
  • sukelti susidomėjimą mokytis eilėraščių ir mįslių.

Pavadinkite tai, kas parodyta toliau pateiktose nuotraukose:

Pilis (Neuschwanstein) Pilis Kiškio skėtis

  1. Pasakyk man, kaip dainuoja uodas? (Z-z-z...)
  2. Koks garsas skamba ir žodyje SKĖTIS, ir žodyje PILIS, OŽKA?
  3. Pradžioje, pabaigoje ar viduryje yra garsas [z] žodyje SKĖTIS? - UŽRAKTAS? - OŽKA? - ROŽĖ?

Kai tariame garsą [z], liežuvio galiukas yra už apatinių dantų, o dantys beveik sukandę, tarp jų yra tik siauras plyšys. Pakartokite: ZZZ. Dantys neleidžia orui laisvai išeiti iš burnos, kai tariame garsą [z].

  • Balsio ar priebalsio garsas [z]?
  • Ar šis garsas garsus ar nuobodus?
  • Kodėl?
  • Kokius dar žinote garsinius priebalsius?
  • Kokius bebalsius priebalsius žinote?

Užduotis: atspausdinta raidė Z ikimokyklinukams

Ištirkite raidę Z. Įsiūkite Z raidę ore, o kartą į sąsiuvinį, atsargiai į langelius paprastu pieštuku ar tušinuku.

Tais atvejais, kai vaiko prašoma parašyti visą raidės, skiemens ar žodžio eilutę, suaugęs eilutės pradžioje pateikia rašymo pavyzdį.
Jei ikimokyklinukas turi sunkumų, tada suaugęs žmogus gali nubrėžti dvi apytiksles linijas arba įdėti atskaitos taškus, kuriuos vaikas sujungs linijomis, arba parašyti visas raides, o vaikas jas tiesiog apjuos kita spalva. Šiame mokymo etape kaligrafijos nereikia.

Tęskite sakinį

Jis skuba neatsigręždamas.
Blizga tik kulnai.
Jis skuba kuo greičiau.
Uodega trumpesnė už ausį.
Greitai atspėk
Kas čia? … (zuikis.)

Giedromis naktimis vaikšto mama su dukromis.
Ji nesako savo dukroms:
- Eik miegoti, jau vėlu!
Nes motina yra mėnulis,
O dukros... (žvaigždės).

Atsibundu anksti ryte
Kartu su rožine saule,
Pats pasikloju lovą.
Greitai darau... (pratimas).

Miškai slepia daugybę rūpesčių,
Yra vilkas, lokys ir lapė!
Mūsų gyvūnas gyvena su nerimu,
Bėda atima kojas.
Nagi, atspėk greitai.
Koks gyvūno vardas? … (zuikis.)

Sėdžiu beveik verkdama
Labai sunku... (užduotis).

Stogas dengtas kailiu,
Virš galvų balti dūmai.
Kiemas apsnigtas, namai balti.
Naktį pas mus atėjo... (žiema).

Koridoriuje girgžda kojos,
Tada visus kviečia į klasę... (varpelis).

Pasaka apie raidę Z

Neskraidantis skėtis

Kiškis vaikščiojo miške ir rado skėtį. Staiga jis pamato vilką, žvelgiantį į jį tiesiai iš tankmės piktomis, paniekinančiomis akimis.

„3-z-spąstai“, – purtė kiškis, – jau per vėlu bėgti. Stovėsiu ant medžio kelmo po skėčiu, gal vilkas m-m-grybą mane m-m-m-m-rūks.

Taigi aš padariau. Jis stovi ant medžio kelmo po skėčiu, užmerktomis akimis, iš baimės kabančiais dantimis, bet pats nejuda. Ir iš paskos lėtai artėja vilkas...
Ir tada, kiškio laimei, pūtė stiprus vėjas! Jis pakėlė skėtį kartu su kiškiu ir pakėlė aukštai į dangų.
Kiškis skrenda virš miško, juokiasi, puola į ašaras, o vilkas apačioje bėga žeme, spragsėja dantimis, aikčioja.

Nagi nagi! Paspauskite! - rėkia kiškis.
– Man reikia daryti pratimus – norėčiau, kad galėčiau bėgti greičiau!

Vilkas spjovė. Mato, kad negali pasivyti kiškio. Nubėgo į parduotuvę, nusipirko nuo ožkos skėtį, atsistojo ant kelmo ir laukė, kol jis kaip kiškis pakils. Taip stovėjau iki saulėlydžio. Buvau siaubingai piktas!

Ak, ožka! - urzgia.
- Pardaviau neskraidantį skėtį!

Ir dantimis suplėšė visą skėtį.

Mįslės vaikams, prasidedančios raide Z

Aš nudažysiu šakas baltais dažais,
Užmesiu sidabrą ant tavo stogo.
Pavasarį pūs šilti vėjai
Ir išvarys mane iš kiemo.
(Žiema)

Šokinėja per lauką -
Slepia ausis.
Stovi kaip stulpas -
Ausys stačios.
(Kiškis)

Pudravo takus
Aš papuošiau langus,
Suteikė džiaugsmo vaikams
Ir aš nuėjau pasivažinėti rogutėmis.
(Žiema)

Nors ji pati yra sniegas ir ledas,
O išeidamas lieja ašaras.
(Žiema)

Kai viskas padengta pilku sniegu
O saulė atsisveikina su mumis anksti?
(Žiema)

ošia, ošia žolė,
Botagas šliaužia gyvas.
Taigi jis atsistojo ir sušnypštė:
Ateik, jei esi labai drąsus.
(Gyvatė)

Virvė guli
Apgaulė šnypščia.
Pavojinga ją imti...
Įkąs.
Aišku?
(Gyvatė)

Šliaužia žeme
Bet jis neleidžia tau ateiti pas jį.
(Gyvatė)

Jei pasuksi, tai pleištas,
Jei jį išskleisi, po velnių.
(Skėtis)

Aš vaikštau lietuje ir karštyje:
Tai mano charakteris.
(Skėtis)

Trisdešimt du kūli,
Vienas sukasi.
(Dantys ir liežuvis)

Dalgis neturi duobės,
Jam nereikia skylės.
Kojos gelbsti nuo priešų,
O nuo alkio – žievė.
(Kiškis)

Koks miško gyvūnas
Atsistojo kaip stulpas po pušimi
Ir stovi tarp žolės -
Ar tavo ausys didesnės už galvą?
(Kiškis)

Ilga ausis.
Pūkų kamuolys,
Mikliai šokinėja
Mėgsta morkas.
(Kiškis)

Kas mėgsta morkas
Ir jis mikliai šokinėja.
Sugadina sodo lysves,
Pabėga neatsigręžęs?
(Kiškis)

Ne ėriukas ar katė.
Visus metus dėvi kailinį.
Pilkas kailinis - vasarai,
Kailiniai žiemai yra kitokios spalvos.
(Kiškis)

Ant juodos skarelės
Soros išsiliejo.
Atėjo gaidys
Ir tai nėra lengva nuskinti.
(Žvaigždės)

Baltos gėlės
Jie žydi vakare,
O ryte jie nublanksta.
(Žvaigždės)

Už nesuskaičiuojamo pulko
Naktį vaikščiojo pavargęs piemuo
Ir kai gaidys pragiedo -
Dingo avis ir piemuo.
(Žvaigždės ir mėnuo)

Aš eisiu į šiltą žemę,
Aš pakilsiu link saulės,
Jame yra tokių žmonių kaip aš
Bus visa šeima!
(Kukurūzai)

Kas matoma tik naktį?
(Žvaigždės)

Patarlės ir posakiai, prasidedantys raide Z

Jei perseki du kiškius, irgi nepagausi.
Znayka bėgioja taku, o Dunno guli ant krosnies.
Znayka viską puikiai supranta, bet Dunno tiesiog atveria burną į viską.
Žemė, kurioje aš gimiau, yra auksinė.
Užkliuvau ant kelmo ir išbuvau ten visą dieną.
Sveikata yra vertingesnė už turtus.
Žmonės yra iš turgaus, o Nazaras eina į turgų.

Juokingi eilėraščiai apie raidę Z vaikams

Šiandienos pusryčiai
„Rytoj“, pagalvojau vakar,
- Ryte atsisėsiu pusryčiauti.
Pusryčiai čia, bet kur rytoj?
Šiandien atsisėdau pusryčiauti.
(V. Berestovas)

Zuikis, zuikio draugas!
Pasėdėk su manimi valandėlę.
- Negaliu nė minutės
Bėgu aplankyti ežio.
Jis susitiko su manimi vakar.
Jis pakvietė valgyti debesylų.
(F. Bobylevas)

Zuikiui šalta miške -
Megzkime pilkas kojines.
(A. Pudvalis)

Zuikis
Tramvajumi važiuoja zuikis
Joja zuikis ir sako:
„Jei nusipirkčiau bilietą,
Kas aš esu: kiškis ar ne?
(A. Šibajevas)

Kodėl mažoji meilužė
Ar zuikiai paėmė žalią skėtį?
Tada pasislėpti nuo vilko
Po šiuo šilkiniu skėčiu.
(G. Satir)

Kiškis sako kiškiui:
- Turėčiau apetitą!
- Apetitas mažai naudingas,
Norėčiau, kad turėčiau dantis kaip vilkas.
(V. Viktorovas)

Užimtas gyvačių kerėtojas
Su savo skambančia muzika.
Ir prie muzikos, draugai,
Šoks ir gyvatė.
(V. Berestovas)

Guminis Zina
Pirktas parduotuveje
Guminis Zina
Jie atnešė krepšyje.
Ji atsimerkė.
Guma Zina,
Iškrito iš krepšio -
Išteptas purvu.
(A. Barto)

Saulė kyla anksti
Ir jis skuba į sodą:
- Ar viskas gerai, daržovės?
Kaip sekasi tavo sode?
Ar jaučiatės mieguistas?
Nesinori judėti?
Įsakau visiems: kelkis!
Darysime fizinius pratimus.
Nagi, daryk tai su manimi
Pratimas yra toks:
Aukštyn žemyn,
Ištempti
Pabusti visiškai.
Atsikratykite savo nakties tinginystės -
Laukia darbo diena.
Mes turime būti ten iki vakaro
Pomidorai - paraudonuoti.
Baklažanai - mėlyni,
Melionas su moliūgu – pagelsta.
Turime suspėti vakarienei.
(T. Polyakova)

Zebu nepažįsta nei sniego, nei pūgos.
Jis ir gimė, ir užaugo pietuose.
Aš pripratau prie palmių ir pietų dangaus.
Nors jis tik jautis...
(B. Zakhoder)

Braškių
Braškė prie kelmo visiems pasakė:
- Aš ne čia!
- Pažiūrėjau atgal ir tada
Paslėptas po lapu.
Saulės spindulys ją rado.
Klykė:
- Negerai!
Aš tave apgavau! Ah ah!
Braške, išeik!
- Uoga paraudo ir pasakė:
- Slaptas...
(L. Fadeeva)

Norėčiau žinoti, kodėl
Patvino anksti ryte
Sušalusiuose tankumynuose
Kūdikis Robinas?
Norėčiau žinoti, kodėl
Žvelgiant į zenitą,
Ar kikilis skamba garsiai ir linksmai?
Norėčiau žinoti, kodėl
Ar šlamėjo gyvatė?
Norėčiau žinoti, kodėl
Ar žemė tampa žalia?
(V. Luninas)

Jie nori to savo gimtadieniui
Duok man šuniuką
Bet aš pasakiau: „Ne!
Aš dar nepasiruošęs!
(S. Mikhalkovas)

Pamokos santrauka:

  1. Naujų žodžių tarimas didina ikimokyklinuko žodyną, lavina kalbą ir atmintį.
  2. Ląstelių pratimai lavina smulkiąją rankų motoriką.
  3. Mįslės ugdo vaikų intelektą, gebėjimą analizuoti ir įrodyti. Mokytojai užduoda mįsles, mokydami vaikus, kad padidintų susidomėjimą atliekant sudėtingas užduotis.
  4. Eilėraščiai turi įtakos ne tik atminties raidai. Įrodyta, kad jei kasdien išmoksite keletą eilučių, smegenyse atsiras naujų neuroninių jungčių ir padidės jūsų bendri mokymosi gebėjimai.

GCD santrauka vaikams parengiamosios mokyklos grupėje „Garsas ir raidė Z“

GCD santraukos autorius: Titarenko Galina Borisovna, mokytoja logopedė, MBDOU MO Krasnodaro „Vaikų darželis Nr. 68“

Prioritetinės ugdymo srities tikslai:„Kalbos raida“ Leksinių ir gramatinių kalbos priemonių formavimas. Garsinės kalbos pusės tobulinimas tarimo, suvokimo ir išraiškingumo srityse. Raštingumo elementų įsisavinimas. Darnios kalbos įgūdžių ugdymas (lavina dialoginę ir monologinę kalbą).
Mokymo sritis: „Kalbos ugdymas“
OO tikslai integruojant:„Socialinis-komunikacinis“, „Pažintinis“, „Kalba“
Ugdomasis: automatizuoti taisyklingą garso „Z“ tarimą, tobulinti skiemenų analizės ir sintezės įgūdžius, tobulinti skiemenų ir žodžių skaitymo įgūdžius, tobulinti kalbos gramatinę struktūrą.
Lavinantis: lavinti kalbos gramatinę struktūrą, foneminį suvokimą, kalbos tempo-ritminę pusę, lavinti dėmesį, atmintį, loginį mąstymą, artikuliacinius, smulkiąją ir stambiąją motoriką, lavinti techninius darbo su pieštuku įgūdžius.
Ugdomasis: ugdyti tarpusavio supratimą, geranoriškumą, savarankiškumą, iniciatyvumą, atsakingumą.
Būtinos sąlygos edukacinei veiklai: ugdyti gebėjimą klausytis ir suprasti suaugusio žmogaus kalbą, lavinti dėmesį, atmintį, mąstymą, ugdyti savarankiškumą ieškant naujų problemų sprendimo būdų, sklandžiai mokėti žodines komunikacijos priemones, gebėjimą adekvačiai suvokti vertinimą. suaugusiojo ir bendraamžio, ugdyti atkaklumą atliekant užduotį.
Mokytojo logopedo įranga: magnetinė lenta, spausdinimo drobė, objektų paveikslėliai (skėtis, ožka, pilis, liežuvis, dantys, zuikis, mimoza, šamas), staigmenos akimirkos charakteris ir atributai (Nežinia, laiškas, sąsiuvinis).
Įranga vaikams: karpyta abėcėlė, varpeliai, sąsiuvinis, spalvoti pieštukai, albumo lapas.
Įvadinė dalis (motyvacinė, parengiamoji stadija)
Vaikinai, dabar pasakysiu jums mįsles (kaip jūs atspėjote, atsakymų nuotraukos dedamos ant spausdinimo drobės):
Neloja, nesikandžioja ir neįsileidžia į namus (spyna).
Raudonos durys mano urve,
Prie durų sėdi balti gyvūnai.
O mėsa ir duona - visas mano grobis -
Mielai duodu (dantis) baltiems gyvūnams
Nakties išbarstyti grūdai,
Ryte žiūrėjome - nieko nebuvo (žvaigždės)
Jis atskleidžia save
Jis tave dengia.
Tik lietus praeis -
Darys priešingai (skėtis)
– Koks tas pats garsas girdimas visuose šiuose žodžiuose? (garsas Z).
- garso artikuliacijos paaiškinimas;
- chorinis garso tarimas;
- garso charakteristikos (priebalsis, švilpimas, kietas, skambus)
Pagrindinė dalis (turinys, aktyvioji stadija)
Pasigirsta beldimas į duris. Dunno pasirodo su voku.
- Sveiki bičiuliai! Man buvo pasakyta, kad tu susipažįsti su garsais.
– Kokį garsą pažįstate?
(su garsu Z)
- Ar mano varde yra Z garsas? (Taip)
Taip, nežinau! Vaikai žino ir girdi garsą, pažiūrėkite čia – garso atpažinimas pagal ausį (skamba varpas)
- skiemenyse – SA, ZA, AZ, ZHA, ZU, OS
- žodžiais – vabalas, sriuba, dantis, salė, vaza, pilis, žvynai, šakelė.

Žaidimas „4 papildomi“ skėtis – pilis – žiema – dantys.
- Vaikinai, aš taip pat noriu žaisti su jumis, pakartokite po manęs:
Už-už - eik namo ožka
Zo-zo-zo – Zojai pasisekė
Zu-zu-zu – ganau ožką
Zy-zy-zy – išplauname praustuvus.
Nežinau, bet vaikinai gali nustatyti garso vietą žodyje.
Paveikslėlių tarimas skydelyje, paveikslėlių pasirinkimas su garsu „Z“ - pradžioje, viduryje, pabaigoje. Žaidimas „Ištaisyk klaidą“ - paveikslėlis su garsu „C“ (šamas). Kodėl ši nuotrauka netinka? (nes nėra „Z“ garso)
Žaidimas „Paimk daiktą“
skambus, skambus, skambus
Žaidimas "1-2-5" - skambantis varpas
Kūno kultūros minutė
Savininkas apleido zuikį (rankas prie skruostų).
Kiškutį paliko lietuje (išskleiskite rankas į šonus, delnais aukštyn).
Negalėjau pakilti nuo suolo,
Visas šlapias iki odos (pakelkite pečius).
Saulė išlindo iš už debesų (pakelk rankas aukštyn, džiaukis saule)
Kiškutis išdžiūvo ir einame.
Zuikis greitai šokinėja (šoka į vietą),
Pagauk jį (jie atsisėda).
Nežinau: „Vaikinai, aš atnešiau jums savo sąsiuvinį, patikrinkite, ar teisingai parašiau?
Mėgstu jodinėti...sūpynės.
Zoya šiandien atėjo...su gražia suknele.
Šuo sėdi... būdelėje.
Lizdas...šaka.
Obuoliai yra… krepšelyje.
Vaikinai, aš taip pat noriu laimėti prizą programoje „Protingiausias“, bet negaliu susidoroti su jūsų žaidimu „Sumišimas“. Padėk man, prašau!
- Vaikinai, padėkime Dunno! Žaidimas „Sumišimas“ Sėdi, krūmas, už nugaros, zuikis -
Žvilgtelėjęs iš už krūmo, zuikis -
Nes, eina, žiema, ruduo -
Pristatome raidę Z
Raidė Z ir skaičius trys,
Kaip dvi seserys.
Atidžiai pažiūrėkite:
Z rašome kaip skaičių trys.
Darbas su padalinta abėcėle:
- dėlioti skiemenis, žodžius
- sudaryti šių žodžių diagramas.
Smulkiosios motorikos ugdymas:
Atsidarysiu savo sąsiuvinį
Ir aš tai padarysiu teisingai.
Nuo tavęs to neslėpsiu
Paimsiu pieštuką teisingai.
Aš sėdėsiu tiesiai, nesilenksiu,
Ir imsiuos prie reikalo.
- rašyti raides į sąsiuvinį.
Nežinau, mūsų vaikai gali skirstyti žodžius į skiemenis.
Žaidimas „Telegrafas“ – su plojimais
(vaikai ant skydelio deda paveikslėlius tam tikram skiemenų skaičiui).
Užduoties teisingumo tikrinimas

Baigiamoji dalis (refleksinė stadija)

Žaidimas „Pasakyk žodį“
Miškai slepia daugybę rūpesčių,
Yra vilkas, lokys ir lapė!
Mūsų gyvūnas gyvena su nerimu,
Bėda atima kojas.
Nagi, greitai atspėk
Koks gyvūno vardas?.../zuikis/
Michailas įkopė į ąžuolą
Kad gydytojas neištrauktų... / dantis /
Stogas dengtas kailiu,
Virš galvų balti dūmai.
Kiemas sniege. Balta namuose.
Naktį.../žiema/ atėjo pas mus
Žaidimas "Prarastas garsas"
Medžiotojas sušuko: „O! Durys (gyvūnai) mane vejasi!
Žodžiai esu aš. yk, . ont,. uby, co. aha, pyktis. prieš,. aika,. amok.
Vaikinai, duokime Dunno piešinį, kuriame pavaizduosime laišką.
Suvilioti šį paukštį
Į mūsų albumo puslapį.
(vaikai nubraižo laišką, žavisi piešiniais, tada atiduoda Dunno).
Vaikinai, pakartokime Nežinau!
– Su kokiu garsu ir raide susipažinote?
- Koks jis?
– Kuo tau patiko mūsų šiandieninis darbas?
Sėkmės jums visiems šiandien!
Plaukite sau!