Slavų rašto diena vyresniųjų grupėje. Teminės pamokos „Slavų rašymo diena“ kalbos raidos pamokos metmenys (vyresnioji, parengiamoji grupė) šia tema. Šokis „Sudarushka“ r.n.m

Leksikos tema:„slavų raštas“.
Tikslas: Papasakokite vaikams apie rašymo atsiradimą. Parodykite vaikams senovinius daiktus ir papasakokite apie jų paskirtį. Papasakokite apie mūsų protėvius ir supažindinkite juos su jų gyvenimo būdu.
demonstracinė medžiaga: sena knyga, rusiškos krosnelės kopija, verpimo ratas, anglinis lygintuvas, skrynia, demonstraciniai paveikslėliai.
Dalomoji medžiaga: raidžių, žąsų plunksnų nuotraukos.
Pamokos eiga.
Vaikai įeina į salę skambant muzikai ir stovi puslankiu.
Laiko organizavimas.
Kažko sugalvojo
Paprasta ir išmintinga
Pasisveikinkite, kai susitiksite!
- Labas rytas!
- Labas rytas
Saulė ir paukščiai!
- Labas rytas!
Draugiški veidai!
Ir visi tampa
Malonus, pasitikintis!
Labas rytas trunka iki vakaro!
. - Vaikinai, sveikinu savo svečius ir vieni kitus! Ir tegul gera nuotaika neapleidžia mūsų visą dieną!
Pagrindinė dalis
– Padovanosiu ir nuotraukų, kad būtų gera nuotaika. Pažiūrėk, kas ant jų parašyta? Kas yra kitoje pusėje? ( Laiškai). -
- Pagalvok, kokios tai raidės? Ar kiekvienas turi savo laišką? (Tai pirmoji mano vardo raidė).
– Kam reikalingi laiškai?
Vaikų atsakymai. (Dėl to, kad egzistuoja raidės, galime skaityti ir rašyti, taip pat bendrauti per atstumą, rašyti laišką, sužinoti ką nors naujo iš laikraščio ar ką nors įdomaus iš knygos.)
-Ar nori sužinoti, kaip atsirado laiškai?
– Tada dabar mes su tavimi eisime į kelionę, bet ne per miestus ir šalis, o į kelionę laiku. Pažvelgsime į tolimą mūsų šalies praeitį. Ir mes sužinosime, kaip atsirado raidės. Bet pirmiausia atsakykite į klausimus.
– Kaip vadinasi mūsų šalis, kurioje gyvename? (vaikų atsakymai)[
– Ar žinote, kodėl mūsų šalis turi tokį pavadinimą?
Giedrai aušrai, nuplaunamai rasa,
Rusijos laukui su aukštomis varpomis,
Mėlynose liepsnose išsiliejančios upės
Slaviškai tave vadino Rusija.
– Rusija yra mūsų Tėvynė. Kas yra Tėvynė? ( Tėvynė yra vieta, kur mes gimėme ir gyvename. Tėvynė brangi kaip mama ir tėtis. Kiekvienas žmogus turi vieną tėvynę.)
– Kiekvienas žmogus turėtų prisiminti, iš kur jis kilęs, kas yra jo protėviai.
Pratimas „pasirinkti susijusius žodžius“ Beje, Tėvynė. ( Strypas, gimęs, Tėvynė, kilmė, giminės, gimtoji).
Tavo straipsnis geras,
Visi skirtingi ir panašūs,
Dabar jus vadina rusais,
Kas tu nuo senų laikų?
vaikų atsakymai (Mes esame slavai!)
-Taip, mes slavai! Rusai, ukrainiečiai ir daugelis kitų šalių buvo vadinami slavais. Mūsų kultūra, papročiai ir rašymas yra artimi. Prieš daugelį metų Rusija buvo vadinama kitaip.
– Kaip senovėje vadinosi mūsų šalis? ( Rus), Taip. Ir mūsų tolimi protėviai jame gyveno.
– Kas yra protėviai? ( Tai žmonės, gyvenę prieš daug daug metų, tai mūsų senelių seneliai.)
- Vaikinai, kad galėtume keliauti laiku atgal, atnešiau jums seną knygą. Ji yra stebuklinga ir padės mums atsidurti praeityje. Aš jį atidarysiu, o tu užmerki akis ir kartok magiškus žodžius (skambus muzika)
Sukite, sukite
Keliaukite laiku atgal.
- Vaikinai, mes jau praeityje.
Apsidairykite, kiek ten senų daiktų.

Vaikai žiūri į senovinius daiktus ir kalba apie jų paskirtį.
Ką tu čia matai? ( viryklė,) Kiekvienoje trobelėje buvo krosnis.
– Kam slavams prireikė viryklės? (Krosnis šildydavo ne tik trobelę. Joje kepdavo duoną, ruošdavo maistą sau ir savo augintiniams. Ant krosnies džiovindavo drabužius, batus, grybus, uogas, smulkias žuveles. Čia buvo galima miegoti. Tam tikslui a. ant krosnies buvo pastatyta speciali lova. Krosnyje įsiliepsnojo ugnis, troboje sustojo šeimininkė ir kiekvienas ėmėsi savo reikalų Pvz., šeimininkė verpė verpalus, o šeimininkė iš šakelių pynė po motininę krosnį, duonos krosnį. ketiniai puodai, ir nagai trobelėje labai skaniai išvirdavo kopūstų sriubą ir košę, kepdavo ugnį krosnyje net nakčiai, jei persikeldavo į kitą namą, jie pasiėmė anglis iš senos krosnies ir padėjo jas į naują krosnį.)
- Kas čia dar? Kiekvienoje valstiečio trobelėje visada buvo verpimo ratai. Pasibaigus rudens darbams, moterys ir merginos verpdavo verpalus, kad galėtų megzti kojines, kumštines pirštines ir kitus daiktus. Anksčiau valstiečių trobelėje verpti imdavo nuo vaikystės. Besisukantis ratas, dovana, buvo kruopščiai saugomas visą gyvenimą ir perduotas kaip didelė vertybė kitai kartai.)
- Kokių dar dalykų yra? Anglies lygintuvai – jie buvo kaip mažos krosnelės: karštos beržo anglys buvo dedamos į korpusą arba kaitinamos ant krosnies. Kadangi anglies lygintuvai buvo sunkūs, lyginimas virto intensyviausiais jėgos pratimais).
– Kiekviename name buvo skrynia, kuo daugiau skrynių, tuo šeima buvo laikoma turtingesne. Pažiūrėkime atidžiau į krūtinę (kviečiu vaikus liesti krūtinę).
- Pabandyk man tai apibūdinti. Jei kyla sunkumų, užduokite pagrindinius klausimus:
– Iš ko pagaminta skrynia? ( pagamintas iš medžio)
- Ką turi krūtinė? ( dangtis, sienos, dugnas, spyna, rankenos)
- Pabandykite pajudinti krūtinę nelaikydami už rankenų. (Vaikai bando, bet nepavyksta)
- Kokią krūtinę? ( sunkus)
- Vaikinai, žiūrėk, dangtis pritvirtintas geležiniais vyriais.
– Kaip manai, kam skirtas skrynios dangtis? ( daiktai nesikaups dulkių, nesimatys drabužių ir pan.)
– Kaip manai, kam skirta skrynia trobelėje? . Krūtinėje apačioje buvo daiktai, t.y. kažkas, kas buvo retkarčiais naudojama. Viršuje buvo skaros, kaklaskarės ir megztiniai. O viršuje – įdomiausi dalykai: siuvinėjimai, nėriniai. Sluoksniai buvo padengti skudurais.
Slavai buvo stiprūs, ištvermingi ir darbštūs. Kiekviena diena buvo kupina darbinių rūpesčių. Tais laikais miškas buvo pilnas žvėrienos, upėse gausu žuvų. Vyrai buvo medžiotojai ir žvejai, o moterys gamino maistą, sodino sodus, audė, siuvo ir verpė.
Rodomas paveikslas „Slavų gyvenimas“.
– Slavai daug dirbo, bet mėgo ir linksmintis, mėgo dainuoti dainas, šokti ratelius, žaisti. Rusijos žmonės savo tradicijas perduodavo iš kartos į kartą. Žaiskime rusų liaudies žaidimą.
Žaidimas „Auksiniai vartai“.
Tačiau vienas dalykas nuliūdino slavus – jie nemokėjo rašyti ir skaityti. Rašymas yra tikras lobis, kurį žmogus įvaldė. Taigi senovėje žmonės keisdavosi informacija siųsdami vieni kitiems įvairius daiktus. Kai žmonės suprato, kad keistis pranešimų objektais yra varginanti užduotis, jie pradėjo piešti šiuos objektus.
(paveikslėlyje parodyta uolų tapyba)
Tokie vaizdai buvo rasti ant urvų sienų, kur kadaise gyveno senovės žmonės. Tai pirmieji žmogaus žingsniai rašto kūrimo link. Pamažu žmonės piešinius pradėjo keisti simboliais.
(Roko simbolių-raidžių demonstravimas paveikslėlyje)
Užrašai buvo daromi ant akmenų, uolų, lentų. Žinoma, tokias „raites“ buvo nepatogu neštis per atstumą, o šiuos ženklus buvo galima suprasti įvairiai. Praėjęs laikas. Pamažu žmonės nuo piešinių perėjo prie ženklų, kuriuos pradėjo vadinti raidėmis. Taip gimė rašymas
1.Visoje Rusijoje - mūsų motina
Suskamba varpai
Šiandien broliai šventieji Kirilas ir Metodijus
Jie šlovinami už pastangas.
2. Visos tautos, rašančios kirilica,
Kas nuo senų laikų buvo vadinami slavais,
Jie šlovina pirmųjų mokytojų žygdarbį,
Krikščionys šviesuoliai.
Rodomos nuotraukos (Kirilas ir Metodijus)
Dviems broliams Kirilui ir Metodijui, garsėjusiems mokymu ir mokėjusiems daug kalbų, buvo patikėta tokia sunki užduotis – abėcėlės kūrimas. Jie dirbo nuo ankstyvo ryto iki vakaro, kai akys jau raibo iš nuovargio. Ir pagaliau reikalas buvo baigtas. Atsirado abėcėlė, vieno iš brolių Kirilo garbei, ji buvo pavadinta kirilica.
Rodyti kirilicą
Tardami žodį chore: Kirilica
Net senais laikais slavų tautos švęsdavo šventųjų brolių atminimą, tačiau vėliau šventė buvo pamiršta. Dabar ši šventė sugrįžo į Rusiją ir kitas šalis. Ši šventė švenčiama gegužės 24 dieną ir vadinama slavų literatūros ir kultūros diena. Šią dieną prisimenami abėcėlės kūrėjai broliai Kirilas ir Metodijus. Jų garbei Maskvoje buvo pastatytas paminklas
Rodomas paminklas paveikslėlyje.
– Kokias patarles žinai apie rašymą?
Protas be knygos kaip paukštis be sparnų...
- Ką sako ši patarlė?
Auksas ateina iš žemės, o žinios – iš knygų.
-Paaiškink man šios patarlės prasmę?
Gera knyga nėra našta skaityti.
-Ką mums sako ši patarlė?
Siūlau pažaisti dar vieną rusų liaudies žaidimą,
kuri vadinama „nosine“.
Žaidimas „Nosinaitė“.
Skambant muzikai paduosite nosinę ir šoksite, kai tik muzika nutrūks, tas, kuris turi nosinę rankose, pasakys liežuvį.
Vaikai atsisėda ant kėdžių.
Rodoma slavų abėcėlė
- Kiekviena raidė reiškė visą žodį. Z-žemė, l-žmonės. ir kt
Dabar mūsų abėcėlė yra paprasta ir patogi.
- Dabar susėskime prie stalų ir apveskime savo abėcėlės raides. Senovės Rusijos vaikinai, slavai, rašė su žąsų plunksnomis. Jie panardino rašiklio galiuką į šenilą ir rašė, o tu ir aš taip pat rašysime su plunksnomis. (Skamba muzika).
– Kokias raides apibraižėte?
- Išsiversk žodį?
- Perskaitei šį žodį? (abėcėlė)
– Dėkoju šventiesiems broliams Kirilui ir Metodijui, kad suteikė mums slavišką abėcėlę ir raides, kurios mus moko. Vaikinai, mums laikas grįžti į darželį. Atsistokime ir kartokime stebuklingus žodžius, o aš užversiu savo stebuklingą knygą.
Sukite, sukite
Perkelkite save į dabartį.
Apatinė eilutė.
- Ar jums patiko mūsų kelionė?
– Ar dabar žinai, iš kur atsirado laiškai?
– Kas sukūrė slavų abėcėlę?
- Kas tau patiko labiausiai?
– Taip pat paruošiau jums dovanas, o kokias galite atspėti, jei atsakysite į mano klausimą, ką dabar rašome.
Atsisveikinkime su svečiais,
Ačiū už dėmesį.

Rusijoje kasmet gegužės mėnesį švenčiama slavų literatūros diena. Vykdant patriotinį ugdymą ir plečiant vaikų istorines žinias, pagal federalinį valstybinį švietimo standartą ir programos „Nuo gimimo iki mokyklos“ rekomendacijas vyksta slavų rašymo savaitė. Šią savaitę mokytoja pasakoja apie rašto atsiradimą Kirilą ir Metodijų, supažindina vaikus su slavų literatūra ir žaidimais. Savaitės rezultatas – pramoga „Slavų rašymo diena“, kurioje vaikai įtvirtina įgytas žinias. Pokalbių su vaikais aprašymą ir slavų tautų pasakas rasite plano „Teminė savaitė „Slavų literatūros savaitė“ priede.

Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas

Vaikai rengia genealogijos pranešimą, sužino, ką reiškia Rusijos vėliavos spalvos, aptaria istoriją „Kaip viščiukas išmoko rašyti“, kuri prisideda prie socialinio ir komunikacinio vystymosi.

Kognityvinė raida

Kognityvinio ugdymo srityje numatytas pristatymas „Kaip žmonės išmoko rašyti“, eksperimentai „Natūralus didinamasis lęšis“ ir „Dvi smagiau“, maketo „Pavasaris miške“ gamyba, bulvių stebėjimas sode.

Kalbos raida

Vyresnio amžiaus ikimokyklinukai išmoksta teisingai atsakyti į klausimus ir išspręsti probleminę situaciją „Kas būtų, jei žmonės niekada neišmoktų rašyti“. Suaugęs žmogus siūlo žaidimus ir pratimus, skirtus supažindinti vaikus su sakiniais, garsiniais žodžiais ir pan., sprendžiant kalbos raidos problemas.

Meninis ir estetinis vystymasis

Meninės ir estetinės raidos srityje planuojama dainuoti pažįstamas liaudies dainas, lipdyti ir projektuoti pagal planą, piešti „Menininkai yra magai“, kad būtų lavinamas gebėjimas maišyti spalvas.

Fizinis vystymasis

Fizinio tobulėjimo srityje mokytojas svarsto galimybę supažindinti su slavų tautų žaidimais, kartoti eilėraščius. Sveikos gyvensenos įpročiui formuoti planuojamas stebuklų laukas „Produktai sveikatai“ ir pokalbiai apie kasdienybę.

Peržiūrėkite teminės savaitės fragmentą

Pirmadienis

OOKognityvinė raidaKalbos raidaFizinis vystymasis
1 p.d.Naminiai preparatai „Mano protėviai“. Tikslas: išplėsti idėjas apie šeimos ryšius.Žiūrėti daugialypės terpės pristatymą „Kaip žmonės išmoko rašyti“. Tikslas: supažindinti vaikus su rašto atsiradimu, supažindinti su sociokultūrinėmis vertybėmis.Probleminė situacija „Kas būtų, jei žmonės niekada neišmoktų rašyti? Tikslas: išmokyti mąstyti už langelio ribų.Albumo „Folk Crafts“ svarstymas. Tikslas: įtvirtinti žinias apie įvairius tapybos tipus.Pristatome slavų žaidimą „Slow down“. Tikslas: išsiaiškinti žaidimo taisykles.
Pro-
bumas
Pokalbis „Ką reiškia mūsų vėliavos spalvos“. Tikslas: įtvirtinti žinias apie valstybės simbolius.Pratimas „Surask žaislą“. Tikslas: lavinti erdvinį suvokimą judant.Pokalbis „Kaip teisingai atsakyti į klausimą“. Tikslas: formuoti kalbos kultūrą.Asfalto piešinių konkursas „Mano mėgstamiausia pasaka“. Tikslas: įtvirtinti idėjas apie pasakas ir jų herojus.P.i. Ballų mokykloje. Tikslas: ugdyti vaikų gebėjimą atlikti įvairius veiksmus su kamuoliu, lavinti judesių koordinaciją, akį, miklumą. P.i. "Spalva skruzdėlė" Tikslas: įtikti vaikams.
OD
2 p.d.Mokytojo pasakojimas apie šventę „Slavų literatūros diena“. Tikslas: suteikti informacijos apie Kirilą ir Metodijų, plėsti vaikų istorines žinias.Pažintinė ir tiriamoji veikla „Natūralus didinamasis stiklas“. Tikslas: Parodykite vaikams, kaip žiūrėti į mažus objektus be didinamojo stiklo.Pokalbis „Kas yra mitai ir legendos“. Tikslas: supažindinti su naujais literatūros žanrais.Plėtros projektas „Įvairūs pastatai“. Tikslas: išmokyti vaikus vaizduotėje keisti objektų atvaizdus.Savarankiški žaidimai su kūno kultūros įranga. Tikslas: ugdyti discipliną ir pagarbą kitiems žaidėjams.

antradienis

OOSocialinis ir komunikacinis tobulėjimasKognityvinė raidaKalbos raidaMeninis ir estetinis vystymasisFizinis vystymasis
1 p.d.Didaktinis žaidimas „Kam to reikia? Tikslas: įtvirtinti vaikų idėjas apie daiktus ir jų panaudojimą darbo procesuose.Įvadas į slavų liaudies žaidimus. Tikslas: supažindinti vaikus su rusų kultūra.Žaidimas „Pokalbis telefonu“. Tikslas: ugdyti gebėjimą teisingai reikšti savo mintis.Rusų liaudies šokių kartojimas. Tikslas: įtikti vaikams.Pokalbis „Raumenys ir jų reikšmė“. Tikslas: išplėsti vaikų supratimą apie savo kūną.
Pro-
bumas
Žaislų plovimas verandoje. Tikslas: ugdyti tikslumą ir sąžiningumą.Bulvių stebėjimai sode. Tikslas: padaryti išvadas, kad daigintos bulvės išaugina ankstyvus ūglius.Žaidimas „Kas gali įvardinti daugiausiai? Tikslas: praturtinti žodyną.Di. "Menininkai yra magai". Tikslas: parodyti įgūdžius dirbant su akvarele ant šlapio popieriaus, liejant vienus dažus į kitus ir išgaunant naujas spalvas bei jų atspalvius.P.i. "Meška ir bitės". Tikslas: ugdyti gebėjimą šokti į kalną. P.i. "Kliūčių ruožas" Tikslas: toliau mokyti vaikus šokinėti ant dviejų kojų judant į priekį; tobulinti laipiojimo po arkomis įgūdžius; pagerinti judesių koordinaciją.
OD

Tikslas:

Ugdyti meilę Tėvynei ir pagarbą liaudies tradicijoms.

Užduotys:

Suteikti žinių apie Kirilą ir Metodijų kaip slavų rašto pradininkus.

Pristatyti senąją bažnytinę slavų abėcėlę;

Formuoti vaikams idėjas apie šiuolaikinės ir slaviškos abėcėlės panašumus ir skirtumus;

Formuoti moralinį ir estetinį požiūrį į mus supantį pasaulį.

Metodai ir metodai:

Įvairių analizatorių aktyvinimas:

žodinis (grožinė literatūra, pokalbis, klausimas-atsakymas, probleminiai klausimai)

žaidimų (judėjimas, netikėtumo akimirka)

praktiška (pramoginiai pratimai, patarlių, eilėraščių skaitymas, dinamiška pauzė, refleksija)

Įranga:

Demonstracija:Abėcėlė, kompiuterinė prezentacija, akmuo, beržo žievė, vaško kreidelės, popieriaus lapai, knygų paroda, magnetukai, 2 magnetinės lentos, abėcėlės raidės (rusų ir kirilicos).

Judėti.

(2 skaidrė) Skamba šventinis varpas.

Pedagogas:

Visoje mūsų plačiojoje Rusijoje, mama,

Suskamba varpai.

Dabar broliai šventieji Kirilas ir Metodijus

Jie šlovinami už pastangas.

Prisimink Kirilą ir Metodijų,

Šlovingi broliai, lygūs apaštalams,

Baltarusijoje, Makedonijoje,

Lenkijoje, Čekijoje ir Slovakijoje.

Bulgarijoje giriami išmintingi broliai,

Ukrainoje, Kroatijoje, Serbijoje.

Visos tautos, rašančios kirilica,

Kas nuo senų laikų buvo vadinami slavais,

Jie šlovina pirmųjų mokytojų žygdarbį,

Krikščionys šviesuoliai.

(3 skaidrė) – Kasmet gegužės 24-ąją Rusijoje minima slavų literatūros ir kultūros diena. Mes nusprendėme jus nustebinti.

(Išima gruntą) (4 skaidrė)

Klausimai vaikams:

Kas čia? (knyga, ABC)

Kam tai? (vaikai iš jos mokosi raidžių, mokosi skaityti)

Kaip vadinamos visos raidės kartu (abėcėlė)

Vaikas skaito eilėraštį:

Abėcėlė yra geriausias mūsų draugas, visi pasaulyje tai žino!

Aplink daug raidžių, visi vaikai jas mokosi.

Klausimai vaikams:

Kodėl mums reikia laiškų? (galime bendrauti vienas su kitu per atstumą, parašyti laišką, išmokti naujų dalykų iš knygų ir žurnalų)

Kaip atsirado raidės? Dabar pakalbėsiu apie tai, kaip atsirado rašymas.

Mokytojo istorija:

Senovės žmonės ilgą laiką perduodavo informaciją vieni kitiems piešdami gyvūnus ir medžiodami ant uolų ir akmenų. Tai buvo pirmieji žmogaus žingsniai rašto kūrimo link.. (5–6 skaidrės)

Vėliau žmonės piešinius pradėjo keisti simboliais. Kad informacija išliktų ilgiau, pirmykštieji žmonės aštriu akmeniu uolose iškaldavo gyvūnų siluetus ir simbolius.(7-8-9 skaidrė)

Čia mes turime akmenį iš praeities. Pabandykime palikti kažkokią žinią kaip senovės žmonės.

(Salėje yra didelis akmuo. Vaikai bando ant jo iškalti ženklą)

Ar lengva parašyti žinutę ir pristatyti ją į paskirties vietą? (ne, tai sunkus, sunku ir daug laiko atima įspausti dizainą)

Teisingai, todėl žmonės pradėjo rašyti ant medžiagos, kurią buvo lengviau rasti ar pasigaminti.Žmonės pradėjo rašyti smailiais pagaliukais – jie buvo vadinami raštu. Vietoj popieriaus jie naudojo vaško tabletes ir beržo žievę – beržo žievę.(10–11 skaidrės)

Praėjęs laikas. Juos pakeitė žąsies plunksnos ir popierius(12 skaidrė)

Tai yra rašto atsiradimo istorija.

Ir aš noriu papasakoti, kaip atsirado abėcėlė.

Aišku, kad ilgą laiką mūsų protėviai dirbo žemę, ūkininkavo, statė namus, audė drobes, siuvinėjo, bet nemokėjo nei skaityti knygų, nei rašyti laiškų. Tuo metu gyveno du broliai pamokslininkai. Kirilas ir Metodijus.(13 skaidrė) Jaunesnysis brolis Kirilas nusprendė parašyti slavams suprantamas knygas, tačiau tam reikėjo sugalvoti slaviškas raides. Taip padarė broliai. Jų abėcėlė turėjo 44 raides.(14-15-16 skaidrė)

Švietėjų Kirilo ir Metodijaus garbei buvo įsteigta šventė - slavų literatūros ir kultūros diena. Kasmet gegužės 24 d. visose slavų šalyse iškilmingai šlovinami šventieji Kirilas ir Metodijus.(17–18 skaidrė)

Pirmosios slavų abėcėlės buvo glagolitinė ir kirilica. Abėcėlės pavadinimas „Glagolitic“ kilęs iš žodžio VERB, kuris reiškia „kalba“. O „kirilica“ pavadinta jos kūrėjo Kirilo vardu. Vėliau ši abėcėlė tapo rusiškos abėcėlės pagrindu(19-20 skaidrės).

Knygos rusų kalba buvo pagamintos iš pergamento: specialiai apdorotos avies odos.Viena knyga kartais užimdavo iki 30 gyvūnų odų – visą bandą! Todėl knygos buvo brangios ir jas pirkdavo tik labai turtingi žmonės.(21–22 skaidrės)

Ant pigesnės medžiagos beržo tošies buvo rašomos paprastos raidės. Ženklai buvo daromi su kauliniu strypu. Novgorodo beržo žievės dokumentai patvirtino prielaidą, kad jau Senovės Rusijoje buvo daug mokančių rašyti ir skaityti.(23 skaidrė)

Kiekviena senosios rusų abėcėlės raidė turi savo pavadinimą: az, bukas, vedi, žemė. Raidžių pavadinimai žmonėms priminė tokius žodžius kaip: „geras“, „žemė“, „žmonės“, „taika“, „žodis“.(24–25 skaidrės)

Fizminutka

Vaikinai, ar turite vardus? Pažaiskime?

Kieno vardas prasideda raide "A" - mes trypsime, kieno vardas prasideda raide "B" - mes plosime, visi kiti šokins...

Žaidimo užduotis „Įrašyk raidę“

Nagi, vaikinai, išspausdinkime pirmąją savo vardo raidę ant popieriaus lapų.

Mokytojo istorija:

Pirmasis senovės abėcėlės bukas buvo vadinamas „Az“, antrasis - „Buki“. Pabandykite juos sulankstyti ir pažiūrėkite, kas atsitiks.(26 skaidrė)

(vaikai sudeda ant popieriaus užrašytus skiemenis)

Rezultatas yra žodis „ALC“.

Štai ką žmonės sako: „Pirmiausia „az“ ir „bukai“, tada mokslas. Būtent nuo pagrindų prasideda kiekvieno iš mūsų kelias į žinių pasaulį.(27 skaidrė)

Vaikinai, ar žinote patarlių apie mokymosi naudą?

Skaitykite vaikų patarles ir posakius apie mokymąsi

(Vaikai pasakoja patarles apie mokymąsi)(28 skaidrė)

Jie rašo ne tušinuku, o protu.

Tie, kurie moka skaityti ir rašyti, nepraras.

Daugiau raštingų žmonių, mažiau kvailių.

Kas nori daug žinoti, tam reikia mažai miego.

Eiti į mokslą reiškia kentėti.

Šviesa stovi pagal Dievo valią, žmonės gyvena pagal mokslą.

Be miltų nėra mokslo.

Nieko negalvoti, vadinasi, surūgti.

Mokytojo istorija

Pirmasis pradžiamokslis parašytas ir išspausdintas 1574 m. Jame nebuvo paveikslėlių ir jis visai nepanašus į pradmenį, kuriuo dabar mokome abėcėlę.(29 skaidrė)

SU Slaviškos raidės yra daug sudėtingesnės ir sunkesnės nei rusiškos, jas įsiminti reikėjo daugiau laiko ir pastangų nei rusiškų.

Žaidimas „Išardyk raides“(30 skaidrė)

(Atrenkama 10 vaikų. Užduotis pagal jų abėcėlę surūšiuoti kirilicos ir šiuolaikinės abėcėlės raides)

Mokytojo istorija:

Laikui bėgant sudėtingos raidės buvo pašalintos iš abėcėlės, o kitos pakeistos. O mūsų abėcėlė dabar atrodo taip(31 skaidrė)

Ir dabar mes mokomės raidžių naudodami šias abėcėlės knygas(32 skaidrė)

(Vaikai skaito poeziją)(33 skaidrė)

Visiems reikia laiškų

Laiškai svarbūs kiekvienam

Iš jų suformuojame žodį,

Ir iš žodžio bus kalba!

Žmonės negalėtų

Jei laiškų nebūtų,

Bendravimo nebūtų.

Du broliai Kirilas ir Metodijus,

Norime pasakyti ačiū

Dėl laiškų, kurių mums tikrai reikia,

(34 skaidrė) – Esame amžinai dėkingi šventiesiems Kirilui ir Metodijui už slavų abėcėlės sukūrimą. Dabar net neįsivaizduojame, kaip išsivertume be knygų. Iš knygų išmokstame daug naujų ir įdomių dalykų; Prieš ateinant knygai į mūsų namus, daug žmonių įdėjo savo darbą kurdami šią knygą, apie tai jau kalbėjome kituose užsiėmimuose, o dabar kviečiame pamąstyti apie knygas.

Gegužės 23 dieną mūsų ikimokyklinio ugdymo įstaigoje vyko renginiai, skirtiSlavų literatūros ir kultūros diena.
Ši šventė Rusijoje atkeliavo 1992 m., kai Maskvoje Slavjanskajos aikštėje buvo atidengtas paminklas šviesuoliams broliams Kirilui ir Metodijui. Paminklo papėdėje buvo uždegta lempa – amžinos atminties ženklas.


Užsiėmimų metu įvairaus amžiaus grupių vaikai sužinojo apie slavų rašto kūrėjus – brolius Kirilą ir Metodijų.

Slavų literatūros ir kultūros diena turi daug bendro ne tik su slavų kultūra, bet ir su religija. Juk Kirilas ir Metodijus buvo stačiatikiai ir vienuoliai. Greičiausiai toks gyvenimo būdas leido jiems taip reikšmingai prisidėti prie slavų kultūros formavimosi istorijos.

Kasmet gegužės 24 dieną stačiatikių bažnyčia pagerbia šventuosius apaštalus Kirilą ir Metodijų. Šie vienuoliai per savo gyvenimą ir tarnavimą Viešpačiui graikų vienuolyne kūrė ir šimtmečius įspaudė slavišką abėcėlę, kuri leido mums perduoti žinias ir sukauptą patirtį iš kartos į kartą.

Vyresniųjų ir parengiamųjų klasių mokiniai sužinojo, kaip atsirado pirmoji abėcėlė, ką reiškia žodžiai „ABC“ ir „Abėcėlė“.
Slavų abėcėlės gimimo data laikomas IX amžius, o tiksliau – 862 metai. Kirilo ir Metodijaus sukurta abėcėlė buvo vadinama „kirilica“ Kirilo, kuris pasaulietiniame pasaulyje turėjo Konstantino vardą, garbei. Metodijus ir Kirilas perdarė graikų abėcėlę ir gerokai ją pakeitė, kad puikiai perteiktų slavišką garso sistemą. Remdamiesi jų raida, jie sukūrė dvi abėcėlės - glagolitą ir kirilicąKirilo, Metodijaus ir jų mokinių išverstos, sudarytos ir parašytos knygos buvo tvirtas pagrindas, ant kurio vėliau daugiau nei vienuolika amžių buvo pastatytas didingas slavų kultūros pastatas.

Laiškas prie raidės – bus žodis.

Žodis po žodžio – kalba paruošta.

Ir melodinga ir harmoninga,

Tai skamba kaip muzika.

Taigi pagirkime šiuos laiškus!

Leisk jiems ateiti pas vaikus

Ir tegul jis būna garsus

Mūsų slavų abėcėlė.

Ir net jei jie dar nemoka skaityti, kai kurias raides jau žino. Vyko pokalbis apie mūsų kultūros turtingumą, rusų žmonių sielos platumą ir senolių pagerbimo svarbą, šeimos archyvų studijas ir profesijų tęstinumą. Kas būti? Į ką būti panašus? Iš ko mokytis?

Vaikai taip pat išgirdo pamokančių eilėraščių ir pasakojimų, taip pat parodė savo „kultūrą“ - skaitė Puškino, Barto, Maršako eilėraščius.

Eilėraštis apie Kirilą ir Metodijų

Mes šloviname savo šventąją Rusiją! Puikiais vardais

Ortodoksai, brangūs mūsų mintims ir širdims,

Kaip išgyvenote nerimą, neraštingumą, priešiškumą?

Metodijus ir Konstantinas jus apšvietė iš lūpų į lūpas!

Rusą gyrė žmonės iš Tesalonikų

Jie buvo gerbiami taip, lyg būtų savo, raštu raštu,

Žemėje karaliavo Sofijos protėviai

Ir nuo gegužės iki gegužės mes visur šloviname jūsų vardus.

Jau Maskvoje jūsų garbei pastatėme paminklą

Ir tavo veidai buvo nudažyti ant drobės su nemirtingumu!

Kirilas ir Metodijus yra du vieningi broliai, nuėję savo narsų kelią,

Tie, kurie slavuose rado dvasinės stiprybės ir stačiatikybės!

Taip pat renginių metu mokiniai susipažino su slavų kostiumais

Marina Katakova
Pamokos „Slavų raštas. Broliai Kirilas ir Metodijus“ (parengiamoji grupė)

Tikslas. Supažindinkite vaikus su išvaizda rašymas. Kalbėkite apie šventuosius, lygius apaštalams Kirilas ir Metodijus ir atskleisti jų edukacinio žygdarbio reikšmę. Parodykite pagrindinę krikščionių knygą – Evangeliją. Kalbėkite apie rusų kalbos grožį. Vaikuose ugdyti pagarbą asketams ir mokslo žmonėms. Ugdykite pagarbą savo Tėvynei ir pagarbą savo gimtajai kalbai.

Pamokos eiga.

1. Pasisveikinimas. Sveiki, mano brangūs vaikinai! Šiandien kalbėsime apie mūsų istoriją, apie atsiradimą Slavų raštas. Kiekvienais metais gegužės 24 d. Rusijoje švenčiama diena. Be kultūros, raštingumo, Tauta negali gyventi rašydamas, žmonės, valstybė.

Atsigręžkime į mūsų protėvius,

Praeitų dienų herojams.

Prisiminkite juos geru žodžiu -

Šlovė jiems, kieti kovotojai!

Šlovė mūsų pusei!

Šlovė Rusijos senovei!

Ir apie šitą seną dalyką

Aš pradėsiu tau pasakoti

Kad žmonės žinotų

Apie mūsų gimtojo krašto reikalus...

Užsirašykite ir atneškite mums "praėjusių dienų dalykai" padėjo Slavų abėcėlė, kuris buvo išrastas maždaug prieš du tūkstančius metų broliai Kirilas ir Metodijus iš tolimo Graikijos Salonikų miesto.

2. Klausyk. Rašymas– tai tikras lobis, kurį žmogus įvaldė. Taigi senovėje žmonės keisdavosi informacija siųsdami vieni kitiems įvairius daiktus. Tai pasirodė sudėtinga ir ne itin aišku. Kai žmonės suprato, kad keistis pranešimų objektais yra varginanti užduotis, jie pradėjo piešti šiuos objektus. (Skaidrių demonstravimas). Tokie vaizdai buvo rasti ant urvų sienų, kur kadaise gyveno senovės žmonės. Pamažu žmonės nuo piešinių perėjo prie ženklų, kuriuos pradėjo vadinti raidėmis. Tai pirmieji žmogaus žingsniai kuriant rašymas. (Skaidrių demonstravimas). Užrašai buvo daromi ant akmenų, uolų, lentų.

Aš jums papasakosiu apie Šventąją Rusiją, apie tolimus, jums nežinomus laikus. Kadaise gyveno geri bičiuliai, gražios raudonos mergelės. Mokėjo arti ir šienauti, iškirsti namus, mokėjo austi drobes, siuvinėti jas raštais. Bet mūsų protėviai nemokėjo skaityti, nemokėjo skaityti knygų ir Rašyti laiškus. Ir Rusijoje pasirodė du šviesuoliai, išmintingi broliai Kirilas ir Metodijus. Metodijus buvo vyriausias iš septynių broliai, o jauniausias buvo Kirilas(Konstantinas) . Jie kilo iš pamaldžios Slavų šeima, jų tėvas buvo karinis vadas. Kirilas mokyklą pradėjo lankyti būdamas 8 metų, mokėdamas graikų ir lotynų kalbas. Namas du brolis kalbėjo slavų kalba, o mokykloje ugdymas vyko tik graikų kalba. Ateitis slaviškas Pedagogai gavo puikų auklėjimą ir išsilavinimą.

Metodijus, kaip ir jo tėvas, tapo kariškiu. Imperatorius pasiuntė jį į slaviškas Kunigaikštystė – į Slovėniją. Metodijus ne tik valdė kunigaikštystę, bet ir susitikinėjo su vietiniais gyventojais, domėjosi jų papročiais, o po kurio laiko taip išmoko kalbą, kad niekas jos neatskirtų. slavai. Netrukus Metodijus atsisakė karinės tarnybos, nes imperatorius žiauriai susidorojo su krikščionimis, o ikonos buvo sudegintos ir išmestos į jūrą.

Ir jauniausias brolis - Konstantinas, karo tarnyba nebuvo patraukli. Nuo vaikystės jį traukė knygos. Jaunuolis perskaitė visas mokyklos bibliotekoje esančias knygas. Po žiauraus imperatoriaus mirties į sostą pakilo jo sūnus Michailas. Jam tebuvo 2 metai, tad iki pilnametystės valstybę valdė jo mama Teodora. Konstantinas buvo pakviestas į teismą, kad būtų Michaelio darbštumo ir meilės mokslams pavyzdys. Michailas vėliau gavo iš Konstantinas daugiau naudos nei geriausi profesoriai. Konstantinas teisme jis galėjo tapti turtingu žmogumi, bet nesiekė materialinių turtų. Jaunuolis įšventinamas į kunigus, tampa paprastu bibliotekininku Hagia Sophia bažnyčioje, o paskui eina į Olimpo kalno vienuolyną, kur buvo. brolis Metodijus ir praleidžia laiką maldoje Dievui, užsiėmęs tik knygomis. (Vienuolystėje Konstantinui suteiktas Kirilo vardas) .

Kirilas ir Metodijus dalyvavo karo žygiuose, vykdė diplomatines misijas, vertė knygas, bet švietimą slavai Paaiškėjo, kad tai neįmanoma be knygų jų kalba. Praėjo metai. Jr brolis Kirilas svajojo parašyti knygas, kurios būtų suprantamos slavai, o tam reikėjo sugalvoti Slaviškos raidės.

Svajokite kurti slavų abėcėlė niekada nepaliko Kirilo. Jis sunkiai dirbo. Ir dabar abėcėlė buvo paruošta. Tačiau sugalvoti idėjas yra pusė darbo. Būtina išversti iš graikų į Slavų knygos, į slavai turėjo ką skaityti. Tai pasirodė labai sunku, ir viena Kirilas Aš negalėjau su tuo susitvarkyti. Vyresnysis pradėjo jam padėti brolis Metodijus.

Prašydami Dievo palaiminimo, jie pradėjo broliai sudaro abėcėlę. Jie daug mėnesių dirbo kurdami ABC slavai. 863 gegužės 24 d broliai paskelbė apie išradimą Slavų abėcėlė. Jie išrado abėcėlę Evangelijai išversti (Dievo žodis)įjungta slavų kalba. Ir ilgą laiką Evangelija Rusijoje buvo pirmoji knyga, iš kurios vaikai išmoko skaityti.

Glagolitinis ir Kirilica yra pirmoji slavų abėcėlė. (Skaidrių demonstravimas). Abėcėlės pavadinimas "Glagolitinis" kilęs iš žodžio veiksmažodis, kuris reiškia "kalba". A « Kirilica» pavadintas jo kūrėjo vardu. Senovės Rusijoje glagolitinė abėcėlė buvo naudojama bažnyčios tekstams perduoti ir egzistavo 3 šimtmečius bei kasdieniame gyvenime. rašymas naudojo kirilicos abėcėlę. IN Kirilicos abėcėlė 43 raidės, vėliau ši abėcėlė tapo rusiškos abėcėlės pagrindu. (Skaidrių demonstravimas).

Knygos Rusijoje buvo labai brangios. Jie buvo pagaminti ant pergamentas: Avies oda buvo pamirkyta kalkėse, išdžiovinta, tada įtrinta medumi. Laikui bėgant atsirado patogesnės mašinos, o kartu su jomis ir moderni abėcėlė.

Gera knyga, mano draugas, mano draugas,

Laisvalaikis su jumis gali būti įdomus.

Jūs mokote būti teisingi ir drąsūs,

Suprasti ir mylėti gamtą, žmones.

Aš tave branginu, rūpinuosi tavimi.

Negaliu gyventi be geros knygos.

Šiuolaikinės knygos spausdinamos specialiomis mašinomis spaustuvėse. Ši knyga parašyta ranka rašalu. Seniai parašyta. Tuo metu žmonės dar nebuvo išradę knygų spausdinimo mašinų. Todėl knygą teko dar kartą perrašyti.

Praėjo daug šimtmečių, Rusijoje daug kas pasikeitė. Rusijos žemėje jie pradėjo statyti bažnyčias, tapyti ikonas ir statyti vienuolynus, kur rinkdavosi žmonės, pasišventę tarnauti Viešpačiui. Jie buvo vadinami vienuoliais. (Skaidrių demonstravimas). Raštingų žmonių tada buvo mažai, todėl raštininko darbas buvo garbingas.

Siauroje vienuolyno celėje,

Keturiose tuščiose sienose

Apie žemę apie senovės rusų kalbą

Istoriją užrašė vienuolis.

Jis rašė žiemą ir vasarą,

Apšviesta silpna šviesa.

Jis rašė metai iš metų

Apie mūsų puikius žmones.

Pergamentas buvo naudojamas knygoms rašyti. Jis buvo pagamintas iš gyvūnų odos. Vėliau buvo išrastas popierius ir iš popieriaus pradėti daryti knygų puslapiai. Įrišimui buvo naudojamos plonos lentos, kurios buvo aptrauktos oda arba brangiais audiniais. Rašto žinovai stengėsi darbą atlikti labai gerai, maldingai, su meile. Knyga buvo papuošta piešiniais, gražiomis didžiosiomis raidėmis, puošniais ornamentais su paauksavimu ir užsegimais.

Kirilas sukūrė slavų abėcėlę, paskambino Kirilica. Kirilica buvo mūsų rusiškos abėcėlės pagrindas. Iš pradžių tėvynėje, o paskui Bulgarijoje Kirilas ir Metodijus išvertė knygas į slavų kalbą, atidarė mokyklas slavai. Broliai apmokyti vietiniai dvasininkai atlikti dieviškus patarnavimus pagal slaviškas. Rusijoje pradėtos statyti šventyklos. Kirilas juos apšvietė. Broliai kraustėsi iš vienos vietos į kitą, mokydamas žmones slavų kalba.

Pažvelkite į šiuos laiškus atidžiau Kirilica abėcėlė. Ar jie neprimena jums jau žinomų raidžių? (44 raidės). Skaidrių demonstravimas.

Laiškas Az. Kokie žodžiai prasideda juo? (Arbūzas, Afrika, vaistinė, akvariumas ir kt.)

O dabar Buki, prisimink, kiek skanių žodžių prasideda šia raide. Pavadinkite juos. (Beigelis, bandelė, riestainis, sumuštinis, blynas ir kt.)

Dabar išvardinkite juos eilės tvarka, kas atsitiko? (ABC.)

Raidė Veiksmažodis, ką tai reiškia? Ką manote vaikinai? (Tiesa, veiksmažodis reiškia kalbėti. Tačiau prieš kalbant reikia gerai pagalvoti). tarp žmonių kalbėjosi: „Jei pasakysi žodį, jo neatgausi, o už žodį atiduotum daug, bet negalėsi jo išpirkti“..

Laiškas Sveiki atvykę. Gerumas yra geriausia žmogaus charakterio savybė. Ką reiškia būti maloniam?

Nelengva būti maloniam

Gerumas nepriklauso nuo ūgio,

Gerumas nepriklauso nuo spalvos,

Gerumas – ne meduolis, ne saldainis.

Jūs tiesiog turite būti labai malonus

Kad bėdų metu nepamirštume vienas kito.

Ir žmonės gyvens draugiškiau,

Jei būsime tau malonesni.

Gerumas teikia žmonėms džiaugsmą

O mainais už tai nereikalauja atlygio.

Gerumas bėgant metams nesensta,

Gerumas sušildys nuo šalčio.

Jei gerumas šviečia kaip saulė,

Suaugusieji ir vaikai džiaugiasi.

Laiškas Žmonės.

Žmonės, jūs gyvenate harmonijoje,

Atneškite meilę ir meilę.

Negalime padalinti spinduliuojančios saulės į dalis,

Ir amžinoji žemė negali būti padalinta,

Bet laimės kibirkštėlė

Tu gali, privalai

Galite padovanoti savo draugams.

Išmintingas laiškas Myslete paruošė tau mįsles. Atspėk juos. Spėliojimas mįslės:

1. Nors ir ne kepure, bet su krašteliu,

Ne gėlė, o su šaknimi,

Kalbamės su mumis

Paciento liežuvis. (Knyga)

2. Juoda, kreiva,

Visi nuo gimimo nebylūs.

Jie stovės iš eilės -

Dabar jie kalbės. (Laiškai)

3. Pirmoji knyga vaikams.

Moko – kankina, bet moko – džiugina. (ABC)

4. Kiekvienas yra gražus su savo straipsniu,

Visi skirtingi ir panašūs,

Dabar jus vadina rusais,

Kas tu nuo senų laikų? (Mes - slavai)

Laiškas Rtsy.

Nenuostabu, kad aš didžiuojuosi savimi,

Juk aš esu žodžio pradžia "Rusas".

Nieko nėra geriau, gražiau

Brangioji tavo Tėvyne!

Atsigręžkime į mūsų protėvius,

Prabėgusių dienų herojams!

Prisiminkite juos geru žodžiu -

Šlovė jiems, kieti kovotojai...

Šlovė mūsų pusei!

Šlovė Rusijos senovei!

Kiekviena raidė senovėje slaviškas abėcėlė buvo ypatinga. Ji turėjo vardą. Raidžių pavadinimai žmonėms turėjo priminti žodžius, kuriuos jie pamiršo tai uždrausta: gerai, gyvenk, žemė, žmonės, ramybė.

Suskamba varpas.

Visoje Rusijoje - mūsų motina

Suskamba varpai.

Dabar broliai Kirilas ir Metodijus

Už jūsų pastangas yra šlovinami.

Visos tautos, kurios rašo Kirilica,

Kas vadinama nuo seniausių laikų slaviškas,

Jie šlovina pirmųjų mokytojų žygdarbis,

Krikščionys šviesuoliai.

Maskvoje buvo pastatytas paminklas Slavų šviesuoliai Kirilas ir Metodijus. (Skaidrių demonstravimas) Skulptorius V. Klykovas su nenumaldomu lempa: Ir užrašas„Jie tarnavo Kristaus šviesai“.

Taip žmonės sako: „Pirmiausia pagrindai ir bukas, o paskui mokslai“. Kiekvieno iš jūsų kelias į žinių pasaulį prasideda nuo pagrindų.

3. Pasikalbėkime.

Kuo žmogus skiriasi nuo gyvūno? (Išoriniai ženklai. Žmogus yra mąstantis padaras. Jo pagrindinis skirtumas nuo gyvūno yra tas, kad jis Tai turi: kalba (kalba, istorija, kultūra, tikėjimas Dievu).

Kaip sužinoti, kaip gyveno mūsų protėviai, kokias dainas dainavo, kokie įvykiai nutiko jų gyvenime? (Iš senovinių knygų, užrašų ir piešinių ant urvo sienų).

Kokia kalba kalbėjo mūsų protėviai?

Kas pirmasis sugalvojo jiems abėcėlę?

Kam slavai ar reikėjo išrasti abėcėlę? (Išsilavinimas slavai Paaiškėjo, kad tai neįmanoma be knygų jų kalba. Štai kodėl Kirilas ir Metodijus pradėjo kurti Slavų abėcėlė. Jie kalbėjosi: Ar ne visiems saulė šviečia, ne visiems lyja, ne visus žemė maitina? Visi žmonės lygūs, visi žmonės yra broliai, visi lygūs prieš Viešpatį ir visiems reikia raštingumo).

Ką reiškia žodis « slavai» ? (Rusiči, rusai).

Koks yra pirmosios abėcėlės pavadinimas? (Kirilica) .

Kodėl jis taip vadinamas? (Pagal vardą Kirilas, vienas iš kūrėjų).

Ką reiškia žodis « slavai» ? (Rusiči, rusai).

Kokiomis kalbomis buvo parašytos šventosios knygos?

Kodėl slavai negalėjo jų naudoti?

ko tu laukei? slavai iš užsienio mokytojų?

Ar visi galėtų atsigriebti Slavų abėcėlė?

Ko tam reikėjo? (Todėl būti protingam, raštingam Kirilas ir Metodijus, graikai pagal kilmę ir žinojo slavų kalba.)

Koks buvo pirmosios abėcėlės pavadinimas? (Kirilica) .

Kodėl ši abėcėlė buvo vadinama Kirilica? (pavadintas vieno kūrėjo vardu).

Kiek raidžių buvo šioje abėcėlėje? (43 raidės, kurių kiekviena turėjo savo sudėtingą pavadinimą).

Kiek raidžių dabar yra mūsų abėcėlėje? (33 raidės).

Mes studijuojame abėcėlę naudodami rusišką abėcėlę. Kaip atsirado žodis? "ABC"? (Žodis „abėcėlė“ kilęs iš pirmųjų dviejų raidžių pavadinimų Slavų abėcėlė: A (az) ir B (bukai): ABC: AZ + BUKI).

Su kuo jie senais laikais rašydavo? (su žąsų plunksnomis, labai retai gulbės plunksnomis, o kiekviena raidė buvo nupiešta labai kruopščiai; visus darbus reikėjo atlikti rankomis, o ne kaip dabar ant mašinų ir mašinų).

Kokia yra senovės knygų, parašytų ant papiruso, forma? (slinkti).

Kurioje šalyje buvo išrastas popierius? (Kinija).

Kokio medžio žievė buvo naudojama Rusijoje kaip rašymo medžiaga? (Beržo žievė - beržo žievė).

Apie ką dar rašei anksčiau? (Mūsų protėviai rašė ant pergamento. Pergamentą gamino iš ožkų, veršelių, avių odos. Oda buvo kruopščiai valoma, braukiama, poliruojama, kol pasidarė geltona arba balta).

Ar galima dirbti Kirilą ir Metodijų vadinkite žygdarbiu, didvyriškumas? (Žmonės tai vertino kaip ir jūs. Šie žmonės buvo kanonizuoti kaip šventieji.

Koks pirmųjų mokytojų nuopelnas? Kirilas ir Metodijus?

Kai mūsų šalis švenčia dieną Slavų raštas ir kultūra? (gegužės 24 d.). Šiuolaikinėje pasaulio dienoje Slavų kultūra ir raštas yra nušvitimo, gimtųjų žodžių, gimtosios knygos, gimtosios kultūros ir literatūros šventė.

Kam pašlovintas šią dieną? (Kirilas ir Metodijus) .

Kodėl jie vis dar prisimenami? (Jie sukūrė Slavų abėcėlė) .

– Kam buvo naudojamos šios knygos? (Skaitymui ir pamaldų vedimui).

– Kam jiems reikėjo gerų kursyvų rašytojų?

– Ar tais laikais buvo daug knygų? Ar dabar įmanoma visas knygas išversti iš vienos kalbos į kitą ir per šešis mėnesius perrašyti ranka?

Koks buvo ginklo pavadinimas laiškai seniems laikams. (Plunksna)

4. Apibendrinkime. Kirilas ir Metodijus puikiai padirbėjo! Broliaišie ėmėsi sunkios, bet puikios užduoties – kurti slavų abėcėlės kūrėjas. Šventieji, lygiai taip pat apaštališki Kirilas ir Metodijus Kaip Kristaus mokiniai, apaštalai nešė šviesą žmonėms. Mūsiškiai visada prisimins savo mokytojus, didžiuosius išminčius. Dėka šventųjų, lygių apaštalams, darbo Metodijus ir Kirilas slavai išgirdo gerąją naujieną apie Kristų savo gimtąja kalba.

Kirilas ir Metodijusžmonės prisimena ir gerbia. Kasmet gegužės 24-ąją mūsų šalyje ir kitose šalyse žmonės švenčia Slavų raštas ir kultūra. Žmonės visada prisimena gerus darbus. Rusų kalba, kuria mes kalbame, yra labai graži. Rusų rašytojus ir poetus pažįsta ir mėgsta visas pasaulis. Protingi, gražūs rusai kalba gražiai rusiškai, blogi žmonės vartoja blogus žodžius. Jūs maži, tyri ir gražūs vaikai, kalbate tik gražius žodžius, rūpinkitės savo gimtąja gražia rusų kalba!

5. Žaiskime. Žaidimas "Pasakyk patarlę":

Protas geras, ir du (geriau).

Protas be knygos yra kaip paukštis be (sparnai).

Kas parašyta tušinuku, negalima ištrinti (su kirviu).

Visada mokykis skaityti ir rašyti (naudinga).

Gyvenk šimtmetį – šimtmetį (tyrimas).

Kartojimas – mama (treniruotė).

Mokytis lengva – ne mokytis (tamsus)

Ieškodami sunkumų, juos rasite (išmintis).

Išmintis yra dangaus karalienė ir (žemė).

Kas nori daug žinoti, tam reikia mažai (miega).

Eik į mokslą – ištverk (miltai).

Pagal Dievo valią šviesa stovi, mokslo žmonės (gyvai).

Be miltų nėra (Mokslai).

Nieko negalvok – šimtmetis (rūgštus).

6. Kuriame, piešiame, džiaugiamės. Pratimas vaikai: sukurkite savo pradinę raidę, išbandykime raštininkų vaidmenį. Dabar dirbsite kaip broliai Kirilas ir Metodijus.

Jūsų užduotis yra papuošti pradinę raidę naudojant atspalvį, galite naudoti įvairias šešėlių parinktis. Kiekvienas iš jūsų gaus laišką. Turėsite nuspalvinti savo raidę ir nupiešti paveikslėlį bei pavadinti žodį, kuris prasideda ta raide.

7. Atsisveikinimas. Rašymas– tai tikras lobis, kurį žmogus įvaldė. Raidės moko mus grožio, gerumo, išminties. Ačiū broliai Kirilas ir Metodijus už tai ką jie mums davė Slavų abėcėlė.

Laiškas prie raidės - bus žodis,

Žodis po žodžio – kalba paruošta.

Ir melodinga ir harmoninga,

Tai skamba kaip muzika.

Taigi pagirkime šiuos laiškus!

Tegul jis išgarsėja

Mūsų Slavų abėcėlė!

Mes ištikimai tarnaujame savo Tėvynei,

Jūs esate vienas iš sūnų.

Augink taip, kad būtum reikalingas

Miela savo Tėvynei!