Otvorená hodina gramotnosti v predškolskej skupine. Téma: „Cesta do krajiny gramatiky“. Otvorená hodina gramotnosti v prípravnej skupine "Ryabinka" Otvorená hodina gramotnosti v prípravnej skupine

Obec MBOU "Novolyadinskaya Stredná škola" Stolovoe

Otvorená lekcia
v príprave na gramotnosť
na tému: "Rodina"

V skupine predškolskej prípravky.

Vedie: učiteľka základnej školy
Konopleva O.G.
15. 11. 2015

2015
Téma: „Rodina. Zvuk [M]"
Ciele: 1. upevnenie tematickej slovnej zásoby, gramatická stavba reči.
2. rozvoj činnosti reči a myslenia
3. zoznámenie sa so zvukom [M]
4. podporovať úctivý a láskavý prístup k členom vašej rodiny
Ukážkový materiál: obrázky zobrazujúce ježka a líšku, fotografia líščej rodinky, výstava detských prác „Moja rodina“, učebnica „Na ceste do ABC“ od R. N. Buneeva.
Priebeh lekcie:

I. Organizačný moment.

Kontrola pripravenosti detí na hodinu, určenie dátumu, dňa v týždni, mesiaca, ročného obdobia.
II. Aktualizácia témy a účelu lekcie
1. opakovanie predtým naučeného.
- Čo sa stalo v rodine chlapca a dievčaťa?
- Dá sa návšteva starých rodičov považovať za dovolenku?
- Aké rodinné sviatky sa oslavujú vo vašej rodine?

2. úvod do témy vyučovacej hodiny
(na tabuli sa objavia fotografie Lišky a ježka)
Jedného dňa, keď dospelí ani deti neboli doma, líška zosmutnela. Ježek sa kamaráta spýtal, prečo je taký smutný. „Vidíš, ježko,“ povedala líška, „náš chlapec a dievča majú rodinu. Všetci sa milujú a dávajú si darčeky. A ja nemám rodinu. Ak by medzi hračkami bola ešte jedna malá líška, potom by sme mali líščiu rodinku.“ „Líščie rodiny majú iba skutočné líšky,“ vysvetlil mu ježko. - A ty nie si skutočná líška, ale hračka. Každá hračka má svoju rodinu – to sú jej majitelia, zvyšok hračiek a celá rodina majiteľov.“ Malá líška bola šťastná. Ukázalo sa, že má aj rodinu! A ježko dokonca ukázal Líške fotografiu skutočnej líščej rodinky.
(foto na tabuli)
rozhovor podľa obrázku:
- Ak je matka líška, kto potom je? (líška)
- A ak je to otec, tak on...? (líška)
- Kto sú deti líšky a líšky? (líška)
- Ako môžete nazvať matku líšku, otca líšku a dieťa líškou jedným slovom? (rodina)
- Chlapci, o čom si myslíte, že sa dnes budeme rozprávať? (o rodine)

III. Štúdium témy lekcie.
1.práca s kresbou na strane 40.
Malá líška bola veľmi šťastná, že rodina chlapca a dievčaťa je aj jeho rodinou. A hneď pozval Ježka, aby urobil rodinný album. Hračky vystrihli fotografie rodinných príslušníkov chlapca a dievčaťa, nezabudli ani na strýka, otcovho brata a tetu - strýkovu manželku.
- Podľa šípok určte, kto je kto.
- Čo je dievča pre chlapca? Pre otca? Pre dedka? Pre strýka a tetu?
- Čo je chlapec pre dievča? Pre mamu? Pre babku? Pre strýka a tetu?
- Kto je mama pre otca, pre dedka a babku?
2. zavedenie nového pojmu: „prastará mama“ a „prastarý otec“.
Ticho! Múdra sova letí! Požiadala ma, aby som vám povedal, že sa ukázalo, že matka a otec vašich starých rodičov sú vaša prababka a prastarý otec.

Kto je prababička?
- Kto je pradedo?
- Máte prastarého otca alebo prababičku?
3. príbehy detí o ich rodine.
Chlapci, pozrite sa na tabuľu. Tu sú vaše kresby, do ktorých ste nakreslili svoje rodiny. Kto chce hovoriť o svojej rodine?
2 – 3 osoby.

IV. Minúta telesnej výchovy.
Na jeseň, na jar
Leto a zima
Vyjdeme na dvor
Priateľská rodina

Postavme sa v kruhu a v poriadku
Každý robí cvičenia
Mama zdvihne ruky
Otec veselo čupí.

Otáča sa doľava a doprava
Môj brat Seva to robí
Sám si zabehám
A krútim hlavou.

V. Upevnenie naučeného.
1. Hra „Pomenujte to láskavo“
- Ako môžete láskyplne zavolať každého člena rodiny?
ryža. strana 40
Syn - ... (syn), dcéra - ... (dcéra), sestra - ... (malá sestra), brat - ... (brat), matka - ... (mama), otec - .. . (ocko), babička - ... (stará mama), starý otec - ... (dedko) atď.

Často láskavo voláte členom rodiny? A prečo?
- Prečo ľudia niekoho láskavo volajú?

2. cvičenie 3 str.41
- Pozrite sa na obrázky, čo je na nich zlé?
- Čo si vlastne potreboval nakresliť?

3. Hra „Povedzte slovom „rodina“
album, dovolenka, obed, prechádzka, hra.
- Čo je rodinný album?

VI. Dodatočná úloha.
- Aké dve skupiny zvukov poznáte? (samohlásky a spoluhlásky)
- Aký je rozdiel medzi samohláskami a spoluhláskami?
- Zvuk [M] je spoluhláska. Vysvetlite, prečo súhlasí? (lebo sa to nedá spievať, ťahať)
-Komu sa v rodine hovorí [M]?
- Koľko zvukov [M] je v slove „matka“?
- Čo môžete pohostiť rodinu chlapca a dievčaťa, aby v názve pochúťky zaznel zvuk [M] (zmrzlina, mandarínky, maliny, kompót atď.)
- Ktoré dievčenské meno v našej skupine začína na zvuk [M]? (Marina)

VII. Výsledky lekcie.
- O čom sme sa dnes rozprávali?
- Ako by ste sa mali správať k členom svojej rodiny?
- S akým zvukom spoluhlásky ste sa zoznámili?
Zaspievajme si pieseň „Dospelí a deti“, ktorá je o mame a otcovi, o priateľstve medzi dospelými a deťmi.
(prednes piesne)

, Nápravná pedagogika

Prezentácia na lekciu




















Späť dopredu

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.

Cieľ: upevňovať vedomosti detí o texte, vetách, zvukoch a písmenách, rozlišovať zvuky podľa ucha izolovane, v slabikách, slovách, vo vetách podľa ucha a izolovať zvuky od slov

Úlohy:

  • Rozvíjajte fonematické povedomie
  • Rozvíjať zručnosti v analýze a syntéze zvuku:
  • Rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie, priestorovú orientáciu;

Vybavenie:

  • pre učiteľa logopéda: poznámky a prezentácia na vyučovaciu hodinu (Príloha 1), listy (Príloha 2);
  • pre výchovného psychológa - videoklip;
  • pre učiteľa angličtiny - anglická abeceda s písmenkami, bábika Pinocchio, paraván

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment.Čítať,

Sedím a sedím pred ním.
Pozerám sa na to, pozerám sa na to
Filmy, správy a zápasy
A ďalšie programy.

Povedz mi, čo si čítal? Text. Koľko viet je v tomto texte? Prečítajte si prvú vetu, druhú. Ktorá ponuka je väčšia? O čom je táto hádanka? (TV) Aké slová nám dali odpoveď? (snímka 2)(Príloha 1)

2. Predmet správy. Dnes v televízii budeme sledovať... (snímka 3)

Som drevený chlapec
V pásikavej čiapke.
Bol som stvorený pre radosť ľudí,
Kľúč k šťastiu mám v ruke.
Korytnačka dala
Tento kľúč je pre mňa magický.
A potom som sa našiel
V dobrej rozprávkovej krajine.

Samozrejme, o "Pinocchiovi"

Pinocchio- Oh, kde som? (snímka 4) Opäť som sa kvôli svojej neopatrnosti dostal do nejakej situácie, čo mám robiť? Takže. Už poznám písmená a viem napísať LIST! A vy, netopiere, doručte LIST MOJEJ KAMARÁTKE TURTLE. (snímka 5) A tu je list... (snímka 6) Drahá korytnačka, pomôž chlapcom nájsť ma... (snímka 7) (snímka 8)

Korytnačka"Pomôžem vám zachrániť Pinocchia, ale musíte rýchlo dokončiť všetky úlohy, kým ho Karabas Barabas prvý nájde." Za každú úlohu dostanete cenu - list Po zhromaždení všetkých písmen zistíte, kde sa Pinocchio nachádza.

3. Rozvoj myslenia.

1. Nájdite " nadbytočný" slovo: kokos, sieť, poznámky, korálky, (vo všetkých slovách je zvuk [ S], ale nie v slove „poznámky“. Tu je vaša prvá cena, koľko slov je v jednom slove. (písmeno H) (snímka 9)

2. Toto písmeno je v strede slova „dub“ a na začiatku slova „slimák“. Slimák - len tak sa nevzdám svojho listu, hrajte sa so mnou, chlapci.

3. Rozvoj fonematického uvedomovania. Hra "Slimák". Deti, ktoré sa držia za ruky, kráčajú v kruhu a hovoria slová: „Slimák“. Slimák, vystrčte rožky. Dám ti cukor a kúsok tvarohu,“ potom sa zastavia a jedno z detí zavolá „Slimák“. Musí uhádnuť, kto volal (Hra sa opakuje 2-3 krát.) Mohli by sme hrať dlhšie, ale musíme zachrániť Pinocchia. Dáš nám svoj list? (Slimák dáva písmeno U) (snímka 11)

4. Rozvoj jemnej motoriky. Hra "Zbierajte list"(snímka 12) Okolo preletel bocian. „Chlapci, aj ja vám chcem pomôcť. V taške mám veľa listov, ale sú rozbité, skúste ich pozbierať. (Deti zbierajú písmená rozrezané na 6 častí - „puzzle“). (A,L,H)(Príloha 2)

5. Hra „Zbieraj slovo“ Pozbierali ste všetky písmená a teraz použite tieto písmená na zostavenie slova a zistíte, kde sa nachádza Pinocchio N, A, L, U, C (skriňa) (snímka 14).(ak je to pre deti ťažké, ponúknite, že písmená umiestnite do určitej farebnej schémy - postupne) (snímka 13).

6. Fyzické cvičenie. Cvičenia na priestorovú orientáciu a relaxáciu realizuje psychológ.(príloha 3)

Chlapci, vydávame sa na dlhú a náročnú cestu s mnohými prekážkami a výzvami. Sprievodca nám ukáže cestu a my ho budeme nasledovať a počúvať jeho pokyny. Postavte sa za seba. Položte ruky na opasok osoby vpredu. Všetci majú zavreté oči okrem dirigenta. Počúvajme pozorne! Vošli sme do hustého lesa a pomaly kráčali úzkou cestičkou. Je tam veľký kameň, obíďte ho sprava. Išli sme k rieke. Prejdime to pozdĺž klády, malými krôčikmi, neponáhľaj sa. Opatrne! Navrchu je konár, zohnite sa, aby ste si ho neudreli hlavou a teraz odbočte doľava a otvorte oči. Vyšli sme na krásnu kvetinovú lúku. Krásne motýle lietajú nad kvetmi, ale predtým sa zakuklili a spali v kukle. Premeníme sa na bábiky. Postupne sa kokón otvára, kukly sa prebúdzajú, naťahujú, rozťahujú krídla a menia sa na motýle, ktoré sa veselo krútia, trepotajú z jedného kvetu na druhý, sedia na kvete a pijú sladký nektár. Večer motýle zložia krídla a odpočívajú. (snímka 15)

7. Úlohy s učiteľom angličtiny. (snímka 16 – 18) Pinocchio- Ahojte chalani. Ďakujem, že si ma zachránil, ponáhľal som sa do školy, aby som nabral nové vedomosti a naučil sa veľa zaujímavého, no bol som nepozorný, poobzeral sa okolo seba a stal sa mi tento príbeh. (Príloha 4)

Vychovávateľ-Stratili ste učebnice ?

Pinocchio- Nie. Mám veľa učebníc (Pinocchio začína rozkladať učebnice a anglické písmená mu vyletujú z hlavy) Ach-och-och, čo som to urobil.

Cvičenie 1. Chlapci, pomôžte mi pozbierať písmená a usporiadať ich v abecednom poradí. (deti zbierajú anglickú abecedu a spievajú pieseň „Alphabet“ v angličtine) Aký skvelý ste! Vieš čítať?

Úloha 2. Hra „Vyberte obrázok“ (deti vyberú zodpovedajúci obrázok pre slovo napísané v angličtine).

Úloha 3. Piesňová hra na pozornosť a koordináciu pohybu „Zmrazenie“ (Deti chodia v kruhu a spievajú anglickú pesničku. Na konci piesne vedúci – dieťa ukáže akýkoľvek pohyb, všetky deti ho musia zopakovať a nehybne stáť niekoľko sekúnd, prvé dieťa, ktoré sa pohne, je vyradené z hry. Hra sa opakuje 2-3 krát s novým moderátorom.) Výborne, chlapci. Dobre, ale ponáhľam sa do školy. Prajem vám príjemné chvíle v škole. Zbohom.

8. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Dnes ste chalani ukázali svoje vedomosti, zručnosti, s ktorými pôjdete, ako Pinocchio, do školy a dúfame, že budete vždy pozorní a podobný príbeh sa vám nestane. Veľa šťastia, chlapci!

Účel lekcie: pomôcť predškolákovi zvládnuť programový materiál, urobiť pedagogický proces emocionálnejším a dosiahnuť väčšiu aktivitu dieťaťa v triede.

Úlohy:

  • Upevniť schopnosť detí vykonávať zvukovú analýzu slov pomocou pravidiel písania samohlások a určovania prízvučných samohlások.
  • Posilnenie schopností izolovať požadovaný zvuk v slove.
  • Rozvíjať schopnosť deliť slová na slabiky.
  • Posilniť schopnosť zvýrazniť prvé písmeno v slove a pomenovať slová určitej zvukovej štruktúry.
  • Zlepšiť schopnosť detí zostaviť reťaz viet pomocou diagramov.
  • Vytvorte si gramatickú štruktúru reči, rozšírte si slovnú zásobu.
  • Zlepšiť čitateľské zručnosti detí.

Materiály: obálka s listom; obrázky; schéma päťzvukového slova, čipy: červená, modrá, zelená, čierna; kartové schémy na identifikáciu slabík v slove; karty so sadou písmen; ukazovateľ.

POKROK TRIEDY

Učiteľka povie deťom, že našla list od Dunna. Číta to deťom.

Vychovávateľ: Dunno píše, že sa ocitol v krajine „inteligentných mužov a žien“, kde vládne kráľovná Gramota. Kráľovná listov pozvala Dunna, aby si zahral rečové hry, ale Dunno odmietol hrať s kráľovnou, pretože nevie, čo sú „reč“ a „hry s rečou“. Na čo sa kráľovná veľmi nahnevala a nariadila, aby bol Dunno uväznený vo vysokej veži, no sľúbila, že ho prepustí, ak mu vy a ja pomôžeme. Musíme splniť úlohy, ktoré si pre nás pripravila kráľovná Gramota. Súhlasíte s tým, že pomôžete nášmu priateľovi Dunno? (Odpovede detí).
– Skôr ako začneme plniť úlohy, spomeňme si, čo je „reč“? Z čoho pozostáva? (Reč sú slová, vety. Reč sa skladá z viet. Vety sa skladajú zo slov. Slová sa skladajú zo slabík a písmen. Slabiky sa skladajú z písmen a zvukov).
- Aby sme správne dokončili všetky úlohy, urobme gymnastiku pre jazyk. Zvedavý jazyk sa pozerá hore, dole, doľava a doprava (deti vykonávajú pohyby jazykom 3-4 krát). Teraz povedzme jazykolam: "Ako kopec na kopci, žilo tridsaťtri Yegoriek." (deti vyslovujú jazykolam potichu, nahlas, rýchlo a pomaly).

1 úloha: Zvuková analýza slova

Vychovávateľ: Pozrite sa na obrázok a pomenujte slová začínajúce tvrdou hláskou -m- a mäkkou hláskou -m’- (Odpovede detí).

– Teraz urobme zvukovú analýzu slova, napríklad slova medveď. Pamätáte si, aké zvuky existujú? (Samohlásky a spoluhlásky, tvrdé a mäkké, znelé a neznelé, ako aj prízvuk).

M'– spoluhláskový, mäkký, zvučný zvuk, označený zeleným čipom.
A
Sh
TO– spoluhláska, tvrdý, tupý zvuk, označený modrým čipom.
A– zvuk samohlásky, označený červeným čipom.
Aký zvuk je zdôraznený v tomto slove? Zvuk -i-, položte vedľa neho čierny čip.

Úloha 2: Ktoré písmeno sa „stratilo“? (správna chyba)



Úloha 3: Koľko slabík obsahuje slovo?

Vychovávateľ: Musíte namaľovať toľko „kočiek“, koľko je slabík v tomto slove.

Minúta telesnej výchovy

Úloha 4: Rozlúštiť slovo

Vychovávateľ: Musíte uhádnuť, ktoré slovo je zašifrované. Obrázky vám prezradia, ktoré písmená je potrebné napísať do štvorčekov.

Úloha 5: Urobte návrh

Vychovávateľ: Pridávaním jedného slova po druhom vytvorte reťaz viet podľa schémy.

Úloha 6: Prečítajte si slovo

Vychovávateľ: A na záver posledná úloha. Každý z vás má reťaz písmen, musíte zakrúžkovať správne napísané písmeno a nesprávne napísané prečiarknuť. Prečítajte si prijaté slovo.

Vychovávateľ: Výborne!

Zazvoní telefón, učiteľ sa rozpráva, potom oznámi deťom, že Dunno je voľný a vyzve deti, aby ho pozvali do škôlky, aby ho naučili všetko, čo sa sami naučili.

Cieľ: Rozvíjať záujem predškolákov o učenie sa čítania a písania.

1. Posilnite zručnosti:

vyhľadávanie anonymných osôb;

znalosť samohlások a spoluhlások;

skladanie slov zo slabík;

2. Rozšíriť slovnú zásobu (cesty, talizman);

3. Rozvíjať inteligenciu, vynaliezavosť, vynaliezavosť;

4. Rozvíjať schopnosť pracovať v malých skupinách a vyjednávať medzi sebou.

Vybavenie a materiál: list od strážcov, mince s písmenami podľa počtu detí, 2 vedierka s magnetmi pripevnenými na dne - rybárske prúty, 2 obruče - studne, 2 sudy so slovami, písmená - kvapôčky s a a s magnetmi k nim pripevnené nádherné koliesko, lopta, zahrievacie kartičky „Merry Men“, kamienky so slabikami, mapa, talizmany v tvare srdca s rébusom na riešenie, kartičky na reťaz slov, ceruzky na počet detí, 2 tabuľky , 2 listy papiera, šípky, kartičky s číslami od 1 do 6, hudobný sprievod.

Priebeh lekcie gramotnosti v prípravnej skupine „Initiation to Pathfinders“

Vychovávateľ: Chlapci, dnes sme dostali list od strážcov z Čarovnej krajiny slov v našej škôlke. Tu je (prečíta list)

"Drahí priatelia! Sme pátrači z rozprávkovej čarovnej krajiny slov.

Pathfinders sú ľudia, ktorí ako prví vkročia do nových krajín a riešia záhady. Chceme, aby ste sa aj vy stali Priekopníkmi. K tomu vám posielame mapu, podľa ktorej sa treba vydať na cestu, kde budete plniť rôzne úlohy. Ak chcete ísť rýchlejšie, musíte sa rozdeliť do dvoch tímov pomocou mincí. Na konci cesty, ak zvládnete všetky skúšky, vás čaká prekvapenie. Veľa štastia!"

Vychovávateľ: Chlapci, prijímate pozvanie strážcov z Čarovnej krajiny slov? (Áno!) Potom sa rozdeľme do dvoch tímov. (Deti berú mince z taniera, na ktorom sú napísané písmená označujúce samohlásky a spoluhlásky, a pomocou nich sa samostatne rozdeľujú do dvoch tímov). Deti vysvetlia, na základe čoho sa združili do tímov a skontrolujú, či každý našiel svoj tím správne.

Pedagóg: Chlapci, pozrime sa teraz zblízka na mapu. Čo si myslíte, kde sa naša cesta začne?

Deti: Od čísla 1.

Vychovávateľ: Správne, počnúc číslom 1 a tu to je.

Priraďte číslo 1

Pred nami je nádherné koleso, ktoré sa skladá z písmen. Pozrite sa na koleso, v duchu ho otočte zľava doprava a naopak a nájdite na ňom slová. Zapíšte si slová, ktoré nájdete na týchto listoch papiera, ktoré ležia na stoloch.

Deti nachádzajú slová na nádhernom kolese, zapisujú si ich a potom sa tímy striedajú v čítaní slov a (koleso, kôl, záhrada, les, oko, somár, dedina, džús).

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, našli ste všetky slová, môžete pokračovať v ceste a prejsť na číslo 2.

Deti sledujú šípky a nájdu číslo 2

Pedagóg: Pred vami sú dva sudy, v ktorých žijú slová, ale písmená Y a ja z týchto slov milujú neslušné správanie a neustále utekajú pred svojimi slovami do týchto studničiek.

Chlapci, musíte pomocou týchto vedier chytiť každú osobu zo studne postupne po jednom písmene a vrátiť utečencov na ich miesta v slovách a napísať ich do prázdnych ciel. (Deti chytajú písmená do vedier, nachádzajú svoje miesto v slovách. Slová napísané na sudoch: sh_na, sh_lo, sh_py, l_zha, s_r, m_r, sh_t, m_t, zh_r, p_r)

Pedagóg: Teraz poďme ďalej podľa šípok, pred nami je číslo 3. Chlapci, na ceste „Plazivé zrkadlo“, ďalej môžu ísť len tí, ktorí sa dokážu vyrovnať s kúzlom krivého zrkadla. Teraz vám zrkadlo povie slová a vy musíte odpovedať volaním slova, ktoré sa odráža v deformujúcom zrkadle. Ak vám povedia - ďaleko a vy odpoviete - blízko, povedia Mashe -

vysoko a Máša odpovie nízko. (S deťmi sa hrá hra protikladov: ťažký - ľahký, starý - mladý, sladkokyslý, široký - úzky, hladký - drsný, studený - horúci, deň - noc, začiatok - koniec, začiatok - koniec)

Fyzické cvičenie „Jolly Men“.

Deti tancujú na hudbu, hneď ako hudba prestane hrať, deti stoja v postave, ktorú učiteľ ukazuje na kartičke.

pedagóg: Chlapci, aby ste sa dostali k číslu 5, musíte rozobrať blokádu kameňov, na ktorých sú napísané slabiky. Ale budeme schopní rozoznať blokádu iba vtedy, keď vytvoríme slová zo slabík. Hnedé kamene pre jeden tím, čierne kamene pre druhý tím. (Deti tvoria slová zo slabík, potom si tímy vymenia miesta a navzájom sa kontrolujú)

Učiteľ: Výborne, dokončili sme túto úlohu, teraz sme na čísle 5. Tu musíme zrekonštruovať reťazec slov pomocou týchto kariet. (Deti dostanú karty, na ktorých sú zobrazené predmety, ktoré tvoria reťaz slov: Auto - pomaranč - nôž - chrobák - mačka - tiger - volant - les - sumec. Bubon - niť - ihla - ananás - stolička - luk - kľúč - hodiny )

Deti idú k číslu 6 a nájdu písmeno.

Učiteľ prečíta list:

"Drahí chlapci! Takže ste splnili všetky úlohy. Ako darček Vám posielame talizmany, t.j. predmety, ktoré prinášajú šťastie a šťastie. Talizman však môžu získať iba tí, ktorí vyriešia rébus nakreslený na talizmane. Chlapci, nezabúdajte, čestný titul Pathfinder ponesie len ten, kto splní úlohu!“

Deti dostávajú talizmany v tvare srdca, na ktorých je napísaný rébus.

Po vyriešení hádanky sa deti priblížia k učiteľovi, ktorý skontroluje, či je úloha splnená správne, a nasadí dieťaťu talizman. Deti, ktoré ako prvé splnili úlohu správne, môžu učiteľke pomôcť pri kontrole vyriešených hlavolamov.

Pedagóg: Chlapci, blahoželám vám, všetky úlohy ste splnili a teraz môžete hrdo nosiť čestný titul Pathfinder.

MADOU "Kerchevsky Materská škola" na území Perm, Cherdynsky okres

Ťažký zvuk, si môj priateľ! (otvorená hodina gramotnosti v prípravnej skupine)

Dmitrieva Natalya Sergejevna

Ťažký zvuk, si môj priateľ!

(otvorená lekcia gramotnosti

v prípravnej skupine)

Cieľ: Upevnenie správnej výslovnosti hlásky Ш, zoznámenie sa s písmenom Ш.

Úlohy:

nápravné a vzdelávacie:

1. Naučte deti podať akusticko-artikulačnú charakteristiku hlásky [w];

2. Cvičiť deti v tvorení vzťažných prídavných mien.

nápravné a vývojové:

1. Rozvíjať zručnosti zvukovej analýzy slova, precvičovať určovanie polohy hlásky v slove;

2.Rozvíjať intonačnú expresivitu reči;

3. Rozvíjať vyššie duševné funkcie (myslenie, pamäť, predstavivosť), jemnú motoriku, hmatové vnímanie.

nápravné a vzdelávacie:

1. Podporovať sebakontrolu reči a rozhodnosť u detí.

Vybavenie: prasiatko s bonusmi, loptička, puzzle (had), krupica, kvetinové šablóny z papiera rôznych textúr (zamat, brúsny papier, fólia), hračky pes, mačka, ježko, predmety (klobúk, šál, žaba, harmonika, Losyash a hračky Krosh), multimediálne vybavenie.

ja . Čas na organizáciu:

Pri hudbe z karikatúry „Masha a medveď“ deti vstupujú do haly a náhodne sedia vedľa učiteľa.

Pozrite, akú krásnu krabicu som našiel! Je tam aj list!

„Ahojte chalani. Viem, že čoskoro pôjdeš do školy. Myslím, že ste sa veľa naučili. Toto chcem skontrolovať. Dám vám prasiatko bonusov. Ak správne splníš všetky úlohy a nazbieraš 6 bonusov, tak zistíš, kto som.“

Chlapci, chcete vedieť, od koho je tento list? Potom prvá úloha. Podáme loptu a na otázky odpovieme slovami, ktoré začínajú rovnakou hláskou.

Pokrývka hlavy. (čiapka)

Na dovolenku sú nafúknuté. (lopty)

Deti tam študujú. (škola)

Je v nej uložené oblečenie. (skriňa)

Časť kolesa. (pneumatika)

Zaväzujú sa na topánky (šnúrky).

Aký si skvelý chlapík! Tu je váš bonus (kúsok puzzle)!

Na obrazovke sa objavia obrázky hádania.

II . Posolstvo témy a účelu lekcie:

Zopakujme si odpovede ešte raz. Čo myslíte, o akom zvuku budeme dnes hovoriť? (o zvuku Ш) Ako ste uhádli? Kto podľa vás spieva túto pieseň? Skladajte puzzle (had). Nakreslite pohyby hada rukou. Had sa plazí a zasyčí: „šššššššššššš." (Rukami robíme vlnovité pohyby do strán a dopredu. Najprv pravou rukou, potom ľavou rukou a oboma rukami naraz a zasyčíme: „šššššššššššššššššúúúúúš“) A teraz hady vliezli do svojich dier.

Deti sedia na stoličkách

III . Charakteristika zvuku Sh.

Znova zaspievaj hadiu pieseň.

Ako sú umiestnené naše pery, keď vyslovíme tento zvuk? (Pysky sú zaoblené a mierne natiahnuté dopredu.)

Ako vyzerá jazyk? (široký jazyk tvorí „pohár“.)

kde sa nachádza? (za hornými zubami.)

Vyslovme zvuk „sh“. Čo je to - samohláska alebo spoluhláska (Spoluhláska.)

prečo? (náš jazyk zasahoval do našej výslovnosti.)

Stredom jazyka prúdi teplý prúd vzduchu. Cítiť.

Je teda hlasitý alebo hluchý? (hluchý)

Je tento zvuk tvrdý alebo mäkký? (pevné)

Pamätajte, že zvuk „sh“ je vždy tvrdý!

Slová sprevádzame pohybmi rúk.

Na obrazovke sa zobrazia zvukové symboly Ш.

IV . Predstavujeme list:

A pri písaní je tento zvuk reprezentovaný písmenom Ш.

Písmeno Ш s tromi hrotmi -

Nechytajte ho rukami. (kresliť vo vzduchu)

Ako vyzerá tento list? (Lžíce rýpadla, hrebeň, vidly, písmeno E). Nakreslíme písmeno Ш ( Deti prídu k stolu a kreslia z krupice.)

(Na „čistinke“ sú kvety vyrobené z papiera rôznych textúr:

zamatové, fóliové a vlnité.)

Deti sa pozerajú na kvety a vyjadrujú svoje pocity (hladké, drsné, rebrované atď.)

Prejdime prstom po okvetných lístkoch a skúsme započuť tento zvuk: “shhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh. V ktorom okvetnom lístku žije tento zvuk? S akou kvetinou sa podľa teba spriatelí písmeno Sh? prečo?

Teraz sa dajme do dvojíc a „nakreslime“ si toto písmeno jeden druhému na chrbát ( potom si deti vymenia miesta).

Ako možno toto písmeno zobraziť pomocou prstov alebo tela? (detské dohady)

Výborne! Zaslúžite si bonus!

VII . fizminutka:

Ako sa máš? Páči sa ti to!

ako plávaš? Páči sa ti to!

Pozeráš sa do diaľky? Páči sa ti to!

ako sa ti behá? Páči sa ti to!

vyhrážaš sa? Páči sa ti to!

Spíte v noci? Páči sa ti to!

si ticho? Páči sa ti to!

sedíš? Páči sa ti to!

Deti sedia na stoličkách.

Viete, že zvuk „sh“ má zvučného brata? Nazvite to („w“). Teraz skontrolujeme, ako dobre dokážete rozlišovať medzi bratmi.

Interaktívna hra "Rybárstvo".

(http://mersibo.ru/voxflex)

Tu je vaša odmena (bonus).

VI . Cvičenie správnej výslovnosti hlások.

Aké krásne dieťa!

Sha - Sha - Sha - poďme sa povoziť dieťa?

Odpovedz mi. (Sha - sha - sha - vezmeme dieťa na jazdu.) Teraz sa ma spýtate a ja odpoviem.

Ako môžete radostne vysloviť túto čistú frázu? (Sha - sha - sha - vezmime dieťa na jazdu!)

Shu-shu-shu - darčeky pre dieťa. ( vyslovovať s rôznou intonáciou)

Výborne! (bonus)

Chcete získať ďalší bonus? Poďme si zahrať hru: "Povedz mi ktorý."

Aké vlnené ponožky? (Deti odpovedajú celou vetou: „Vlnené ponožky.“)

Aké hodvábne šaty?

Aký plyšový župan?

Aký druh hruškovej šťavy?

Aký druh čerešňového džemu?

Aké čokoládové cukríky?

Chytrí chlapci! (bonus)

VIII . Práca na zvukovej kompozícii slova:

Koľko bonusov nám chýba, aby sme zistili meno tajného hrdinu? (jeden bonus) No a potom posledná úloha. Stretni ma! Toto je Sharik (pes), mačka a ježko (hračky). Určte polohu zvuku v týchto slovách!

Dnes majú narodeniny! Urobme im radosť. V našom obchode sú hračky. Môžete si kúpiť hračku, ktorej názov zodpovedá polohe zvuku v mene hrdinu. Vyberte si darček, ktorý potrebujete! ( klobúk a šál pre Sharik; myš a akordeón pre mačku; Ježek dostáva hračky Losyash a Krosh.)

Deti svoj výber darčeka odôvodňujú.

Výborne! Tu je váš bonus!

IV výsledok:

Teraz môžeme zistiť, kto nám napísal list? Poskladáme puzzle (pridaj fotku Máše). Chlapci, bola to Masha, kto nám poslal tento list? Čo si dnes rád robil? Boli nejaké úlohy, ktoré vám spôsobovali ťažkosti?

Bibliografia:

  1. Spivak E.N. Zvuky Sh, Zh, Ch, Shch Rečový materiál na automatizáciu a diferenciáciu zvukov u detí vo veku 5-7 rokov / E.N. Spivak. – M.: vydavateľstvo GNOM and D, 2007.
  2. http://mersibo.ru/voxflex