Zhrnutie tematickej hudobnej hodiny v druhej juniorskej skupine „Zimná rozprávka. Výchovná hudobná hodina na tému „Zima“ pre deti mladšej skupiny Hudobná hodina v 1. mladšej skupine, zima

Cieľ: obohatiť deti vedomosťami o zime a zimnom lese; naďalej sa učiť, ako spievať spolu s piesňami, vykonávať jednoduché rytmické pohyby a sprevádzať spev hravými pohybmi; používať metodické techniky pri hraní piesní; naučiť sa vnímať hudbu.

Vybavenie:

1. Stromy v lese.

3. Hračka - bábika Vanya.

4. Sánky.

5. Zvončeky.

6. Plyšové hračky: medveď, zajačik, líška.

Priebeh lekcie

Deti vstupujú do sály na Parlovov „Pochod“.

Hudobný režisér. Deti, čo je teraz na našej ulici?

deti. Zima!

Hudobný režisér. Poďme do zimného lesa.

Nebudeme deti, ale zvieratá.

Prichádzajú nemotorné medvede. "Nemotorný medveď chodí po lese, zbiera šišky a spieva piesne."

A teraz zajačiky. "Malý, biely, vzdialený zajačik skáče."

A teraz bežia líščie mláďatá. "Všetci bežia, všetci bežia - malá líška krúti chvostom."

Dlho sme bežali po ceste, naše nohy boli také unavené.

Cvičenie „Unavené nohy“.

Hudobný režisér.

A išla znova. Ja spievam.

Jeden, dva, jeden, jeden, dva, jeden.

Veselo, veselo ideme

Jeden, dva, jeden, jeden, dva, jeden.

Pieseň, pieseň, ktorú spievame.

Blížia sa k domu.

Hudobný režisér. Och, čo je to za dom v lese? kto tam býva?

deti. Chlapec Vanya.

Učiteľ vezme Vanyu za ruku.

Hudobný režisér.

Sedí pri okne

A pozerá na ulicu.

A vonku je zima

Všetky cesty boli pokryté.

A Vanya miluje jazdu na takýchto saniach. Kde sú sane, chlapci? Prineste to pre Vanyu.

Vychovávateľ. Môže Vanya vyjsť na ulicu nahá? Čo potrebuje Vanechka?

deti. Nasaďte si klobúk, čižmy, kožuch.

Obliekajú Vanyu.

Hudobný režisér. Nasadni do saní, Vanya. Kto bude mať šťastie na saniach? Vanya išla.

Karasevova pieseň „Zima“.

Hudobný režisér. Poďme spievať opäť priateľskejšie. A vezmime Váňa na rýchlu jazdu.

Zopakujte skladbu v rýchlejšom tempe.

Hudobný režisér. Sane lietajú, zvony zvonia.

Učiteľ zazvoní.

Zvládnu to chalani?

Deti zvonia na zvončeky.

Mozartova hra „Zvony zvonia“.

Hudobný režisér. Chlapci, v zime je v lese zima. Je ti zima? Trochu sa zohrejeme. Stáli sme v rovnomernom kruhu.

Bublina je nafúknutá.

Pieseň "Trochu sa zahrejeme."

„Zimný tanec“ od Starokadomského.

Hudobný režisér. Chalani si oddýchli, zohriali sa a pokračovali lesom. A prišiel k nám medveď, bol rád, že sa stretol s deťmi, zabavil sa a zatancoval „Ach, ty baldachýn“ (ruská ľudová melódia). Chlapi, medveď má spať v zime v brlohu. Ale tento medveď nechce spať. Čo by ste mali robiť s medveďom?

deti. Rock to.

Tilicheevova pieseň „Spi, moja Mishka“.

Hudobný režisér. Zaspal, polož ho na posteľ do brlohu, prikry ho dekou, nech spí. A poďme ďalej.

Ach, kto sedí pod stromom, trasie sa a hýbe ušami?

deti. Králiček.

Hudobný režisér. Zajačik je premrznutý, v zime je mu zima. Poďte, chlapi, zľutujte sa nad zajačikom, zahrejte ho a zaspievajte mu pieseň.

Pieseň „Zainka, dupni nohou“ (ruská ľudová melódia).

Hudobný režisér.

Zajačik veselo skáče,

Bežiaci zajačik.

Spieva. Zrazu beží líška

Červenovlasá sestra,

Hľadáte kde sú zajačikovia,

Bežiace zajačiky.

Všetci si sadli.

Hra „Dobiehanie“.

Hudobný režisér. V lese bolo dobre, zábava. Zo škôlky sme prešli kus cesty a je čas ísť domov. v čom pôjdeme ďalej?

deti. Vlakom.

Vychovávateľ. No tak, prívesy, zapriahni. Choď.

Obsah programu: Kultivujte emocionálnu citlivosť na hudbu rôzneho charakteru. Obohatiť deti hudobné dojmy,
akumulovať skúsenosti s počúvaním. Rozvíjať sluch, schopnosť rozlišovať vysoké a nízke zvuky a reprodukovať hlasom. Naďalej učiť deti spievať prirodzeným hlasom, expresívne sprostredkovať charakter jednoduchých piesní.

Použitý materiál: Audiokazeta – „Gymnastika: vtáky mávajú krídlami, skáču, lietajú“ od E. Železnovej. „Valčík snehových vločiek“ od múz P.I. Čajkovského.

Demo materiál- Vianočný stromček, dva vtáky: veľký a malý, konfety.

Podklad:- snehové vločky vyrobené z papiera na šnúrke (pre každé dieťa), klobúky vtákov a mláďat (pre každé dieťa).

Prípravné práce: pozorovanie vtákov a snehových vločiek počas sneženia počas chôdze. Naučte sa hudbu piesne "Bird". D. Tukhmanovej.

Priebeh lekcie:
Pred vyučovaním sa učiteľka s deťmi dohodne, že dnes budú vtáčiky.
Deti prichádzajú do hudobnej miestnosti.
Hudobný režisér: Ahojte chalani! Ste mačiatka?
deti: Nie
Hudobný režisér: Ste malé myši?
deti: Nie
Hudobný režisér: Vy ste sliepky?
deti: Nie
Hudobný režisér: Kto si?
deti: Sme vtáky.
Hudobný režisér: Oh, vy vtáky, tak mi ukážte, ako mávate krídlami? skáčeš?
Deti robia cvičenie: „Vtáky mávajú krídlami, skáču, lietajú. Zvuková kazeta „Herná gymnastika“ od E. Zheleznovej.
Hudobný režisér: Vtáky lietajú do svojich hniezd.
Deti sedia na stoličkách.
Hudobný režisér: Poviem vám hádanku a pokúsite sa uhádnuť:
V zime padajú z neba,
A krúžia nad zemou
Svetlé chumáčiky,
biely ………..(snehové vločky).
Hudobný režisér: Presne tak, snehové vločky. Teraz budeme počúvať hudbu, v ktorej
rozpráva, ako lietajú snehové vločky.

Počúvanie P.I. Čajkovského „Valčík snehových vločiek“
(Počas pojednávania hudobný režisér posype vianočný stromček konfetami – snehovými vločkami.)

Hudobný režisér: Hudba znie hladko, jednoducho..., presne ako snehové vločky, a zdá sa, že spievajú svoju pieseň. Snehové vločky víria vo vetre a hladko padajú na zem. (M. b. Vezme snehovú vločku za šnúrku a sfúkne ju).
Hudobný režisér: Dám vám rovnaké snehové vločky a vaše snehové vločky sa budú točiť.

Na hudbu P.I. Čajkovského „Valčík snehových vločiek“ vystupujú deti dychové cvičenia , učiteľ dbá na to, aby bol výdych dlhý a súvislý.

Hudobný režisér: Snehové vločky sa ticho točia
A mráz za oknom.....
Spievali sme túto pieseň, ako sa volá?
deti:"Ozdobený vianočný stromček"
Sloka a refrén piesne „Ornamental Christmas Tree“ sa konsolidujú. I. Smirnova.
Spievame - potichu, nahlas; pomaly rýchlo; vyslovovanie slov - tlieskanie
rytmický vzor.
Hudobný režisér: Aký si skvelý človek, tak veľmi si sa snažil, že aj vtáčiky prišli počúvať tvoj spev. Poďme spievať pieseň o vtákovi.

Deti hrajú pieseň „Bird“ od múz. D. Tukhmanovej.

Hudobný režisér: Chlapci, pozrite sa, vtáky sú iné. Správne - jeden je veľký, druhý -
malý. Veľká je vtáčia matka a malá je kuriatko.

Hudobný režisér spieva pieseň „Bird and Chicks“ hudba a text O. Devochkina (Kolekcia „Spievaj so mnou“):
Vtáčia matka sedela na konári,
A volá svoje malé deti:
Chick - cvrlik, chik - cvrlik (spieva tichým hlasom - to jaoktávy).
Deti odpovedajú svojej matke:
Mami, príď k nám čo najskôr:
Chick - cvrlik, chik - cvrlik (spieva vysokým hlasom- predtým IIoktávy).
Hudobný režisér: Ako spieva vtáčia matka?
deti: Nízka (hrá na metalofóne do 1. oktávy).
Hudobný režisér: A čo kurčatá?
deti: Vysoká (hrá do II oktávy).
Hudobný režisér: Poďme spolu spievať túto pieseň, ale Antonina Ilyinichna bude spievať pre vtáčiu matku a všetci chlapci budú spievať pre kurčatá.
Vykonať.
Hudobný režisér: A teraz si zahráme hru. Mám klobúky vtákov a kurčiat. Vyberte si, ktorý klobúk sa vám páči (teda deti boli rozdelené do dvoch skupín).
Čo jedia vtáky? Áno, klujú zrná, semená, strúhanku
Vták priletel, sadol si na verandu,
A vták spieval: "Kde je tu voda?"
Vtáčik, vtáčik, tu sú omrvinky na mojej dlani.
Kým hrá hudba, všetci lietajú: vtáky aj mláďatá. Hudba skončila
Vtáky sa posadili a čakali, koho zavolajú, aby kloval zrná.
Ak hrám nízko (hrá na metalofóne do 1. oktávy) Vtáky prilietajú na Antoninu Ilyinichnu.
Ak hrám vysoko (hrá na metalofóne až do druhej oktávy) na Antonina
Mláďatá lietajú do Ilyinichny.

Oni sa hraju.

Hudobný režisér: A tu je trochu vody pre vtáky a kurčatá.

Pán. pohostí všetky deti ovocným nápojom z čerstvo mrazených bobúľ a deti idú do skupiny.

Zhrnutie hudobnej hodiny v 2 mladšia skupina"Vtáky prileteli k nám"

Názov: Zhrnutie hudobnej výchovy v 2. juniorskej skupine „Vtáky k nám prileteli“

Pozícia: hudobný riaditeľ prvej kvalifikačnej kategórie
Miesto výkonu práce: MKDOU “DSPO č. 13 “TULPAN”
Miesto: mesto Trekhgorny, oblasť Čeľabinsk.

Prohodskaja Vera
Hudobné tematická lekcia„Zima“ v 2. skupine juniorov

MDOU MATERSKÁ ŠKOLA kombinovaný typ č.6, Agryz

Aktivita s hudobnou tematikou« Zima»

o 2 mladšia skupina

Hudobný režisér

Prochodská V. P.

Obsah programu:

rozvíjať predstavivosť, kreativitu a predstavivosť, schopnosť napodobňovať zvuky hudobné nástroje s hlasom, vytvárajú podmienky na vnímanie hudobný obraz , charakter, nálada, vyjadrené hudba. Rozvíjať hudobná pamäť . Aktivujte detskú pozornosť, tvorte dobrá nálada, prinúti vás spievať. Kultivujte emocionálnu reakciu na hudba, priateľský vzťah k sebe v tanci, v hre.

Vybavenie: ilustrácia « Zima» , hračka Santa Claus, didaktická hra « Hudobná kocka» .

Priebeh lekcie.

1 diel. Hudobne-rytmické pohyby

(Deti vstupujú do haly pokojne a podchádzajú sa hudba"Pod dubom" ruská ľudová melódia).

Chlapci majú ruky na opasku, dievčatá na šatách. Idú v kruhu a zastavia sa, keď dokončia hudba.

Cieľ: osvojte si pokojnú chôdzu v kruhu, udržujte postoj, sledujte polohu rúk.

Hudobný režisér spieva: Ahojte chalani!

Deti spievajú: Ahoj!

Hudobný režisér: Deti, aké je teraz ročné obdobie?

deti: Zima.

Hudobný režisér: Správny! Aká je? zima? (Zobrazuje ilustráciu « Zima» ).

Odpovede detí: (zima, sneh, mráz)

Hudobný režisér: Správny! V zime padajú biele, nadýchané, ľahké snehové vločky. Chcete sa stať snehovými vločkami? Potom ma pozorne počúvajte, riaďte sa pokynmi učiteľa.

(Deti vykonávajú pohyby pod hudobným sprievodom) .

Cieľ: naučte deti ľahko bežať, točiť sa, zastaviť sa na konci hudba.

Sneženie, sneženie, biele vločky lietajú (behať v kruhu na špičkách)

Hviezdy sú čisté, tiché, nadýchané (točí sa na mieste)

Hudobný režisér: Zrazu sa rozfúkalo silný vietor (fúka) a snehové vločky sa rozsypali (bež na stoličky).

1) Počúvanie.

Cieľ: naučiť sa vnímať drsný, ťažký hudba, počúvajte do konca bez toho, aby ste sa rozptyľovali. Rozvíjajte predstavivosť.

"Otec Frost" R. Schumann.

Hudobný režisér: Pohodlnejšie sa usaďte, pozorne ma počúvajte. Zima je iná. Občas svieti slnko a v jeho lúčoch sa trblietajú snehové vločky. Všetko okolo vás, kamkoľvek sa pozriete, je biele a krásne. A stane sa, že zafúka zlý, prudký vietor a zmetie všetko naokolo víchricou.

Báseň. "Blizzard" I. Bunin.

V noci na poliach, pri melódiách snehovej búrky

Brezy a smreky driemu, hojdajú sa.

Mesiac svieti medzi oblakmi nad poľom

Prichádza bledý tieň a roztápa sa.

Zdá sa mi to v noci: medzi bielymi brezami

Mráz blúdi v hmlistej žiare.

Rozbor slov, ktorým deti nerozumejú (zdá sa, že medzi oblakmi).

O Santa Clausovi (Je vystavená hračka Santa Claus) vymýšľať rozprávky, písať básne, skladať hudba. Santa Claus nielen nosí darčeky Nový rok, keď sa nahnevá, začne fúkať a klopať palicou - budete sa trochu báť! Takto stvárnil Santa Clausa R. Schumann. (Hra sa hrá hudobné vedúci na klavíri).

Hudobný režisér: Deti počúvajú hudba, ako si si predstavoval Mikuláša?

Odpovede detí (nahnevaný, veľký, hudba je hlasná, ťažký)

Hudobný režisér: Áno! Hudba je hrozivá, drsný, znie nízko, ťažko. Možno si predstaviť, že Santa Claus kráča pomaly, ťažko a klope palicou. (Opakujte prácu).

Hudobný režisér: Teraz si vypočujte hru, ktorú poznáte, a povedzte mi, ako sa volá.

Cieľ: Spoznajte známu hru, zapamätajte si jej názov. Vykonajte pohyby rukou a kliknite na jazyk.

(Prebieha hranie "Môj kôň" A. Grechaninová). (Odpovede detí).

Hudobný režisér: Presne tak, je to hra "Môj kôň" A. Grechaninovej. poďme "poďme cválať" na koni. (Deti robia cvičenie v sede).

Cieľ: naučiť sa spievať plynule, ľahko a presne reprodukovať jednoduchý rytmický vzor.

(Deti spievajú, predvádzajú rytmický vzor s tlieskaním, zobrazujú lampáše, hrajú na fajku, bubon).

Cieľ: pokračovať v učení sa piesne, spievať natiahnuto, melodicky, presne intonovať melódiu.

Hudobný režisér: Chlapci, vypočujte si úvod k pesničke. (Prehrá sa úvod k piesni « Zima» V. Karaseva). Kto si pamätá názov tejto piesne? (Odpovede detí). Správny! Poď, zaspievame si to všetci spolu! (Opakovanie skladby « Zima» V. Karaseva). Ukážme, ako sa Váňa kotúľal z kopca! (Pri slabike -uh ukazujú pohyb nadol hlasom a rukou). Spievali sme pieseň o zime. Kto si pamätá, aký sviatok býva v zime? (Odpovede detí). Výborne! Všetci milujeme tento sviatok, ale prečo? (Odpovede detí). Správny! V tento sviatok všetci čakáme na darčeky od Santa Clausa. Myslíte si, že Santa Claus má rád darčeky? (Odpovede detí). A dáme mu zábavnú pieseň, ktorú sme sa naučili v predchádzajúcom trieda. (Prehráva sa skladba "Otec Frost" A. Filippenko).

Cieľ: dosiahnuť harmonický spev, naučiť sa spolu začať a dospievať.

Hudobný režisér: Kto si pamätal názov pesničky? určite, "Otec Frost" A. Filippenko. Pieseň spievame nahlas a veselo, aby sa Ježiškovi naše vystúpenie páčilo. (Znova predvedú pieseň, učiteľ ukáže deťom pohyby pre druhú časť hudba. V prvom verši sú baterky, v druhom verši tlieskajú). Výborne, dobre spievali! A teraz vás pozývam na zábavný okrúhly tanec (Deti stoja v kruhu).

Časť 3. Hudobne-rytmické pohyby.

Okrúhly tanec "Tanec okolo vianočného stromčeka" R. Plain.

Cieľ: sprostredkovať v pohybe charakter veselého tanca, pohyb v kruhu pre refrén, tlieskanie a točenie pre refrén.

Hudobný režisér: Mám pre vás hru, bude sa vám páčiť.

Didaktická hra « Hudobná kocka» .

Cieľ: rozvoj zafarbenia sluchu.

(Deti v kruhu si podávajú kocku s obrázkom hudobné nástroje . Šťastný koniec hudba, dieťa hádže kocku do kruhu, napodobňuje zvukomalebnosťou hru na nástroj, ktorý padol na kocku).

4. časť Spodná čiara triedy.

Hudobný režisér: Chlapci, na čo si spomínate trieda? Čo nové ste sa naučili? (Odpovede detí). Výborne! Veľmi sa mi páčilo, ako ste sa dnes rytmicky hýbali, ľahko sa točili ako snehové vločky, spoznávali známe melódie, krásne a spolu spievali a tancovali v kruhu! Teším sa na ďalšie stretnutie!

Téma "zima-zima"

Cieľ: rozvíjať aktivitu a zvedavosť mladších detí predškolskom veku prebieha kognitívna aktivita. Vzbudiť záujem o hudbu.

1. Posilniť u detí pochopenie príznakov zimy.

2. Povzbudzujte deti, aby v reči používali názvy častí oblečenia.

3. Kultivujte pozornosť.

4. Rozvíjať zručnosti tanečné pohyby A ucho pre hudbu, schopnosť reagovať na zmeny charakteru hudby a meniť pohyb. (Tanec formuje komunikatívne vlastnosti, rozvíja pozornosť, zmysel pre rytmus a schopnosť koordinovať akcie v súlade s textom).

Vybavenie: stojan, obrazy zobrazujúce ročné obdobia, papierové snehové vločky, model okna, bábika v zimnom oblečení, stereo systém.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Otvorená lekcia v 2. juniorskej skupine „Zima-zima“

Téma "zima-zima"

Cieľ: rozvíjať aktivitu a zvedavosť detí primárneho predškolského veku v procese kognitívnej činnosti. Vzbudiť záujem o hudbu.

Úlohy:

  1. Posilniť u detí pochopenie príznakov zimy.
  2. Povzbudzujte deti, aby v reči používali názvy častí oblečenia.
  3. Kultivujte pozornosť.
  4. Rozvíjať tanečné pohybové schopnosti a hudobný sluch, schopnosť reagovať na zmeny charakteru hudby a meniť pohyb. (Tanec formuje komunikatívne vlastnosti, rozvíja pozornosť, zmysel pre rytmus a schopnosť koordinovať akcie v súlade s textom).

Vybavenie: stojan, obrazy zobrazujúce ročné obdobia, papierové snehové vločky, model okna, bábika v zimnom oblečení, stereo systém.

Hudobný materiál:

"Prišla zima"

"Zimný tanec"

"vrabec"

"dážď"

"Strieborné snehové vločky"

Zostrihy piesní „Poďme sa hrať na snehu“, „Poďme sa sánkovať“

Slovná zásoba: biely, našuchorený, mráz, kožuch, klobúk, palčiaky.

Priebeh lekcie

Deti vstupujú do hudby „Prišla zima“

Vychovávateľ

Ahojte chalani!

Zaspomínajme si na ročné obdobia s vami.

Pozrite sa na obrázok zobrazujúci leto. (Zobrazenie obrazu, znie hudba „Vrabec“)

Aké bolo počasie v lete?

Bolo teplo, stromy boli zelené, tráva bola tiež zelená, v rieke sa dalo plávať.

(Zobrazenie obrazu Jeseň, znie hudba „Jesenná pieseň“)

Na obrázku je jeseň. Čo sa stalo na jeseň?

Listy zožltli, začalo pršať (znie hudba „Dážď“)

Deti napodobňujú kvapky dažďa (klepanie prstom po dlani)

fúkal silný studený vietor.

Zvuková gymnastika: predstierajte, že ste silný vietor Oooh

Listy odleteli zo stromov (detské predstavenie)

Teraz chlapci, poďme k oknu a trochu sa pozrime.

Čo vidíme za oknom? (Sneh)

Aký sneh? (Biela, nadýchaná)

Keď ste chodili do škôlky, videli ste sneh na cestách? si zamrznutý?

Poštípal vás mráz na lícach?

Chladný. Ľudia sa začali teplejšie obliekať. Prišla zima.

Toto je Zimushka-Winter!

Všetko si doma pozametal,

Ozdobil som vianočné stromčeky klobúkmi,

Dvor prikryl bielou šatkou

Sneh sa zviezol do závejov.

Všetko je biele. Prišla zima.

Oh, chlapci, pozrite sa! Letela k nám snehová vločka. Poďme na to fúknuť.

Teraz poďme tancovať a ukázať, ako sa točia snehové vločky.

Znie hudba „Winter Dance“.

Výborne!

V zime všetky deti milujú chodiť a hrať sa vonku. Aby sme však mohli ísť na prechádzku, musíme sa teplo obliecť.

Prišla nás navštíviť Káťa. Obliekla sa teplo, aby vonku nezmrzla. Pozri sa na ňu a povedz mi, aké má oblečenie?

Aby ste nezmrazili, v zime musíte nosiť klobúk, palčiaky, šál, kožuch alebo teplú bundu, plstené topánky alebo teplé topánky.

Teraz viete, ako sa obliecť v zime.

Čo sa dá hrať vonku v zime? Guľovačky, stavanie snehuliaka, šmýkanie sa z kopca.

Dostaňte sa do kruhu a pripravte si ruky, budeme hrať snehové gule.

Hudba je "Poďme sa hrať na snehu"

Deti ukazujú rukami, ako sa vyrábajú snehové gule a potom ich hádžu.

Teraz sa poďme sánkovať.

Hudba je "Poďme sa sánkovať"

Chlapci predstierajú, že sa sánkujú, ruky si dajú za chrbát a dievčatá sa držia za ruky a bežia v kruhu, pričom predstierajú, že sa sánkujú.

Zastavili sme a urobili dychové cvičenia.

Naše sane sa vyšplhali vysoko do kopca - zdvihli sme ruky, aby sme sa nadýchli

Rýchlo zrolované dolu – sklopte ruky nadol, vydýchnite so zvukom Uuuuh

Vychovávateľ. (Znie hudba „Silver Snowflakes“)

Teraz vezmeme snehové vločky a ozdobíme naše mrazivé okno. Deti lepia snehové vločky na model okna.

Hudobný režisér

Dovidenia, chlapci!

Rozlúčka s hosťami

Zo sály odchádzajú hudbe.