Zhrnutie lekcie obrazu zvierat v umení. Zhrnutie lekcie o výtvarnom umení „Obraz zvieraťa v objeme. Obraz zvieraťa vo výraznej póze. Plastelína. Zoznam použitej literatúry

Predmet:"Obrázok mačkovitých šeliem." Kombinovaná hodina pre 5. ročník.

Typ lekcie: Vnímanie umenia. Tvar, proporcie, prevedenie (kresba zvieraťa zo života a z nápadu).

Cieľ: Zoznámiť školákov so zvieracím žánrom vo výtvarnom umení, zvieracích umelcov; pestovať lásku a úctu k našim menším bratom.

Úlohy:

  • Zlepšenie schopnosti žiakov kresliť zvieratá, prehĺbenie vedomostí o veľkosti, anatomickej stavbe, farbe, priestorovej polohe;
  • Rozvíjanie schopnosti koordinovať detaily vo veľkej forme a zovšeobecňovať siluety zvierat;
  • Naučiť charakteristické znaky a proporcie predmetov: všeobecné a individuálne v štruktúre tela zvierat (najmä príbuzných);
  • Rozširujúce myšlienky: zvierací hrdinovia v literatúre, ústne ľudové umenie (znamenia, hádanky, mytológia);
  • Rozvíjať ovládanie grafických materiálov a prostriedkov umeleckého vyjadrenia;
  • Podpora presnosti pri vykonávaní práce, vedomý prístup študentov k procesu kreslenia a túžba dokončiť prácu.

Vybavenie učiteľa: knihy s ilustráciami, fotografie, pohľadnice, učebná pomôcka „Postup kreslenia mačkovitého zvieraťa“.

Literárny seriál: hádanky pre deti.

Vybavenie pre študentov: ceruzky, farebné ceruzky, vodové farby, gélové perá, kvaš, fixky, papier na kreslenie.

Počas vyučovania

1) Organizačná časť vyučovacej hodiny. Príprava žiakov na aktívnu výchovno-vzdelávaciu a poznávaciu činnosť. Komunikujte ciele lekcie.

2) Štúdium nového materiálu. Úvodný rozhovor.

A) Lekcia začína čítaním hádaniek o mačkách a ich „príbuzných“ zo sveta zvierat.

Papuľa má fúzy.
Pruhovaný kožuch,
Časté umývanie
Ale o vode neviem. (mačka)

Plač na prahu
Skryje svoje pazúry
Potichu vstúpi do miestnosti,
Bude mrnčať a spievať. (mačka)

Keď je v klietke, je príjemný,
Na koži je veľa čiernych škvŕn.
Je to dravá šelma, aj keď trochu,
Ako lev a tiger, podobne ako mačka. (leopard)

Oči, fúzy, chvost,
A umýva sa čistejšie ako všetci ostatní. (mačka)

Vyzerajú veľmi zvláštne:
Otec má vlnité kučery,
A mama nosí ostrihané vlasy.
Prečo je urazená?
Niet divu, že sa často hneváte
Matka všetkých... (levica)

Špicaté uši
Na labkách sú vankúše.
Fúzy ako štetce
Vyklenutý chrbát.
Cez deň spí
Ležať na slnku.
Túla sa v noci
Chodí na lov. (mačka)

Mäkké labky,
A v labkách sú škrabance DAC. (mačka)

B) Vizuálna analýza. Rozhovor o živočíšnom žánri.

Zobrazovanie zvierat je snáď najstaršou témou v umení. Dokonca aj primitívni ľudia zobrazovali bizóny, kone a lovecké výjavy na skalách a stenách jaskýň. Umelci všetkých čias kreslili, vyrezávali a maľovali zvieratá – našich malých bratov, ktorí rovnako ako my žijú na planéte Zem. Tak sa zrodilo živočíšny žáner vo výtvarnom umení. Tento žáner existuje v maľbe, grafike a sochárstve. Zvieratá Kreslia obrázky, vyrábajú sochy o živote zvierat, vtákov, hmyzu a ilustrujú knihy o prírode. Dobre poznajú zvyky, životný štýl a vzhľad zvierat, ktoré zobrazujú.

Pozrime sa na fotografie a reprodukcie obrazov (diskusia o zhliadnutých reprodukciách).

Pripomeňte si pripútanosť domácich zvierat a vtákov k človeku - majiteľovi, priateľovi, o ťažkostiach života pre voľne žijúce a túlavé zvieratá, o zachovaní prírodného sveta na Zemi, o ľudskej zodpovednosti za environmentálne blaho planéty .

Otázky pre študentov:

  • Aké knihy a filmy o zvieratách ste videli alebo čítali?
  • Koľkí z vás majú domáceho maznáčika alebo mačku?
  • Kde môžete vidieť divoké zvieratá, ak žijete v meste? (V cirkuse, zoo)
  • Koľkí z vás videli žijúcich divokých príbuzných mačky? Ktoré?
  • Čo majú spoločné zvieratá a vtáky? (Je tam hlava, trup, končatiny, krk, telo je pokryté kožušinou alebo perím, „oblečené“)
  • Ako sa mačky pohybujú? Kde žijú, čo jedia?
  • Viete, čo je to „Červená kniha prírody“?
  • Ktoré mačacie zviera je uvedené v Červenej knihe? (Lynx)

B) Učiteľkin príbeh o mačkách.

Dnes budeme kresliť mačkovité šelmy. Čo vieme o mačke?

Človek domestikoval mačku oveľa neskôr ako iné domáce zvieratá: psy, kone, ovce. Navždy sa stala jeho spoločníčkou, zachovala si však charakteristické správanie svojich divokých predkov. Rýchlo a pevne sa pripúta k majiteľovi bez toho, aby stratila svoj nezávislý charakter.

Príbeh o vzťahu človeka a mačky je fascinujúci a poučný. V sanskrte bolo slovo „mačka“ známe dlho pred začiatkom našej chronológie. Obraz tohto zvieraťa možno nájsť na freskách a basreliéfoch Staroveký Egypt. Tam už v 3. tisícročí pred Kr. skrotené mačky žili v domoch, chránili obilné stodoly pred hlodavcami.

Boli uctievané, považované za „posvätné“ zvieratá a ich zabitie bolo často trestané smrťou. Bohyňa Bast v staroegyptskej mytológii - zosobňovala radosť a zábavu, zobrazovala sa ako mačka alebo žena s mačacou hlavou. Keď vypukol požiar, prvá vec, ktorú Egypťania urobili, bolo, že mačku vytiahli z ohňa, a ak zomrela, všetci členovia rodiny si na znak smútku oholili obočie.

Prešli storočia a malí chlpatí spoločníci človeka sa rozšírili po Afrike a Ázii a skončili v Európe.

V stredovekej Európe boli mačky často prenasledované ako „poter čarodejníc“, najmä kvôli ich tajomnému nočnému spôsobu života. Tieto zvieratá, užitočné pre ľudí, boli nemilosrdne spálené na hranici inkvizície (niekedy spolu s ich majiteľmi). Európania doplatili na ničenie mačiek prepuknutím moru a iných chorôb spôsobených nekontrolovanými potkanmi.

Na Rusi sa domáce mačky začali chovať v 7. storočí. Bývali v kostoloch a kláštoroch, v kráľovských komnatách a dedinských chatrčiach. Boli považované za veľmi užitočné zvieratá a boli veľmi cenené. Pokuta za krádež mačky bola rovnako vysoká ako za krádež vola. O popularite mačky svedčia ruské ľudové rozprávky, piesne, znamenia a diela úžitkového umenia.

Otázka pre študentov:

Chlapci, prečo si myslíte, že naši predkovia mali znamenie, ktoré nám prešlo „dedením“ - pustiť mačku do domu ako prvú?

Mačky dostali čestné miesto ako strážcovia kozuba. Podľa všeobecného presvedčenia mačka cíti najrôznejšie zmeny - dobré aj zlé. Hovorí sa, že pozorovaním správania mačky môžete predpovedať počasie, príchod hostí, blížiacu sa chorobu alebo nešťastie. Pravdepodobne nie nadarmo sa mačky vždy spájali s nadprirodzenom a mačacie oči sa nazývali „okná do iného sveta“. Slovania majú s týmto milovaným zvieraťom spojené mnohé rôzne znaky, ktoré sú do značnej miery prepojené so znakmi iných národov.

V slovanských krajinách a regiónoch našej krajiny existujú rôzne interpretácie tohto ľudového znamenia:

  • "Našťastie" bola prvá, ktorú pustili do svojho nového domova.
  • Mačka alebo kohút sa všeobecne považovali za „dvojníka“ majiteľa. Takže od pradávna, keď sa usadili v novom dome, boli najskôr vpustení dvojití majitelia. Ak dvojník bezpečne prenocoval, bolo možné sa nasťahovať. Ak zomrel, boli potrebné špeciálne obrady zasvätenia domu. Kohút zosobňoval element ohňa a bol talizmanom proti zlým duchom.
  • Egypťania verili, že má 9 životov, takže jedného by nebola škoda... Aj keď ide o slovanskú vieru, že kto prvý prekročí prah nového domu, prvý zomrie. A naši predkovia verili, že mačky majú aj tak krátky život.
  • Ľudové znamenie hovorí, že v dome či byte sú už duchovia, ktorí sú iní ako ľudia a dohodne sa s nimi len mačka. Prírodný duch, ktorý sa neskôr stane strážcom domu, sušiak, sa viac ako ostatní pripúta k prvému človeku, ktorý vstúpi, a miluje ho (alebo nenávidí) viac ako ostatných. Preto naši predkovia pustili k sebe mačku ako prvú. Okrem toho priniesli kúsok chleba so soľou a nechali ho v dome so slovami: „Otec brownie, vezmi nás domov, chráň a zachráň nás... (uviedli sa mená členov domácnosti).

Existuje ďalšie slovanské znamenie.

Problém nie je ďaleko, ak čierna mačka prejde cez cestu. Zvlášť zlé je, ak mačka behá „v lone“, t.j. smerom k zapínaniu na odeve. Nešťastiu sa dá odvrátiť tak, že si trikrát napľujete cez ľavé rameno a pokračujete v ceste, strčíte si figu do vrecka alebo podržíte gombík, no lepšie je zastaviť a počkať, kým prejde niekto iný.

D) Učiteľ vysvetľuje príručku"Sekvencia kreslenia mačkovitého zvieraťa." Analýza tvarov častí zvieracích tiel.

Počas príbehu učiteľ ukazuje zodpovedajúce časti tela zvierat a tiež kreslí obrys mačky na tabuľu.

  • V súčasnosti žije na našej planéte viac ako 400 miliónov domácich mačiek.
    Za niekoľko tisíc rokov domestikácie sa vzhľad našej murky takmer nezmenil. Nadýchaná hebká srsť, rýchle energické pohyby, výrazné oči, sila a temperament v kombinácii s plasticitou... Stavba jej tela je ideálne prispôsobená životnému štýlu, ktorý vedie. Maximálnu pohyblivosť pre malého dravca a eleganciu mačacích pohybov zabezpečuje chrbtica, ktorá sa ľahko ohýba a naťahuje. To vysvetľuje majstrovskú schopnosť mačky otáčať sa vo vzduchu okolo svojej vlastnej osi. Najsilnejšie z päťsto svalov mačky sa nachádzajú v oblasti zadných nôh, ramien a krku. To murka umožňuje skákať až 3 metre na výšku a na dĺžku vo vzdialenosti 15-násobku dĺžky jeho tela.
  • Telo všetkých mačiek má predĺžený oválny tvar, zaoblenú hlavu a dlhý chlpatý chvost. Už z diaľky spoznáme sediacu mačku podľa siluety. Môžete si predstaviť, že hlava mačky je ako kruh a jej telo je ako trojuholník. V iných pózach tohto zvieraťa možno nájsť podobnosti s geometrickými obrazcami. Tvar objektu vyjadruje jeho charakteristické črty a robí ho rozpoznateľným.
  • Zvieratá z rodiny mačiek skáču a odtláčajú sa zadnými nohami. V tomto prípade sa línia chrbta, ako vlna, ohýba od hlavy k lopatkám, ku krížovej kosti a ďalej ku špičke chvosta. V momente vzletu sa mačacie telo natiahne a po pristátí sa stiahne natoľko, že zadné nohy sú pred prednými.
  • Na schematických výkresoch môžete vidieť, aké jednoduché geometrické tvary vám pomôžu vyrovnať sa s kresbou mačacieho zvieraťa.

3) Praktická práca.

Budeme pracovať v skupinách. Zástupca z každej skupiny žrebuje tému kresby.

motívy:

  1. "Mačka je domáce zviera"
  2. "Člen mačacej rodiny."
  3. "Ilustrácia pre knihu R. Kiplinga "Mauglí."
  4. "Nevidené zviera"

Prvá skupina. Kreslí mačku domácu. Výkres musí byť dejový, t.j. vymyslite kompozíciu, v ktorej je hlavnou postavou mačka. Môžete pracovať v akejkoľvek technike.

Druhá skupina. Kreslí divokého zástupcu rodiny mačiek. Kresba podlieha ľubovoľnému výberu techniky.

Tretia skupina. Umelci - ilustrátori. Kreslia ilustrácie k dielu R. Kiplinga „Mauglí“.

Štvrtá skupina. Predstavte si, že by sme sa vydali na vesmírnu cestu s úlohou priniesť späť na zem fotografie zvierat z rôznych planét. Na našej ceste sme stretli veľa zaujímavých planét, ktoré obývali úžasní obyvatelia. Kým sme však stihli fotiť, pokazil sa fotoaparát. Musel som zobrať fixy, fixky, ceruzky a kresliť.

Práca učiteľa:

  • sledovať postupnosť práce;
  • kultivovať presnosť pri vykonávaní výkresov;
  • Individuálna pomoc študentom pri riešení vznikajúcich problémov.

4) Zhrnutie vyučovacej hodiny, rozbor a vyhodnotenie výsledkov umeleckej a tvorivej činnosti.

Expres - prezeranie výkresov, analýza úspešných prác. Analýza sa vykonáva v súlade s požiadavkami na prácu:

  • anatomicky správna kresba;
  • proporcie sú rešpektované, veľkosť listu je pomerne veľká;
  • úspešný prenos pohybu;
  • jemné detaily boli vypracované;
  • všeobecná expresivita, úplnosť, presnosť;
  • dobrý výber technológie.

Chlapci, ktorým sa lekcia páčila – mňau, tí, ktorým nie – môžete si odfrknúť.

Literatúra použitá pri príprave na vyučovaciu hodinu

  1. Hnedý Dávid. Naučte sa kresliť mačky M.: Potpourri, 2005. – 46 s.
  2. Gura A.V. Symbolika zvierat v slovanskej ľudovej tradícii. M.: AVANTA, 1997.
  3. Loiko G.V., Škola výtvarných umení Zhabtsev V.M. – Mn.: Harvest LLC, 2004.
  4. Stanier P., Rosenberg T. Praktický kurz kreslenia Kresba: Učebnica. – M.: VLADOS, 2004.
  5. Encyklopédia pre deti. T. 7. Čl. 1. časť. Architektúra, umenie a maliarstvo od staroveku po renesanciu. – 2. vyd., prepracované. / Ed. tabuľa: M. Aksenova, N. Maysuryan, D. Volodokhin a ďalší - M.: AVANTA, 2005. - 688 s.

Región Kostanay

okres Uzunkol

KSU "Stredná škola Troyebratskaya"

Master Class

vo výtvarnom umení v 3 „A“ triede

„Vytvorenie obrázka zvieraťa pomocou grafických materiálov“

Diriguje: Gaidamaka Olga Nikolaevna

Téma: Vytvorenie obrázka zvieraťa pomocou grafických materiálov.

druh umenia: grafické umenie.

Účel lekcie : Oboznámiť žiakov s rozmanitosťou živočíšneho žánru (najmä mačacej rodiny); poskytnúť predstavu o vyjadrení zvieracieho umelca o charaktere zvieraťa.

Ciele lekcie:

    zovšeobecňovanie druhov a žánrov vo výtvarnom umení; znalosť žánru umenia zvierat; oboznámenie študentov s obrázkom snežného leoparda; naučiť, ako sprostredkovať krásu línií, tvarov na výkresoch a určiť proporcie zobrazeného objektu; podporovať u študentov rozvoj schopnosti ovládať grafické materiály, schopnosť používať výrazové prostriedky grafiky pri vytváraní obrazov zvierat na list papiera;

    rozvoj vnímania, pozornosti, pamäti, vizuálno-figuratívneho a logického myslenia, jemnej motoriky rúk.

    pestovanie umeleckej kultúry a záujmu študentov o grafické umenie; vzbudzovať záujem, lásku, zvedavosť k živej prírode; podporovať mravnú a vlasteneckú výchovu.

Metódy a techniky: verbálne, vizuálne, praktické, podnetné.

Obrazový materiál: prezentácia; metodické tabuľky „Postupnosť kreslenia zvieraťa“; reprodukcie a ilustrácie umelcov zvierat, ukážky snežných leopardov v maľbe a grafike; hudobný sprievod (relaxačná hudba); video o snežnom leopardovi, metodický nákres.

Počas vyučovania.

Org. moment.

pozdravujem: Zazvonil zvonček a stíchol,

Lekcia začína!

Sadli sme si spolu k našim stolom

A pozreli sa na tabuľu.

Dnes sme opäť

Naučíme sa kresliť.

Kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu.

Úvodná časť.

Začnime lekciu zopakovaním toho, čo sme sa predtým naučili.

Ako už vieme, existuje niekoľko typov iso. umenie. – Zapamätajte si ich a uveďte ich.

Akému druhu výtvarného umenia sme sa začali venovať v predchádzajúcich lekciách?(grafika) (Šmykľavka) - Dnes v lekcii budeme pokračovať v práci v technike grafiky, najstaršej forme výtvarného umenia. - Čo je to grafika?

Čo to znamená v gréčtine? (Šmykľavka)

- Grafika je predovšetkým kresba, lineárne, prísne umenie, založené na kombinácii čiernej a bielej, pričom biela je samotný papier a čierna je ceruzka, uhlík alebo iný „suchý“ materiál.

Každý druh umenia „hovorí“ vlastným jazykom (hovorili sme o tom na hodinách maľby).

Akým jazykom hovorí grafika? - Aké sú jej hlavné vyjadrovacie prostriedky?(Šmykľavka)

- Správne, čiara a kombinácia čiernych a bielych škvŕn sú hlavnými grafickými prostriedkami, ich jazyk je rezervovaný a lakonický.

Používa grafika farby?

- Farba sa používa v grafike, ale je podmienená, podriadená línii a nehrá hlavnú úlohu, ako v maľbe.

Existuje mnoho žánrov výtvarného umenia. V závislosti od toho, čo je zobrazené na obrázku, môžete určiť jeho žáner.

Aké žánre poznáte?

Existujú žánre v grafike?

- Samozrejme môžeme vidieť krajinky, zátišia a portréty pomocou grafickej techniky.

- Dnes sa zoznámime s novým žánromm vo výtvarnom umení, ktoré existuje v grafike.

Vypočujte si báseň:

« Ak na obrázku vidíte slona,

Krokodíl, žirafa, gorila, mačka alebo pytón,

Alebo zvieratá z Argentíny, či arktický tučniak

To znamená, že žáner takéhoto obrazu je ANIMALISTICKÝ (Šmykľavka)

- Žánrové umenie. umenie, ktorého diela sú venované zvieratám a vtákom, sa nazýva animalistic. A umelci, ktorí to robia, sú maliari zvierat.

Zobrazovanie vtákov a zvierat je možno najstaršou témou v umení. Dokonca aj primitívni ľudia zobrazovali bizóny, kone a lovecké výjavy na skalách a stenách jaskýň.(Šmykľavka)

Umelci všetkých čias kreslili, vyrezávali a maľovali zvieratá. Tak sa zrodil animalistický žáner vo výtvarnom umení. Tento žáner sa nachádza v maľbe, sochárstve, knižnej grafike a grafickej kresbe. Maliari zvierat maľujú obrazy o živote zvierat, vtákov, hmyzu a ilustrujú knihy o prírode. Dobre poznajú zvyky, životný štýl a vzhľad zvierat a vtákov, ktoré zobrazujú.

Posolstvo témy, stanovenie cieľov hodiny: - Téma čnaša lekcia „Vytvorenie obrázka zvieraťa pomocou grafických materiálov». (Šmykľavka) - Takže dnes si v triede predstavíme seba ako umelcov - .....(zvieratá) - Aký cieľ si na lekcii stanovíme?

- Ale hádajte, aké zviera dnes znázorníme, hádajte z popisu.Toto zviera patrí do rodiny mačiek. Toto opatrné a tajnostkárske zviera je skutočným pustovníkom. Žije vysoko v horách, hneď vedľa ľadovcov. Hustá, dymovo sivá škvrnitá srsť ho chráni pred chladom a robí ho nenápadným medzi skalami. Je to silný a rýchly dravec, pohybuje sa jemne, hladko, ľahko a ticho skáče. Toto kráľovské zviera symbolizuje silu a nezávislosť v mnohých kultúrnych tradíciách po celom svete. - O kom to hovoríme?(Snežný leopard) - ako sa to ešte volá?(irbis ) (Šmykľavka) - Snehový leopard je národným symbolom nášho štátu. V Stratégii rozvoja krajiny do roku 2030 je Kazachstan charakterizovaný ako „mladý leopard, ktorý sa pripravuje na skok“.Je to symbol, ktorý zosobňuje silu a veľkosť nezávislého Kazachstanu, symbol sily a šľachty. Charakterizuje ho elitárstvo, nezávislosť, inteligencia, mužnosť, odvaha a prefíkanosť. V modernom svetovom priestore získal Kazachstan imidž ázijského leoparda.

Pamätáte si, kde sa v našej krajine používal obraz leoparda? - Čo viete o leopardovi z poznávania sveta?- Teraz sme pripravení ísť do nádherného sveta živočíšneho žánru, kde je dôležité pozorovanie a presnosť, aby sme správne vyjadrili vzhľad a zvyky zvieraťa. - Viete, že každé zviera má svoj vlastný charakter? Zvieratá, rovnako ako ľudia, môžu byť odvážne a zbabelé, láskavé aj zlé. - Pozrite sa na reprodukcie umelcov.(Prezentácie) - Venujte pozornosť tomu, ako umelec svojim charakterom vyjadruje všetku plasticitu a výraznosť obrazu zvieraťa. Rozhovor o leopardovi: - Čo môžete povedať o leopardovi? - Aby ste správne sprostredkovali obraz zvieraťa, musíte mať o ňom v skutočnosti dobrú predstavu.- Odporúčam vám pozrieť si video, aby ste toto zviera lepšie spoznali skôr, ako ho začneme zobrazovať.Pozri si video. Úvod do praktických činností. - Navonok máme teraz dobrú predstavu o snežnom leopardovi.Jedná sa o pomerne krásny, elegantný, ušľachtilý druh mačky. Má veľmi silné, proporčné telo a krásny dlhý chvost.Vysvetlenie úlohy - Teraz si predstavme, že sme v ateliéri umelca. - Aké grafické materiály bude grafik potrebovať? -Aké druhy ceruziek existujú? - Kedy použijeme mäkkú ceruzku? - Kedy je to ťažké?

- Teraz urobme nejakú kreatívnu prácu - grafickú kresbu snežného leoparda.

Praktická práca - kreslenie krok za krokom

- Použijeme tabuľku s postupným vykonávaním kresby zvieratka.

Práca vo dvojici: - Pracovať v pároch: Analyzujte vzhľad zvieraťa. - Aký je tvar tela? - Hlavy? atď. - Aby sa zviera ukázalo realisticky, zvážte kroky, ako ho správne nakresliť.

Pokyn: - Ako usporiadame krajinný list?

1. Pri začatí práce potrebujeme nielen napasovať, ale aj kompozične umiestniť tvar kresleného predmetu na list. Ak to chcete urobiť, ľahko sa dotknite ceruzky, aby ste načrtli hranice budúceho výkresu a určili jeho výšku a šírku.

A potom vzájomná poloha jednotlivých častí tela.

Fáza 1 (snímka): - Ak chcete začať kresliť, rozbijeme telo zvieraťa do geometrických tvarov.

Pri práci by ste nemali sústrediť svoju pozornosť na špičku ceruzky alebo čiary, ktoré kreslíte, ale radšej sa sústrediť na celú zobrazenú formu ako celok. Nezabudnite na zákony perspektívy: objekty, ktoré sú ďalej, sú menšie; bližšie - viac)

2. fáza - (Šmykľavka) Skladanie kusov dohromady.Nakreslíme časti zvieraťa, ako sú malé uši, papuľa, labky a veľký chvost. Zobrazme si leoparda stojaceho na skale, ako keby hľadel do diaľky. To dodá našej kresbe výraznosť:

3. fáza - (Šmykľavka) Opatrne sa zbavte ďalších čiar a pridajte detaily zvieraťa: oči, nos, ústa, práca na labkách.

Po objasnení zamýšľaných foriem a identifikácii jednotlivých častí a malých detailov je potrebné zdôrazniť charakteristické črty na výkrese, aby sa získal výraz.

4 štádium - (Šmykľavka) Pridajte objem jasnými ťahmi. Na krásnu srsť aplikujeme škvrny. Rôzne vzory na tele leoparda demonštrujú rôzne typy škvŕn srsti. Hlavnými výtvarnými a výrazovými prostriedkami sú: čiara, ťah, tón, bod.

5 štádium - (Šmykľavka) Zvýrazňujeme všetky tiene. Zostáva len nakresliť obrysy jasnými čiarami a kresba je pripravená.

Náš Leopard sa ukázal byť veľmi krásny!(Približný príklad leoparda v grafe).

Kontrola počiatočnej asimilácie - opakovanie etáp práce na kresbe žiakmi.

Záverečná inštruktáž - vypracovanie kritérií hodnotenia : - Pri začatí práce vypracujeme kritériá, ktoré vás budú viesť pri vytváraní výkresu a v budúcnosti sebahodnotenia a vzájomného hodnotenia práce:(Šmykľavka)

Opakovanie pravidiel t/b pri práci s ceruzkou.

Aplikácia poznatkov v praxi

Fizminutka (muzikál)

Samostatná práca – postupné vyhotovenie zvieracej kresby(s hudobným sprievodom)

Počas praktickej práce robím cielené kolá:

1) kontrola organizácie pracoviska;

2) sledovanie správneho vykonávania pracovných metód;

3) poskytovanie pomoci študentom, ktorí majú ťažkosti;

4) kontrola objemu a kvality vykonanej práce.

Výstava. Rozbor študentských prác

1) Expres – prezeranie výkresov, analýza úspešných prác (vzájomné hodnotenie) - Ktoré kresby sa podľa vás ukázali ako najúspešnejšie? Sú v týchto prácach splnené všetky kritériá, ktoré sme vyvinuli?

2) Sebahodnotenie.

Teraz každý z vás hodnotí svoju prácu podľa rovnakých kritérií:

Ak vaša práca spĺňa všetky kritériá, udeľujeme jej hodnotenie „5“ („Som skvelý!“

Ak existujú odchýlky od aspoň jedného kritéria - skóre „4“ („Stále musím pracovať“)

Ak existujú nedostatky v mnohých kritériách - hodnotenie „3“ („Dnes som neuspel vo všetkom“)

Reflexia. (Šmykľavka) - Pomocou farebných signálov odrážajte výsledky svojej práce v lekcii: (zelená - som skvelý,

žltá - stále musím pracovať,

červená – dnes sa mi to nepodarilo)

Zhrnutie lekcie: - S akým umeleckým žánrom sme sa dnes stretli?(zvierací)

- Kto sú zvieratá? (umelci, ktorí maľujú zvieratá)

Akú technológiu sme použili?(grafická technika)

Domáca úloha. Vyberte ilustrácie pre žáner zvierat.

Upratovanie pracoviska.

Hodina výtvarného umenia 3. ročník.

Učiteľka Osmolovská Julia Petrovna

MBOU "Stredná škola pomenovaná po P.N. Berezhnova" obec Nizhnyaya. Pokrovka, okres Perelyubsky, región Saratov

Téma: Živočíšny žáner. Sprostredkovanie zvykov a charakteru zvierat v maliarskych, grafických a sochárskych dielach, dekoratívnom a úžitkovom umení

Cieľ: Zvážte živočíšny žáner ako formu výtvarného umenia, vytvorte portrét zvieraťa

Úlohy

    Oboznámiť žiakov so živočíšnym žánrom;

    Rozvíjať pozorovacie schopnosti, schopnosť všímať si charakteristické črty zobrazovaného zvieraťa;

    Ukážte neoddeliteľné spojenie medzi človekom a zvieraťom, vytvorte pochopenie potreby chrániť a študovať prírodu

Materiál: akýmikoľvek grafickými alebo obrazovými prostriedkami.

Vizuálny rozsah:multimediálna prezentácia s diela E.I. Charushin, A. Durer, V. Serov, V. Vatagin

Počas vyučovania.

Organizovanie času. Psychologická a emocionálna nálada.

Cti vedu, miluj umenie,

Prijmite svoju prácu bez ľútosti.

Deti! Potom ušľachtilé city

Nájdu vo vás ušľachtilú pôdu!

Aktualizácia potrebných vedomostí.

Činnosť učiteľa.

Na hodinách kreslenia sme veľa hovorili o úlohe výtvarného umenia v živote človeka. Výtvarné umenie hovorí jazykom rôznych žánrov: tých, ktoré už poznáte, aj tých, o ktorých ste sa ešte len dozvedeli.

Pamätajte si, aké druhy výtvarného umenia poznáte.

Študentské aktivity.

(Výtvarné umenie je rozdelené do piatich typov: architektúra, sochárstvo, grafika, maľba, DPI)

Činnosť učiteľa.

Každý z týchto piatich druhov umenia je rozdelený do žánrov. Najvýraznejšie sa to prejavuje v maľbe a grafike.

    Prvé jaskynné maľby primitívnych ľudí. Čo zobrazovali?

    Prečo bol obraz zvieraťa prvým a hlavným obrazom v starovekom svete?

Zvieratá sú zdrojom života pre ľudí v starovekom svete. Mäso zvierat sa konzumovalo a ich kože sa používali na výrobu odevov, obuvi a bývania. Môžeme povedať, že človek je neoddeliteľne spojený so svetom zvierat a závisí od neho. V skrotenom zvierati našiel človek ochrancu svojho blaha a oddaného priateľa.

Aké zvieratá nám zanechal staroveký svet?

V starovekom svete boli obrazy zvierat symbolické.

    Sfinga je zosobnením jednoty zvieraťa a človeka.

    V asýrskej kultúre je obrazom okrídleného býka s hlavou muža, v gréčtine - kentaura.

    Mačka symbolizovala múdrosť a milosť, lev symbolizoval silu a hnev.

Aký záver teda môžeme vyvodiť z rozhovoru? (Zviera sa stáva nielen zdrojom materiálnej existencie človeka, ale aj prostriedkom jeho duchovného rozvoja, stelesnením krásy a dokonalosti. Obraz zvieraťa zaujíma významné miesto vo výtvarnom umení)

Objavil sa samostatný žáner, ktorý bol tzv živočíšny. Umelci zvierat ospevujú nádherný svet živej prírody.

Pozrite sa na snímky a pomenujte mená umelcov so zvieratami. (Leonardo da Vinci, E.I. Charushin, A. Durer, V. Serov, V. Vatagin)

Hádajte hádanky.

Kto obratne skáče po konároch,

Kto letí do dubov?

Kto skrýva orechy v dutine,

Sušenie húb na zimu?

Podšité kone

Ako školské zošity

Maľované kone

Od kopýt až po hlavu.

Prefíkaný cheat

červená hlava,

Nadýchaný chvost je krása

Kto je to (Fox)

Huňatý, fúzatý,

Labky sú mäkké,

A pazúry sú ostré.

Dobromyseľný, obchodný,

Pokryté ihličím...

Počuješ dupot šikovných nôh?

Toto je náš priateľ... (Ježko)

Teplý kožuch v krúžkoch

Nosí tichú...

Kto spieva tak nahlas?

O tom, že slnko vychádza (Kohút)

Kto sú všetky naše hádanky?

Uhádli ste, koho dnes stvárnime?

Ako sa volá žáner vo výtvarnom umení, v ktorom sú zobrazené zvieratá? (Žáner zvierat)

Diela živočíšneho žánru vyzývajú k ochrane, láske a štúdiu sveta zvierat a prírody.

Je veľmi ťažké zobraziť zviera zo života. Mačka alebo pes vám nebudú pózovať celé hodiny. Umelec ich preto musí dlho pozorovať ako E. Charushin, ktorý prišiel do zoo skoro ráno a pozoroval zvyky a správanie zvierat.

Praktická časť.

Cvičenie: robiť náčrty domácich miláčikov z pamäte v rôznych emocionálnych stavoch. Kreslenie v grafike

Úloha je diferencovaná.

1. kresliť sám

2. kresliť podľa schémy (nákres krok za krokom)

3. pomoc od spolužiaka, učiteľa

Individuálna práca so študentmi.

Pozrite sa, chlapci, aké odlišné a zaujímavé sú vaše zvieratá. Koľko vás je v triede – toľko videní rôznych zvieratiek. Vo svojich dielach ste mohli vyjadriť svoj osobný postoj k tomu, čo zobrazujete. Expresívne kompozície a originálne prístupy dodali vašim dielam a vašim dielam jedinečnosť.

Z vašej tvorby je zrejmé, že dnes ste urobili prvé kroky v zvládnutí techniky zobrazovania zvieraťa. A hoci sa vám všetko nepodarilo naraz celkom jasne a proporcionálne, iba pokusom, neustálym načrtnutím niektorých zvierat sa môžete naučiť, ako ich správne zobraziť a dosiahnuť podobnosti.

Som veľmi rád, že si všetci dobre osvojili výrazové črty pri zobrazovaní zvierat.

Položka : čl

Trieda : 2 "B"

Téma lekcie: „Obraz zvieraťa v objeme. Obraz zvieraťa vo výraznej póze. Plastelína

Účel lekcie: zoznámte deti so sochárstvom a naučte sa, ako vytvoriť obraz zvieraťa plastickou metódou z celého kusu plastelíny a sprostredkovať pózu.

Plánované výsledky:

Predmet:

Pochopenie významu umenia v živote človeka a spoločnosti,

Ďalší rozvoj a prehlbovanie vedomostí o sochárstve;

Rozvoj tvorivých schopností, schopnosť vykonávať postavu v objeme

Osobné:

Nadobudnúť pozitívny vzťah k učeniu a kognitívnej činnosti;

Uvedomujte si svoje ťažkosti a snažte sa ich prekonať, osvojte si nové typy činností

Typ lekcie: objavovanie nových poznatkov

Vybavenie učiteľa: mini výstava sôch a figurín, diapozitívy

Vybavenie pre študenta : jednofarebná plastelína, stoh, modelovacia doska, handričky na ruky

Fáza lekcie.

Metódy a techniky

Chrono

zábery

Plánované výsledky

(UUD)

Učiteľské aktivity

Aktivity študentov

Org. moment verbálne

2 minúty.

Ahojte chalani.

Pozdravte pani učiteľku

Schopnosť sústrediť sa na prácu

Motivačný (opakovanie predtým naučeného)

Frontálny prieskum

Spoznávanie nového materiálu Heuristická otázka

diagram podpory

5 minút.

3 min.

Chlapci, pripomeňme si, na akej téme pracujete tento štvrťrok? (Čo hovorí umenie)

Povedzte nám, o čom môžu vypovedať umelecké diela (o nálade, o charaktere hrdinov, o dobre a zle).

Maľoval si prírodu – more. Ako ste vyjadrili obraz jemného, ​​teplého mora a ako ste vyjadrili obraz búrky na mori?

Ako farba pomáha ukázať náladu mora?

Dnes sa budeme aj naďalej učiť, ako vyjadriť obraz zvieraťa a vyjadriť jeho charakter.

Pozrite sa na diapozitívy.

Je možné určiť, akú náladu a charakter majú tieto zvieratá?

Čo nám k tomu pomáha? (Pohyb, držanie tela).

Zamyslime sa nad tým, ako vyzerá dobré zviera. Pokojne sedí alebo leží, hrá sa, zabáva sa.

Aké pózy zaujme zviera, ak sa nahnevá? (zaujme bojový postoj alebo vyskočí, srsť sa zdvihne, chrbát sa prehne a papuľa je odhalená.)

Ukážme si tieto pózy rukami a tvárou. Milý -….., nahnevaný –….

Všimnite si prosím, ako umelec zobrazil tieto diapozitívy (ceruzka, farby.)

Teraz sa pozrite, priniesol som vám tieto produkty (zobrazujúce figúrky zvierat.

Toto sú figúrky.

Aké materiály použil umelec na vytvorenie zvierat?

Umenie vytvárať trojrozmerné umelecké diela vyrezávaním alebo sochárstvom je tzvsochárstvo.

Z akých materiálov môžu byť sochy vyrobené? (drevo, bronz, sadra, liatina).

Poďme vyriešiť hádanku!

oslepím každého:

Vlk, bábika v módnych šatách.

V triede tvoríme.

Naozaj treba... (plastelína)

Výborne! Dnes budeme pracovať s plastelínou!

Aktívne počúvajte

odpovedzte na otázky

Vyhodnoťte svoje vedomosti

Samostatne alebo s pomocou podpory formulujte tému hodiny, cieľ

Pozrite si prezentáciu, analyzujte

Uveďte dôvody svojho názoru

pod vedením učiteľa alebo samostatne

Schopnosť používať prijaté informácie

Schopnosť samostatne určiť rozsah vzdelávacích úloh

Schopnosť pozorovať, vyvodzovať závery,

heuristický polylóg,

vizuálne ilustratívne

Chlapi, ako dopadnú práce vyrobené z plastelíny, na rozdiel od prác v grafike a maľbe? Objemové! Správny!

Na čo je podľa vás zásobník? Pozrite sa na svoje stoly, čo si myslíte, že to je? Nôž, to je pravda! A na čo to je? Na ozdobenie produktu a pomoc pri vyrezávaní.

Určite vlastnosti práce s plastelínou

Schopnosť starostlivo sledovať materiál, dôvod, dôkaz

Pedagogická ukážka Demo

vysvetlenie

5 minút.

Teraz vám ukážem, ako správne vyrezať figúrku zvieratka Ukážka práce na výrobku.

1. Tak, chlapi, najprv si plastelínu dobre prehnetím ​​rukami, aby bola vláčna.

2. Potrebujem urobiť veľký kus. Stlačím kúsok plastelíny. Vytvarujem ho do podoby zaoblenej mrkvy.

3. Úzku časť mrkvy teraz prstami ešte viac roztiahnem, dostanem krk zvieratka.

4. Potom ohnite malú časť krku dopredu - dostanete hlavu. Dokončím ho prstami a vytvarujem hlavičku.

5. Na výrobu nožičiek som spodnú časť rozrezala na polovicu stohom. Prstami si natiahnem predné nohy. Potom zadné nohy. Zovriem si labky.

6. Všetko, čo musím urobiť, je urobiť uši, hrivu, chvost niektoré prvky sa dajú urobiť štipkou, napríklad uši. Pozri.

7. Dekoráciu je možné vykonať v stohu - poškriabať kožušinu, načrtnúť oči, ústa.

Teraz je najdôležitejšie, že dám postave pózu.

Ak napríklad pokrčím zadné nohy, zviera sedí. (šou)

Dám nohy do bežeckej polohy.

Teraz prehnem chrbát.

Pozorovať a učiť sa techniky a postupy pri vykonávaní práce

Schopnosť pozorovať a naučiť sa praktické pracovné techniky

Stanovenie kreatívnej úlohy Inštruktáž

2 minúty.

Takže deti! Musíte vyrezať figúrku zvieraťa a dať mu výraznú pózu. Čo k tomu budete potrebovať?

Okrem toho dobrú náladu a fantáziu!

Prijmite všeobecnú aj osobnú úlohu

Schopnosť vnímať úlohu, vykonávať prácu mobilne, Formovanie zodpovedného tvorivého prístupu k práci

Praktické práce študentov Praktická práca

20 minút.

Chlapci, musíte pracovať v tichu, pri tichej hudbe.

Ovládajte tempo práce. Povzbudzujte triedu, ukážte najlepšiu prácu.

Dokončite úlohu samostatne

Schopnosť komunikovať v skupine

Zhrnutie lekcie Ukážka, generalizačný prieskum.

3 min.

Úloha: zhrnúť. Učiteľ zabezpečuje všeobecný dohľad nad úlohou

Takže chlapci, naša lekcia sa blíži ku koncu. Umiestnite stohy a handry na okraj stola.

    Pripravte sa na záver témy.

    Ako sa nazýva sochárske umenie?

    Ako môžete vyjadriť charakter a náladu zvieraťa na vyrezávanom obrázku?

Teraz opatrne prineste svoje diela na výstavu. (na stole pri tabuli)

Vstaň, upokoj sa. Urobme krok späť! Sme na výstave sôch zvierat

Dnes sme pracovali dobre, všetci tvrdo pracovali,

Kto chce ukázať a dokázať, že na našej výstave môžete vidieť tie najkreatívnejšie, originálne diela. Prosím.

Pozrite si výstavu

Vyhodnoťte svoje úspechy a úspechy iných

Schopnosť analyzovať výsledky vlastnej práce a práce spolužiakov

Ministerstvo školstva a vedy Čeľabinskej oblasti

Štátna rozpočtová odborná vzdelávacia inštitúcia

"Čeljabinská pedagogická škola č. 1"

Mapa technologických lekcií

Výtvarné umenie

Účinkuje študent skupiny 46

Isaeva Irina

Kontrolovala: Abrosimova G.A.

značka:

Dátum: 9. 03.2017

Čeľabinsk, 2017

VOITEKHOVSKAYA Inna Anatolevna

učiteľ domácej a svetovej umeleckej kultúry

Štátna vzdelávacia inštitúcia "Belitsky vzdelávací a pedagogický komplex materská škola-stredná škola v okrese Lida"

Bielorusko

OBRAZY ZVIERAT V UMENÍ

(prvá lekcia témy)

Účel lekcie: formovanie všeobecnej predstavy o originalite a stelesnení témy zvierat v rôznych druhoch umenia u študentov.

Úlohy:

  • — vytvárať podmienky na rozširovanie vedomostí študentov o kultúre prvotnej spoločnosti;
  • — podporovať vedomosti študentov o živočíšnom žánri umenia;
  • - vytvoriť si predstavu o neoddeliteľnom spojení medzi človekom a zvieraťom;
  • — rozvíjať chápanie potreby chrániť a študovať prírodu;
  • — pestovať lásku k zvieratám, schopnosť všímať si ich zvyky;

Vybavenie a školiace materiály:

  • multimediálna inštalácia alebo počítač;
  • prezentácia „Obrazy zvierat v umení“;
  • videá;
  • reprodukcie maľby

Počas vyučovania

1. Organizačný a psychologický moment.Úvod do témy lekcie.

učiteľ. Dobrý deň. Teraz budeme počuť veľmi krásnu, podľa mňa, melódiu, ktorá bude znieť v pozadí videa.

Prosím, počúvajte a premýšľajte o tom, o čom sa teraz budeme baviť.sa zobrazí na obrazovkevideo intro k programu „In the Animal World“, hudba argentínskeho skladateľa Ariela Ramireza)(snímka 1).

Študenti. Budeme sa rozprávať o svete zvierat; o zvieratách; o úlohe zvierat v živote človeka.

učiteľ. Máš úplnú pravdu.

2. Nahláste tému hodiny. Aktualizácia vedomostí

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 2).

učiteľ . Téma našej lekcie:Obraz zvierat v umení. (Tabuľka s názvom témy na tabuli) A video, ktoré ste si pozreli, je úvodom k programu, ktorý sa volal „Vo svete zvierat“. V programe sa hovorilo o živote zvierat, ich zvykoch. Vždy ukázali zaujímavé príbehy o zvieratkách z rôznych krajín a kontinentov. Ako ústredná pieseň pre tento program bola použitá nádherná hudba argentínskeho skladateľa Ariela Ramireza. K zápletke programu pristúpila tak organicky, že sa stala jedným celkom, jeho integrálnou súčasťou. Na hodinách dejepisu ste študovali vývoj spoločnosti, existenciu primitívnych ľudí. Čo nám o nich môžete povedať?

Študenti. Ľudia žili pred naším letopočtom. Lovili mamuty. Mali jaskynné maľby.

učiteľ . Pripomeňte si, prosím, na akú tému vznikli prvé jaskynné maľby.

Študenti. Primitívni ľudia kreslili zvieratá.

učiteľ . Pamätáte si obrázky zvierat, ktoré ste videli na skalách, ako list z antického sveta?

Študenti. Mamuty, tigre, býky, mačky, psy.

Na obrazovke sa objaví obraz jaskynnej maľby (snímka 3)

3. Preštudujte si novú tému

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 4)

učiteľ. ( prečíta sa epigraf) " Človek má dva svety:
Ten, ktorý nás stvoril
Ďalší, ktorým sme odjakživa
Tvoríme, ako najlepšie vieme."
N. Zabolotsky

učiteľ . Obraz zvieraťa v umení má obrovskú historickú cestu. Počiatky zvieracích príbehov siahajú do dávnych čias. Jedného dňa v septembri 1940 bola vo Francúzsku náhodne objavená jaskyňa Lascaux, ktorá sa stala ešte známejšou ako jaskyňa Altamira v Španielsku.

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 5).

Štyria hrajúci sa chlapci vyliezli do diery, ktorá sa otvorila pod koreňmi stromu spadnutého po búrke. Obraz jaskyne Lascaux – vyobrazenia býkov, divých koní, sobov, bizónov, divých koní, medveďov a iných zvierat – je najdokonalejším umeleckým dielom, ktoré vytvoril človek v dobe paleolitu. Diela boli dobre zachované, čo umožnilo premeniť túto multiplexnú jaskyňu na prvotriedne múzeum pravekého umenia nazývané „prehistorická Sixtínska kaplnka“.

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 6).

Od pradávna si človek stotožňoval svoj život s obrazmi zo sveta zvierat. Zvieratá sú zdrojom života pre ľudí. Mäso zvierat sa konzumovalo a kože sa používali na výrobu odevov, obuvi a bývania. Môžeme povedať, že človek je neoddeliteľne spojený so svetom zvierat a závisí od neho. V procese evolučného vývoja si ľudstvo osvojilo nové formy komunikácie so zvieracím svetom: v skrotenom zvierati našiel človek ochrancu svojho blaha a oddaného priateľa.

Témou skalných malieb vytvorených rukou primitívneho človeka boli obrazy zvierat.Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 7).

Priamo ovplyvňovali pocity človeka, vyvolávali v jeho mysli scény lovu a víťazstva nad zvieratami, čo v nich zrodilo odvahu a odvahu.

V procese evolučného vývoja si ľudstvo osvojilo nové formy komunikácie so svetom zvierat. Náboženstvo a náboženské rituály zanechali svoje stopy. Staroveký svet nám zanechal symbolické zosobnenia jednoty zvieraťa a človeka v podobe fantastických, mýtických zvierat: sfinga, okrídlený býk, kentaur a vták fénix.

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 8, 9)

V starovekom Egypte boli mnohé zvieratá považované za posvätné. Bohovia boli zobrazovaní so zvieracími hlavami. Niektorí bohovia mali podobu zvierat a vtákov: sokol, pavián, šakal. No zároveň kultúrou Egypta sú predovšetkým monumentálne stavby pyramíd a pochovávanie faraónov.

Mačka symbolizovala múdrosť a milosť, lev symbolizoval silu a hnev. Zviera sa stáva nielen zdrojom materiálnej existencie človeka, ale aj prostriedkom jeho duchovného rozvoja, stelesnením krásy a dokonalosti.

Zachovalo sa mnoho figurín vtákov a zvierat vyrobených z hliny, bronzu, zlata, kostí, ktoré sa datujú do tisícročia pred naším letopočtom. e. a slúžiace ako objekty kreativity skýtskych kmeňov. V starovekom Egypte boli zvieratá vyvýšené na rovnakú úroveň ako faraóni a boli považované za bohov. Ich obrazy, ktoré sa nachádzajú v starovekých chrámoch a pyramídach, sa vyznačujú neprekonateľnou pompéznosťou a dekoratívnymi formami. V starovekom Japonsku a Číne vytvorili majstri dekoratívneho umenia náladové kompozície, ktorých jedným z hlavných motívov boli obrazy zvierat.

Počas Rímskej ríše stratil živočíšny žáner svoj význam, keďže hlavnou témou umenia bol človek. V stredoveku boli zostavené objemné zbierky takýchto príbehov, ktoré sa nazývali fyziológovia alebo bestiári. Ich postavy, napoly skutočné, napoly rozprávkové zvieratá a vtáky, nielen zaujali predstavivosť, ale slúžili aj ako alegórie ľudských cností a nerestí.“

Kresby zvierat sa znovu objavili až v renesancii, v dielach slávnych majstrov - Rembrandta, Dürera, Rubensa, Leonarda da Vinciho atď. V 17. storočí sa v Holandsku objavil skutočný živočíšny žáner v umení. Na obrazoch umelcov boli domáce zvieratá zobrazené na pozadí vidieckych motívov. Zakladateľmi tohto žánru boli A. Cape a P. Potter. V minulom storočí pracovali v živočíšnom žánri vynikajúci grafici V. Vatagin a A. Laptev, ktorí obdarovali obrazy zvierat určitými ľudskými vlastnosťami, sprostredkovali živosť vtákov, rýb a zvierat vedeckým pozorovaním.

Pri vytváraní obrazu vo zvieracom umení umelec okrem sprostredkovania vonkajších foriem, plasticity, proporcií vyjadruje charakter vlastný zvieraťu alebo vtákovi, odráža jeho individualitu, emocionálny stav, píše portrét svojej postavy. Každý pozorný človek, ktorý sa stretne so zvieratami a do tej či onej miery s nimi zaobchádza s láskavou pozornosťou, si môže ľahko všimnúť rozmanitosť a zložitosť skúseností, výraznosť svojich pocitov (radosť, smútok, odpor, hnev, melanchólia, oddanosť). V závislosti od úlohy môže zvierací umelec vytvoriť akýkoľvek obraz zvieraťa - impozantný, hrdý, tragický alebo hrdinský. Miluje a študuje prírodu, nekopíruje prírodu, ale snaží sa prostredníctvom vizuálnych prostriedkov sprostredkovať prekvapivo rozmanitý a rozkošný vnútorný svet zvieraťa, jeho náladu. Umelec v ňom hľadá a nachádza niečo nezvyčajné a zvláštne. Vytvorenie pravdivého obrazu predstaviteľov fauny si vyžaduje dôkladné štúdium ich života, vzhľadu, správania, stavby tela a charakteru, predstavu o vlastnostiach biotopu, ktorý zanecháva na zvieratách svoju stopu a dáva im špeciálne vlastnosti. Povedzte mi, prosím, prečo alebo za akým účelom začal primitívny človek kresliť v jaskyni?

Študenti. Úspechy lovu som chcel nechať niekomu na pamiatku; chcel som ozdobiť môj dom; bolo to nudné; medzi lovmi bolo veľa času.

učiteľ. Každý z vašich predpokladov je platný. Ale samozrejme je tu jedna vec. . . Faktom je, že keď človek pracuje, jedlo jednoducho dostane. Ale umenie bolo v každom čase považované za najvyšší ľudský rozvoj. Vy a ja môžeme špekulovať, koľko sa nám páči, o tom, čo prinútilo primitívneho človeka vziať uhlie a nakresliť niečo ako zviera. Je o tom veľmi krásna báseň od Evgenyho Vinokura

Jaskyniar sa naučil kresliť.
Nenájdenie dôvodu v milosti,
Začal knokautovať ťažkým kameňom
Postava hranatého bizóna.


Náhodný krok! Nebezpečná cesta!...
Skončil a prvýkrát od stvorenia
Dlhá slza z očí zvierat
Unavene prúdil z emócií.

A priťahovaný strašným tajomstvom kreativity,
Cítil, že už niet cesty späť,
Keď použije svoju primitívnu päsť
Ľahko a previnilo som si utrel slzu.


Huňatý, divoký, koža vzadu,
Tvár mu roztrhla grimasa!...
Bol plný nadpozemskej radosti,
Čo je sladšie ako med a uspokojivejšie ako mäso.

Teraz môžete povedať, čo sa stalo s primitívnym človekom, keď začal kresliť?

Študenti. Stal sa iným; začal sa rozvíjať; vyčnieval zo sveta zvierat, hoci si to ešte neuvedomoval.

učiteľ. Výborne chlapci. Teraz vám navrhujem urobiť fyzické cvičenie s názvom St. John's. Pohyby zvierat sú vždy elegantné. Budete robiť pohyby zvieratiek, o ktorých sa spieva v pesničke. Na obrazovke sa zobrazí video (snímka 10) k piesni" Zverobik“ text A. Khaita a A. Levenbuka, hudba. B. Savelyeva

4. Telesná výchova „Zverobika“.

učiteľ. Obraz zvieraťa je úzko spojený s rôznymi legendami a znakmi, ktoré k nám prišli z ľudového umenia. V ére primitívneho archaizmu vznikli mytologické príbehy o totemových zvieratách - zakladateľoch ľudských rás. Keď mýty stratili svoju bývalú dôveryhodnosť, zvieratá sa stali hrdinami rozprávok, bájok a legiend. Povedzte nám, aké znamenia a legendy poznáte?

Študenti. Je tam znamenie, že ak cez cestu prejde čierna mačka, budete mať smolu. Príslovia: „Rybu z rybníka nevytiahneš bez námahy“, „Nohy nakŕmia vlka“, „Aj zver beží k lapači“. Legenda o posvätnej krave.V Indii sa verí, že každá krava má niečo posvätné. Napriek tomu, že veľa ľudí v tejto krajine hladuje, žiadneho hinduistu nenapadne zabiť a zjesť kravu. Indická náboženská kniha Mahábhárata hovorí, že krava má vďaka svojej čistote, ktorú jej darujú vyššie sily, schopnosť obdarovať človeka šťastím a ochrániť ho pred temnotou pekla. Védske texty hovoria, že miesto, kde sa nachádza krava, má čistú energiu, takže tieto zvieratá môžu chodiť aj po mestských cestách.

učiteľ. Ďakujem chlapci. O zvieratách viete naozaj veľa. Prezraďte, koľkých z vás zaujíma horoskop? Ale horoskop je založený na obraze jedného alebo druhého zvieraťa. Pozor na obrazovku.

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 11).

učiteľ. Máme východný horoskop podľa roku. A horoskop podľa mesiaca. A v každom z nich mesiac alebo rok symbolizuje nejaké zviera. Verí sa, že človek narodený v znamení tohto zvieraťa má určité vlastnosti. Povedzme, že jeden z vás sa narodil v roku Kohúta – bude mať bojovný charakter, v roku Psa bude lojálnym, čestným, spoľahlivým človekom; v roku hada - prefíkaný, vie nájsť východisko z každej situácie atď.

5. Praktická časť.

učiteľ. Urobte si ceruzkou náčrt zvieraťa, ktoré je vaším patrónom podľa vášho horoskopu.

učiteľ. A pokračujeme v spoznávaní živočíšneho žánru. Pozrieme sa na obraz „The Garden of Eden“ od Jana Brueghela.

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 12).

Aké sú vaše dojmy z obrazu? Prečo má obraz tento názov? Je v zobrazovaní zvierat fikcia? Čo je tu reálne? Prečo si myslíte, že umelec „miešal“ pravdu s fikciou?

Študenti. Umelec chcel ukázať malebný kút prírody, kde sú všetci priatelia; v ktorom sú všetci šťastní; krásny tropický pozemok; veľmi krásne zvieratá obývajú toto miesto, možno niektoré sa nenachádzajú vo svete zvierat. Obrázok sa mi páčil pre jeho sýtosť pokojnej zelenej farby. Miešanie reality a fantázie vytvára záhadu, ktorú je zábavné riešiť.

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 13).

učiteľ. Jan Brueghel - slávny flámsky umelec. Narodený v Bruseli. Pôvodom z veľkej dynastie flámskych maliarov, Bruegelovcov. Jan Brueghel namaľoval veľké množstvo obrazov na mytologické témy a alegórie, napríklad „Štyri elementy a päť

pocity."

Na obrazovke sa zobrazí obrázok (snímka 14).

V raji sa v tejto rajskej záhrade, bohato vysadenej sviežimi rastlinami a kvetmi, miešajú exotické a bežné zvieratá. Hlavným cieľom umelca bolo vytvoriť tajomnú imaginárnu krajinu, a tak zbavil Adama a Evu ich úlohy v zápletke, aby zdôraznil ich okolie. Obmedzený výber flóry a fauny môže modernému oku pripadať vtipný, no Bruegelovi sa podarilo vdýchnuť lesnej čistinke rozprávkového ducha. Umelcova hĺbka citu a citlivosť k prírodnému prostrediu pomohla rozvinúť veľkú tradíciu holandskej krajinomaľby 17. storočia. Jeho vysoko kvalifikovaný, vybrúsený štýl maľby kvetinových zátiší, krajiniek a obrazov raja mu vyslúžil prezývku Velvet.

Teraz stručne napíšeme hlavné myšlienky našej lekcie.

Ak chcete písať do poznámkového bloku:

učiteľ. Obraz zvieraťa zaujíma významné miesto vo výtvarnom umení. Vzniká samostatný žáner. Považuje sa za najstarší a nazýva sa -živočíšny.Prekvital v 17. storočí v Holandsku, kde vynikal skutočný živočíšny žáner v umení. Zakladateľmi tohto žánru boli A. Cape a P. Potter.

Zvieratá - žáner výtvarného umenia, hlavnými postavami sú zvieratá (z francúzskeho animale – zviera).Práve jemu venovali primitívni umelci najväčšiu pozornosť. V starovekom svete boli obrazy zvierat symbolické. Animalizmus sa spája nielen s výtvarným umením, ale aj s literatúrou. Diela živočíšneho žánru vyzývajú k ochrane, láske a štúdiu sveta zvierat a prírody.

učiteľ. Zvierací umelec musí mať dobrú vizuálnu pamäť. Prečo si myslíš?

Študenti. Zvierací umelec musí mať dobrú vizuálnu pamäť, pretože zviera nemožno nútiť k pózovaniu. Nakresliť každú čiaru pri zobrazovaní zvierat.

učiteľ. Ale predtým, ako budete kresliť spamäti, musíte si precvičiť pochopenie a precítenie zvieraťa - pracovať zo života, poznať anatómiu zvieraťa, ktoré zobrazujete, robiť rýchle náčrty a náčrty. V nich je potrebné čo najrýchlejšie uchopiť a zaznamenať pohyb, takže kreslenie, skicovanie a skicovanie zvierat si vyžaduje špeciálne napätie a vyrovnanosť.

Na obrazovke (snímka 15) sa objaví obraz zobrazujúci maľby „Mladý zajac“ od A. Durera, „Tučniaky“ od V.A. Vatagin, „Hlava jeleňa“ od D. Velazqueza, „Reťazový pes“ od P. Pottera).

Zvieratá v dielach umelcov, ktoré vidíme na plátne, sú poľudštené, sú obdarené určitými ľudskými črtami a citmi príznačnými pre človeka (arogancia, závažnosť, významnosť, sústredenosť, melanchólia). Táto analógia medzi črtami tváre ľudí a papuľami zvierat medzi zvykmi zvieraťa a pohybmi a činnosťami človeka v umeleckých dielach zvierat robí obrazy zvierat ešte zrozumiteľnejšími, priestrannejšími a spája sa s nimi.

Pracovné zošity vás požiadajú, aby ste si urobili domácu úlohu.

Z poskytnutého zoznamu musíte pre každý obrázok vybrať charakteristiku, spojiť ju so šípkami a vysvetliť svoj výber. A ešte jedna úloha - pozrite si karikatúru „Rukavice“. Budeme o tom diskutovať v ďalšej lekcii.

učiteľ. Animalistický žáner sa uplatňuje nielen vo výtvarnom umení, ale aj v literatúre. Na obrázkoch zvierat veľmi často vidíme špecifické ľudské črty, ktoré autor buď vychvaľuje, alebo pranieruje. Pamätajte si tieto diela a obrázky zvierat.

Je zobrazená snímka (16) zobrazujúca rozprávky o líške, medveďovi a zajacovi

učiteľ. Spomeňme si na ruské rozprávky: aká líška?

Študenti. Prefíkaný, vynaliezavý, arogantný;

učiteľ. Aký zajac?

Študenti. Zbabelý, bojazlivý, pomalý, urazený;

učiteľ. Aký druh medveďa?

Študenti. Prísny, ale spravodlivý, dobromyseľný, prostoduchý, dôverčivý;

Je zobrazená snímka (17) s obrázkom pre bájky I.A. Krylovej

učiteľ. Krylovove bájky. Aký druh vrany?

Študenti. Hlúpy, dôverčivý, prostoduchý.

učiteľ. Aký druh opice?

Študenti. Pyšný, vrtký, zhovorčivý, živý.

učiteľ. Aký druh medveďa?

Študenti. Nemotorné, nemotorné.

učiteľ . Aký druh líšky?

Študenti. Prefíkaný, drzý, škodlivý.

učiteľ. Nádherné kresby pre Krylovove bájky vytvoril ruský umelec Valentin Serov. Je tu dôverčivá vrana so syrom, prefíkaná líška a trápne kvarteto, v ktorom hrajú „Neposlušnú opicu, somára, kozu a paličkovitého medveďa“. Umelec dal zvieracím postavám črty charakteristické pre ľudí.

Veľký sovietsky majster Vasilij Alekseevič Vatagin zvieratá nielen maľoval, ale ich obrazy aj vyrezával z dreva či vyrezával z kameňa. Umelec napísal: „Človek dostáva a odnáša od zvieraťa veľa potrebných vecí, ale zriedka si pamätá a uvedomuje si, že zviera nie je len kus mäsa alebo fyzickej sily, že v jeho rukách je živá bytosť, poslušne. znášať násilie, hlboko cítiť utrpenie a zároveň úctivo prijímať každý láskavý postoj k nemu a odpovedať človeku s citom náklonnosti, hlbokej oddanosti, citu lásky...“

6. Zhrnutie

učiteľ . Aký nový žáner výtvarného umenia sme spoznali?

Študenti. So živočíšnym žánrom. Je najstaršia. Poznáme jaskynné maľby býkov a bizónov v jaskyniach. Pred desiatkami tisíc rokov človek namaľoval krásu šelmy a vtlačil ju na steny svojho domova. Diela živočíšneho žánru si vyžadujú ochranu, lásku a učenie sa milovať svet zvierat a prírodu.

učiteľ . V akých umeleckých žánroch sa nachádza?

Študenti. V maľbe, poézii, bájkach, príbehoch, ľudových prísloviach a porekadlách

7. Reflexia

Na stole sú emotikony. Vyberte si ten, ktorý vyhovuje vašej nálade, umiestnite ho na náš čarovný strom.

8. Známky lekcií

Zbohom!

Literatúra:

  1. Vinokurov E.100 básní o umení Vydavateľstvo Mozyr „White Wind“ 2002 S. 12
  2. Glebova G.V. „Domáca a svetová kultúra“ Minsk „Zorny Verasen“ 2005 S.7-11
  3. Khursan A.I., Gaidul V.E. „Svetlo cez stáročia“ Mn. 1998 „Asobny Dakh“, s. 13-15
  4. Encyklopédia pre deti. T. 7.čl. Časť 1. Architektúra, výtvarné a dekoratívne umenie 2. vydanie, prepracované Avanta + Vydavateľstvo S. 10-17
  5. Encyklopédia Wikipediahttps://ru.wikipedia.org/wiki/Bruegel,_Jan_(Mladší)

Osvedčenie o registrácii hromadných informačných prostriedkov EL č. FS 77 - 71697 vydané 30. novembra 2017 Federálnou službou pre dohľad nad komunikáciami, informačnými technológiami a masovými komunikáciami. Kategória 0+.

Portál celoruského sociálneho projektu „Krajina talentov“. Zakladateľ: ANO DO „Krajina talentov“. Šéfredaktor: Chernyaev E.V.