Lekcia kreslenia „Jesenná breza“ (skupina seniorov). Majstrovská hodina nekonvenčného kreslenia „brezy na jeseň“ Dynamická pauza „Birch“

GBOU internát č.2

Zhrnutie lekcie výtvarného umenia: "Jesenná breza."

Vypracovala: učiteľka ZŠ

Maydankina Inna Viktorovna

g.o. Žigulevsk

akademický rok 2017-2018

/september/

Téma lekcie: "Jesenná breza."
Ciele: rozšíriť porozumenie detí o charakteristických znakoch jesene; naučiť ich nájsť v prírode; upevniť predstavy o zmenách, ktoré sa vyskytujú v živote rastlín na jeseň; naďalej sa učiť rozlišovať určité druhy stromov; pestovať kognitívny záujem, starostlivý a estetický vzťah k prírode, citlivosť na vnímanie krásy jesennej krajiny; obohacovať detské dojmy a rozvíjať hudobný vkus počúvaním hudobných diel; kultivovať predstavivosť, pozornosť a pamäť, priateľský prístup k rovesníkom, túžbu hrať spolu; rozvíjať jemné motorické zručnosti rúk; naučiť sa sprostredkovať krásu jesennej krajiny netradičnou technikou kreslenia.

Úlohy.

Rozšírte vedomosti detí o stromoch.
. Naučte deti správne vyjadriť štruktúru stromu na výkrese.
. Naučte deti netradičné techniky kreslenia.
. Rozvíjať detskú reč a slovnú zásobu.
. Rozvíjajte u detí fantáziu a predstavivosť.
. Rozvíjajte u detí komunikačné schopnosti.
. Uveďte deti do sveta umenia.
. Pestujte si lásku k prírode.
Prípravné práce.
. Rozhovor o stromoch nášho regiónu.
. Prezeranie ilustrácií, encyklopédií a zapamätanie si básní o stromoch.
. Práca s predložkami, prídavnými menami, premena podstatného mena na láskavé.
. Kreslenie stromu na hodinách výtvarnej výchovy a v samostatných výtvarných činnostiach.
Vybavenie: multimediálna prezentácia na lekciu, ilustrácie stromov, mnemotechnické karty, čierny kartón, krieda, palice, kvaš, pena na holenie, dózy na vodu, penová guma na poličke, obrúsky.

Priebeh udalosti.

ja. Organizovanie času.

Znie jesenná melódia.(snímka 2)

Pozor! Pozor!
Vážení hostia, deti.
Teraz prichádzajú zázraky
Bude to tu zaujímavé!
Pozriem sa na vás všetkých
Áno, a pozývam vás na návštevu!
Zamotávaš to všetko,
Počúvajte a pamätajte!
Nebuď smutný, usmievaj sa!
A pripravte sa na cestu!

učiteľ: Chlapci, dnes navštívime rozprávkového hrdinu. A komu, to sa teraz pokúsite uhádnuť. Kedysi sa na jednej planéte narodilo nezvyčajné bábätko, ktoré sa náhodou ocitlo na našej planéte. (snímka 3)

****************

Je taký fialový
Veselo mávne rukou.
Spadol k nám z Mesiaca -
Vedia a deti to milujú.
(Luntik)

učiteľ: Správne, chlapci, toto je Luntik. Usadil sa v lese. V lese žil ktovie ako dlho, keď sa jedného slnečného rána zobudil a zostal prekvapený. Les pred ním je ako maľovaná veža: fialová, zlatá, karmínová. Celý les sa úplne zmenil. Stalo sa to svetlé, elegantné, farebné, úžasne krásne. A teraz pomôžeme nášmu Luntiku uhádnuť, kto behal lesom v lese, ak uhádneme hádanku. (snímka 4-5)

Toto je umelec, toto je umelec,
Pozlátil som všetky lesy,
Tento náter nezmyl ani ten najsilnejší dážď.

Uhádnite prosím hádanku

kto je tento umelec?

(jeseň)

učiteľ: Náš Luntik je ešte veľmi malý a nevie nič o ročných obdobiach, čo je jeseň. Poďme mu teda povedať, čo je jeseň.

Deti čítajú poéziu pomocou mentálnych kariet. (snímka 6-7)

***********

Prichádza jeseň
V našom parku
Dáva jeseň
Darčeky pre každého:
Červené korálky -
Rowan,
Ružová zástera -
Aspen,
Žltý dáždnik -
topole,
Jesenné ovocie
Dáva nám to.

****************
Prichádza k nám jeseň, jeseň,
Čo nám jeseň prináša?
Farebné listy,
lesné plody,
Zelenina na obed
Na oblohe je veľa oblakov.

učiteľ: Náš Luntik pri prechádzke jesenným lesom raz začul melódiu a nevedel uhádnuť, o akom strome sa v tejto pesničke spieva. Pomôžme mu a povedzme mu o tomto strome. Najprv si však vypočujme úryvok z tejto piesne. (snímka 8) (podporná skladba „Na poli bola breza“)

*******************

Biele brezové vrkoče rozkvitli,
Biela breza spustila svoje konáre.
Žlté listy vrkoča zdobia,
A potichu, potichu padajú na zem.

A. Kulagi

učiteľ: Náš vesmírny hosť si tiež zamiloval našu brezu. Ale o tomto strome nič nevie. Pozvime ho do nášho klubu „Chcem vedieť všetko“. (snímka 9)

Hra "Kúzelná palička"(palicou sa prechádza v kruhu a deti hovoria, čo vedia o breze)

Breza je symbolom Ruska.

Breza má biely kmeň.

Breza lieči ľudí.

Breza produkuje brezovú šťavu.

Breza má plody – kocúriky

Breza pokrytá brezovou kôrou

učiteľ: Breza je štedrý a láskavý strom, prináša úžitok. Pripomeňme si, prečo je breza užitočná. (snímka 10-16)

Odpovede detí:

Obličkový čaj lieči mnohé choroby.

Brezová metla v kúpeľnom dome zaháňa choroby.

Vajíčka boli natreté brezovými listami.

Brezová šťava zlepšuje zdravie.

Brezový les dáva silu a energiu atď.

Kmeň brezy je pokrytý brezovou kôrou, z ktorej vyrábali riad, plietli lykové topánky, košíky, vyrábali škatule a bábiky.

Dedinskú búdu osvetľoval brezový trám. Jeho svetlom si ľudia krátili čas počas dlhých zimných večerov.

učiteľ: Zlá víla sa dozvedela o tomto zázračnom strome a očarila náš strom. Luntik bol naštvaný, že už nebude môcť obdivovať krásu brezy. Pomôžme mu a nakreslite našu ruskú krásu. (snímka 17)

učiteľ: Než začneme kresliť, zopakujme si všetko, čo vieme o štruktúre stromu. (snímka 19)

učiteľ: Pomenujte časti stromu?
Odpovede detí (strom má korene, kmeň, konáre, korunu, listy)
učiteľ: Ako sa breza líši od ostatných stromov?
Odpovede detí (breza má biely, zakrivený kmeň s čiernymi škvrnami, konáre sa ohýbajú smerom dnu.)
učiteľ: Kde by ste mali začať kresliť strom?
Odpovede detí (strom treba nakresliť z vrchu kmeňa)
učiteľ: Správne, konáre rastú z kmeňa a nie oddelene od neho.
Ukážka kreslenia kmeňa stromu kriedou na tabuľu.

Vykonáva sa gymnastika pre oči.(podľa obrázku, ktorý ukázal učiteľ)

Zelenina

Osol kráča a vyberá si

Nevie, čo jesť ako prvé.

Slivka je na vrchu zrelá,

A dole rastú žihľavy,

Vľavo - repa, vpravo - rutabaga,

Naľavo je tekvica, napravo brusnica,

Dole je čerstvá tráva,

Na vrchu sú šťavnaté topy.

Nemohla som si vybrať nič

A padol na zem bez sily.

Krúžte očami.

Sledujte pohybujúcu sa šípku ich očami

Očami sledujte šípku pohybujúcu sa nadol

Očami sledujte pohybujúcu sa šípku doľava a potom doprava

Očami sledujú šípku pohybujúcu sa nadol.

Očami sledujte pohybujúcu sa šípku nahor

Zatvor oči

Potom 10-krát žmurknite (opakujte 2-krát)

Hudba je pokojná hudba na relaxáciu.

Na stoloch pred deťmi je krieda a čierny papier. Učiteľ vysvetľuje, že korunu stromu nakreslia netradičným spôsobom: penou na holenie a žltým gvašom.
Ukážka kreslenia koruny netradičným spôsobom na dosku (whatman papier).
Práca pri stoloch
1. Deti nakreslia kriedou na čierny kartón kmeň brezy zhora nadol.

2.Na kreslenie čiernych škvŕn použite jednoduchú ceruzku.
3.V tanieri zmiešame penu na holenie so žltým kvašom.
4. Deti si vezmú tyčinku s penovou guľôčkou, ponoria ju do vzniknutej zmesi a namáčaním kreslia listy.

učiteľ: Naša lekcia sa skončila. Poďakujme sa Luntiku za zaujímavé stretnutie! Pripravil pre vás darček. Chce ukázať úžasné stromy, ktoré rastú vo vzdialených krajinách na našej zemi. (snímka 18-23)
Reflexia. Učiteľka vyzve deti, aby ozdobili brezu jesenným lístím. Tí, ktorým sa lekcia páčila a mali záujem, zavesia zlatý list. A pre tých, ktorí sa nudia a majú ťažkosti - hnedý list. Zhrnutie hodiny (snímka 24).




Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia -

kombinovaná materská škola č. 1 „Rucheek“

Barabinsky okres, Novosibirská oblasť

Abstrakt GCD pre deti seniorskej skupiny na tému: „Ruská krása!

Učiteľka 1. kvalifikačnej kategórie MKDOU č.1 “Rucheyok” Usoltseva L.V.

Kognitívny vývoj:

Rozšírte u detí chápanie obrazu brezy v poézii, hudbe, umení a detskom výtvarnom umení.

Umelecký a estetický vývoj:

Zdokonaliť technické techniky práce so štetcom. Posilnite schopnosť nakresliť obraz brezy na jar (biely kmeň s čiernymi škvrnami, tenké zakrivené konáre, jarná farba listov) pomocou netradičných techník kreslenia.

Vývoj reči:

Obohaťte svoju slovnú zásobu o nové slová: zrkadlový povrch, proces, cent

Sociálny a komunikačný rozvoj:

Podporujte pocit lásky k breze a starostlivé zaobchádzanie.

Prípravné práce: pozorovanie brezy na prechádzke; čítanie básní, prísloví, výrokov o breze; naučiť sa okrúhly tanec „Sme okolo brezy“; prezeranie reprodukcií obrazov.

Samostatná práca:

Sledujte reč detí a pomáhajte deťom počas praktickej časti.

Vychovávateľ: Chlapci, dnes máme hostí. Pozdravme ich a zahrejte ich svojimi úsmevmi. Čo nás ešte zahreje a zlepší náladu? (Slnko.)

Vychovávateľ: Predstavme si, že naše ruky sú lúčmi slnka, dotknime sa jeden druhého a rozdávajme teplo svojim priateľom.

Na obrazovke sa premieta hudba a diapozitívy.

Vychovávateľ:

Ako ruské dievča, ktoré stojí ticho,

Breza posúva svoje listy nad rieku.

Len vietor sa hrá v dlhých vrkočoch lístia,

Zhora na ňu v noci žmurkajú len hviezdy.

Skoro ráno vstáva, aby pozdravila slnko,

S úsmevom hľadí do zrkadlového povrchu.

A pravdepodobne na svete neexistuje žiadna pôvodná breza,

Veď breza je kus môjho Ruska.

pedagóg: Dnes budeme hovoriť o ruskej breze a zobrazujeme ju pomocou nekonvenčných techník kreslenia.

Breza je symbolom krásy ruskej prírody, symbolom Ruska. Brezu veľmi milujú a nazývajú ju „Ruská kráska“, hoci breza rastie nielen v Rusku. Rastie v Severnej Amerike a Číne a v Japonsku rastie breza červená.

Ktorú brezu máte najradšej?

(Najkrajšia breza je naša biela ruská kráska.)

Vychovávateľ: Rusko sa už dlho nazýva brezová zem. Mnohí básnici preto vo svojich básňach chvália ruskú brezu. Môžete ho obdivovať v každom ročnom období. Spomeňme si na básne o breze.

dieťa:

Ospalé brezy sa usmievali,

Hodvábne vrkoče sú strapaté,

Zelené náušnice šuštia

A strieborné rosy horia (S. Yesenin) (v lete)

Vychovávateľ: Aká je breza v lete?

dieťa:

Zrazu bolo dvakrát jasnejšie,

Dvor je na slnku

Tieto šaty sú zlaté

Na pleciach brezy.

(E. Trutneva)

Vychovávateľ: Aká je breza na jeseň?

dieťa:

Biela breza

Pod mojím oknom

Prikryté snehom

Presne strieborné.

Na nadýchaných konároch

Snehová hranica

Štetce rozkvitli

Biele strapce...

Vychovávateľ: Aká je breza v zime? (Odpovede detí)

Učiteľ: Pozrite sa, aká krásna je breza v rôznych obdobiach roka.

Vychovávateľ: Breze venujú svoje básne nielen básnici, brezu radi zobrazujú na svojich obrazoch aj umelci. Chlapci, pozrime sa, ako ju zobrazujú v rôznych obdobiach roka.

Tu je reprodukcia obrazu I. Levitan „Brezový háj“

V akom ročnom období umelec zobrazil brezy? (Odpovede detí)

Miesto, kde rastie veľa briez, sa nazýva brezový háj a umelec tak pomenoval svoj obraz. Ako inak sa to dá nazvať?

Deti: Bereznyak.

Učiteľ: Teraz sa pozrite na nasledujúcu reprodukciu N. Baksheeva „Modrá jar“.

A tu, v akom ročnom období je zobrazená breza?

Ako môžete ľahko rozlíšiť brezu od iných stromov? (Odpovede detí)

pedagóg: A na tejto reprodukcii obrazu I.E. Grabar „Zimná krajina“ aké ročné obdobie je zobrazené?

Deti: Zima.

Učiteľ: Aké ďalšie stromy ste spoznali?

Čím sú v zime pokryté konáre brezy? (Brezové konáre sú v zime pokryté mrazom.)

Vychovávateľ: Chcel by si byť teraz so mnou v jarnom brezovom háji?

(Znie hudobný sprievod).

Vychovávateľ: Chlapci, sadneme si na čistinku. Zatvorte oči a predstavte si, že sa rozvíril ľahký jarný vánok a priviedol nás do jarného lesa. (Pomocníci prinášajú „brezy“) Slnko nežne svieti, vtáčiky štebotajú, jarný vzduch je čistý a priezračný. Zhlboka a pomaly sa nadýchnime nosom. Cítite, ako sa vám pľúca napĺňajú voňavým vzduchom jarného lesa? Teraz zložte pery do trubice a pomaly vydýchnite. Teraz môžete otvoriť oči. Pozri, ty a ja sme skončili v brezovom háji.

Učiteľ: Pre koho je les domovom?

(Les je domovom stromov, vtákov, zvierat, hmyzu.)

Vychovávateľ: Pozri, niekto ide k nám.

Breza:

Ahoj! som tak rád

Byť s vami v tento deň!

Ďakujem, že si na mňa nezabudol,

A v tento jarný deň navštívili.

Vychovávateľ:Ľudia prichádzajú s prísloviami a prísloviami, hádankami, pretože vás milujú - našu ruskú krásu.

Breza: Chlapi, spomeňme si na príslovia a porekadlá o nás.

deti:

  • Breza vás zahreje, no neoblečie.
  • Breza nie je hrozbou, robí hluk, kde stojí.
  • Aká je breza, taký je výhonok.
  • Brezy stoja za cent, ale les stojí za rubeľ.

Breza: Viete, že brezy vedia predpovedať počasie? Aké ľudové znaky poznáte:

deti: a) Ak z brezy tečie veľa miazgy, znamená to daždivé leto;

b) Ak na jeseň začnú listy brezy zhora žltnúť, jar bude skoro, a ak začnú žltnúť zdola, bude neskoro.

c) Breza otvorí listy pred jelšou - leto bude suché a jelša pred brezou mokrá.

Učiteľ: V Rusi vždy milovali krásnu brezu s bielymi kmeňmi. Volalo sa to strom šťastia. Bol považovaný za symbol dievčenskej nehy a krásy. V Deň Trojice boli domy a kostoly zdobené brezovými vetvami.

fizminutka:

Breza: No, čestní ľudia,

Zapojte sa do okrúhleho tanca!

(Rozdávame vreckovky).

Okrúhly tanec „Sme okolo brezy“

Pozrite sa na brezu,

Ideme k vám

Svetlé vreckovky

My vám to prinášame

Zlaté listy

Horia zlatom.

Točenie s vreckovkami

Okrúhly tanec chlapov.

Dievčatá k breze

Prídu bližšie

Svetlé vreckovky

Veselo mávajú

(Choďte do stredu kruhu, späť, chlapci stoja v kruhu, tancujú).

Chlapci išli každý svojou cestou

A poďme na prechádzku

Pieseň o breze

Jemne bzučať

pedagóg: Chlapci, viete, čo sa vyrába z brezy a ako je to užitočné pre ľudí?

deti: 1 Z brezy ľudia plietli lykové topánky, košíky a tuyeski na bobule a huby a vyrábali lyžičky z brezovej kôry.

2 Metly a metly sú vyrobené z konárov, preglejky, nábytku a odolné lyže sú vyrobené z dreva.

3 Lekárske aktívne uhlie a decht sa získavajú z brezového dreva. Používajú aj hubu brezovú – chaga.

4 Brezové metly vás nabijú elánom, dodajú silu a zdravie.

Učiteľ: Rusi to používajú v kúpeľoch: bičujú sa, aby vyhnali všetky neduhy z tela a potešili dušu.

5 V brezovom lese rastú počas hubárskej sezóny hríby a ak sú tam aj borovice, možno stretnúť celé rodiny lykožrútov.

6 Čaj sa varí z mladých listov;

Dynamická pauza „Birch“.

Zasadili sme brezu

A poliali ju vodou,

A breza rástla,

Zdvihol konáre smerom k slnku.

A potom ich naklonila

A poďakovala chlapcom.

Vychovávateľ: Dnes sme sa dozvedeli veľa o našej ruskej kráske, ktorú básnici oslavujú v poézii, umelcov v obrazoch, skladateľov v piesňach a tancoch. Teraz nakreslíme našu brezu.

Vysvetlenie a súčasné zobrazenie:

Pedagóg: Pamätajme, kde začíname kresliť strom?

Deti: Začíname kresliť z kmeňa.

Učiteľ: Ako nakreslíme kmeň stromu?

Deti: Začneme kresliť kmeň stromu zhora nadol.

Pedagóg: Povedz mi, ako sa breza líši od iných stromov?

Deti: Kmeň je biely s čiernymi škvrnami.

Učiteľ: Pozri, kmeň brezy je tenký. Kmeň je nakreslený zhora nadol dvoma čiarami, ktoré nie sú spojené zhora. Špičkou štetca nakreslite čierne škvrny. Ktoré konáre brezy sú rovné alebo zakrivené?

Deti: Vetvy brezy sú zakrivené.

Učiteľ: Vetvy brezy sú tenké, plačúce... Pozrite sa, ako nakreslíme zakrivené konáre. Od kufra hore, dokola a dole. Kreslíme aj špičkou štetca.

Teraz nakreslíme korunu. K tomu mením mäkkú kefu na štetiny, aby som výraznejšie vykreslila korunu stromu. Na vrchole stromu je koruna vždy o niečo svetlejšia, svetlejšia a pod ňou je tmavšia a hustejšia. Na spodnú časť korunky pridám trochu tmavej farby (maľujeme metódou „poke“).

Vychovávateľ: - Aký štetec použijete na maľovanie korunky? (so strniskom).

Vychovávateľ: - Vezmite štetce do rúk a ukážte vo vzduchu, ako nakreslíte kmeň a konáre. (Zobraziť deti). Zabudli ste, že na jar nakreslíme brezu? A aké ozdoby sa na jar objavujú na breze?

Deti: Na jar sa objavujú náušnice.

Vychovávateľ: Náušnice sú kvety zhromaždené na mäkkej visiacej stonke.

Než začneme, rozcvičíme si prsty.

Prstová gymnastika "Slnko"

Slniečko, slniečko

Urobte si prechádzku pri rieke. (Pohybujte prstami oboch rúk)

Slniečko, slniečko

Rozotrite krúžky. (Rýchlo zatínajte a uvoľňujte päste)

Budeme zbierať prstene

Vezmime si pozlátené, (uchopenie pohybov štipkou)

Poďme jazdiť, poďme sa kotúľať (Utrieť dlaň o dlaň)

A my vám to vrátime. (Zdvihnite ruky, roztiahnite prsty)

Práca pri stoloch.

(Deti plnia úlohu pri hudbe. Pri samostatnej práci poskytujem individuálnu asistenciu pri hudobných sprievodoch)

Vychovávateľ: Len sa pozrite, aké je to krásne! Máme skutočný brezový háj, v ktorom sa chcete prejsť, započúvať sa do spevu vtákov, túliť sa k chladivému kmeňu stromu, aby ste z neho načerpali silu a zdravie.

Breza:Ďakujem. Všetky tvoje diela sa mi páčili. Na oplátku vám chcem dopriať zdravú brezovú šťavu, ktorá je na jar užitočná pre ľudí a zvieratá.

Vychovávateľ: Chlapci, ale nezabudnite, že ak zbierate brezovú šťavu, musíte rany zakryť zemou.

Vychovávateľ:

Breza je veľmi krásny, cenný strom, preto ju musíme chrániť a starať sa o ňu.

Biela breza -

Drahá sestra.

Nebojte sa rásť

Zlá sekera.

Biela breza,

Vtáky na konároch.

urazím ťa

Nikomu to nedám.

Breza: Všetko, čo o mne ľudia potrebujú vedieť

Ako ma milovať a starať sa o mňa -

Dnes si povedal všetko.

Zbohom. Uvídime sa znovu!

Vychovávateľ: No, je čas, aby sme sa vrátili domov do škôlky. Sadnite si na čistinku, chyťte sa za ruky, zatvorte oči a ľahký jarný vánok nás unesie späť.

Reflexia. Páčila sa vám prechádzka brezovým hájom? Komu by ste chceli ukázať svoju prácu? (Rodičia, deti z mladších skupín)

Otvorená lekcia

"Jesenná breza"

Cieľ: naučiť deti kresliť brezu.

Úlohy: naučte deti sprostredkovať kresbou charakteristické črty brezy (biely kmeň s čiernymi škvrnami, tenké zakrivené konáre, svetlá koruna, jesenné lístie)

Rozvíjajte hladké línie, vizuálnu pozornosť a vizuálnu pamäť.

Pestujte úhľadnosť, vytrvalosť a nenútenosť, pestujte lásku k pôvodnej prírode.

Vybavenie: stojan2.

demonštratívne:maľba brezového hája.

Výdaj: na stôl pre každého, hárok papiera A4, gvašové farby, paleta, tenký štetec, štetec so štetinami, jednoduchá ceruzka, pohárik, stojan na štetce, obrúsky.

Prípravné práce:

s deťmi: rozhovor o stromoch o ich charakteristických črtách čítanie rozprávky o tom, ako jeseň obdarovala brezu;

S rodičmi: konzultácie.

Pedagogické a metodologické techniky:príbeh, predstavenie, vysvetlenie, objasnenie.

Pokrok:

(deti stoja na koberci, rodičia vstupujú)

Otázka: Dobrý deň, milí rodičia! Poď dnu.

Dnes k nám prišli vaši chalani, vaši rodičia, aby sa nielen pozreli ako kreslíte, ale aby sa od vás aj učili.

Otázka: Chlapci, aké je teraz ročné obdobie? ( odpoveď detí)

O: Dnes nakreslíme strom, vypočujeme si báseň:

Zrazu bolo dvakrát jasnejšie

Dvor je na slnku

Tieto šaty sú zlaté

Na pleciach brezy!

Otázka: Áno, chlapci, dnes sme s vami, nakreslíme brezu. Breza je jedným zo symbolov Ruska!

Je breza listnatý strom alebo ihličnatý strom?(odpoveď detí)

Aká je podľa vás podobnosť medzi človekom a stromom?

B: Pozri! (venujte pozornosť kresbe brezy a sebe)

O: Strom má kmeň, my máme telo.(ukáž na sebe)

Strom má korene, my nohy.

Strom má konáre, my máme ruky.

Strom má korunu, my hlavu. Vyzeráme rovnako!

Otázka: Ako sa breza líši od iných stromov?(odpoveď detí)

O: Vymenujme charakteristické znaky brezy?(biely kmeň, čierne pruhy, hrubé konáre, svetlé konáre smerom dnu, listy okrúhle ako mince)

Teraz si sadnime k našim stolom. A poďme do práce

Otázka: Ale predtým, ako začneme kresliť jesennú brezu, máme všetko pripravené?(odpovede detí)

O: A naše ruky, natiahnite prsty.

Prstová gymnastika

"Jesenné lístie"

(ohýbame prsty a hovoríme)

Jeden dva tri štyri päť.

Budeme zbierať listy.

List brezy, list jarabiny.

Javorový list, osika list.

Nazbierame dubový list.

Vezmime jesennú kyticu mame!

Otázka: Výborne! Teraz začnime. Pred vami leží list papiera a ceruzka. Začneme kresliť brezu z kmeňa zhora nadol (na stojane je list, kde robím všetky akcie)

Začnime náčrtmi ceruzky.

Po nakreslení kmeňa začneme kresliť konáre. Tu si pamätáme swami, hrubé konáre brezy idú hore a potom tie tenšie idú dole.

Výborne! Urobili sme náčrty brezy.

Teraz odložte ceruzky. Začnime maľovať farbami.

Aké farby budeme potrebovať?(odpoveď detí)

Správny! Vezmite štetec s mäkkými štetinami, zľahka ho ponorte do vody, ak na obrúsok namočíte priveľa vody, ponorte hrot do čiernej farby. Našou úlohou je načrtnúť náčrt ceruzky čiernym štetcom. Nakreslite špičkou.

Začneme kresliť samotný kmeň zdola nahor a potom prejsť na vetvy(Robím všetko na hárku)

Aký je kmeň samotnej brezy?(odpovede detí) Biela správne s čiernymi pruhmi. Hovorí sa aj breza bielokmenná.

Výborne! Pozrite, náš kmeň a konáre sú pripravené, čo chýba?(odpoveď detí)

O: Správne, odchádza. Akú farbu budú mať listy jesennej brezy?(odpoveď detí)

Otázka: Áno, teraz vezmeme ďalšiu kefu, je úplne iná, má tvrdé štetiny. Dotknite sa toho.

Otázka: Nakreslite listy pomocou metódy popichovania, vezmite žltú alebo oranžovú farbu, alebo môžete naše farby zmiešať.

Nanesieme farbu na štetec bez toho, aby sme ho namáčali do vody, štetec držíme zvisle vzhľadom na plech a štetcom urobíme ostrý šmrnc.

Farba by mala byť dostatočne hustá, aby sa neroztiekla.

A aplikujeme to. Pomocou tejto techniky nakreslíme lístie našej jesennej brezy.

Otázka: Výborne! Štetec dobre opláchnite a odložte. Pozrite sa na brezy, ktoré máte. Jasné, bohaté jesenné farby. Výborne!

Otázka: Postavme sa potichu, vezmime si hárky papiera a položme ich na jeden stôl, nosme hárok papiera zvisle.

Otázka: Pozrite sa chlapci, máme celý brezový háj, v ktorom sa chcete prejsť, dýchať čerstvý vzduch a obdivovať tú krásu!

O: Milí rodičia, pridajte sa k nám a pozrite sa, aký brezový háj nakreslili naše deti.

Otázka: Ďakujem vám všetkým!


Súhrn vzdelávacích aktivít pre deti vo veku 5-6 rokov o kreslení „Milujem ruskú brezu...“

Autor: Lyabusheva Lyudmila Vasilievna, učiteľka v MŠ MBDOU č. 1 v meste Spassk, región Penza
Popis materiálu: Tento súhrn kresby GCD je zameraný na rozvoj detskej kreativity, estetického cítenia, predstavivosti, rozvíjanie kognitívneho záujmu o prírodu ich rodnej krajiny a predstavenie novej techniky kreslenia štetcom a farbami. Tento súhrn má miestny historický charakter a bude užitočný pre učiteľov aj rodičov.

Súhrn vzdelávacích aktivít pre deti vo veku 5-6 rokov o kreslení „Milujem ruskú brezu“

Integrácia vzdelávacích oblastí:„Čítanie beletrie“, „Umelecká tvorivosť“, „Komunikácia“, „Socializácia“, „Kognícia“.
Cieľ: predstaviť techniky kreslenia na mokrý papier, naučiť sa kresliť siluetu brezy.
Úlohy:
Vzdelávacie: Zlepšite schopnosť detí používať farby, kvaš, naučte ich kresliť siluetu stromu jedným pohybom ruky, upevnite techniky kreslenia a upevnite si úhľadné pracovné zručnosti.
Vývojový: Rozvíjať estetické cítenie, predstavivosť, zrak, zmysel pre krásu rodnej krajiny, pozitívnu emocionálnu odozvu na vlastnoručne vytvorený obraz, detskú kreativitu, rozširovať predstavy detí o breze ako symbole našej vlasti.
Vzdelávacie: Podporovať iniciatívu, nezávislosť a rešpekt k životnému prostrediu.
Prípravné práce: Skúška názorných pomôcok a ilustrácií na tému „Stromy“, exkurzie do parku, pozorovanie stromov pri prechádzkach, čítanie básní o breze od A. Prokofieva, I. Naumova, I. Subbotina.
Materiály a vybavenie: vzorové kresby, akvarelové farby, biely gvaš, štetce rôznych hrúbok, tégliky s vodou, obrúsky, biely papier na kreslenie.
Metodické techniky: motivácia hrou, rozhovor - dialóg, rozprávanie rozprávky, ukážka a vysvetlenie techniky kresby, samostatná práca, rozbor práce, povzbudenie. Vychovávateľ: Ahojte chalani! Povedz mi, prosím, kto z vás rád cestuje? Odpovede detí.
Vychovávateľ: Deti, čo podľa vás znamená cestovať?
deti: Znamená to ísť niekam ďaleko.
Vychovávateľ: Chalani, s čím sa dá ísť na výlet?
deti: Autom, lietadlom, vlakom, loďou, teplovzdušným balónom...
Vychovávateľ: Deti, počuli ste o tom, ako rastliny cestujú? Odpovede detí.
Vychovávateľ: Chlapci, chcem vám porozprávať zaujímavý príbeh o tom, ako putovali dcéry a synovia brezy. Na základe textu z knihy "Encyklopédia pre deti" od E. Uleva.
Neďaleko rástli brezy. Dlho rástli.
"Bolo by skvelé ísť na prechádzku, poprechádzať sa, vidieť svet," povedala jedného dňa malá breza.
Ako je to možné? – veľká breza dokonca mávala svoje konáre. Nemáš nohy, nevieš chodiť, korene ťa pevne držia v zemi.
„Je to tak,“ súhlasila breza. Ale veľmi sa chcem pozrieť do vzdialených krajín.
Pošleme naše deti?" zašepkala tretia breza.
-Semená?
- Semená. Ako púpava. Videli ste, ako jeho chmýří lietajú po celom svete? Fúka vietor a lietajú na všetky strany.
- Áno, a otrepy cestujú na psoch. Drží sa chvosta nejakého psa a jazdí s ním a rozptyľuje svoje semená všade. "Prečo sme horší?" namietala štvrtá breza.
Presne tak, všetci súhlasili.
Nastal čas a na breze sa objavili náušnice. Vyliali sa z nich ľahké semená a na konci boli malé krídla. Fúkal vietor a leteli ponad polia, ponad moria. A keď už videli dosť vzdialených krajín, padli na zem. Ležali a ležali a nudili sa.
"Nebuďte smutní," povedali im ostatné semená. "Teraz bude pršať, uvidíš, čo sa stane." - Začnú sa skutočné zázraky.
"Ach, aké zaujímavé!" zvolali semená tej istej malej brezy.
- Ach, aké mokré! - semienka reptali a sami si nevšimli, ako im rástli chvosty.
- Chvost! Prečo potrebujeme chvosty - sťažovali sa svojim priateľkám.
- Toto nie je chvost, ale koreň.
- Prečo to potrebuje?
- Budú piť vodu a extrahovať užitočné látky zo zeme.
- Za čo?
- Vyrásť.
Skutočne, skôr ako semená stihli obdivovať svoje korene, vyrástla stonka a objavili sa malé listy.
"Aké je to tu krásne!"
- Roztiahnite listy a otočte ich smerom k slnku, radili im iné rastliny.
- Aby ste sa udržali v teple?
- Nie len. Na slnku sa vo vašich zelených listoch tvoria užitočné látky, vďaka ktorým vyrastiete a stanú sa z vás skutočné brezy.
- To je skvelé!
A tieto malé klíčky začali rásť, boli čoraz silnejšie.
Takto skončili brezy, dcéry a synovia tej istej malej brezy, v ďalekých krajinách. Takto rastliny stále cestujú.
Vychovávateľ: Chlapci, páčila sa vám rozprávka o tom, ako rastliny cestujú?
Vychovávateľ: Páči sa vám samotná breza? prečo? Odpovede detí.
Vychovávateľ: Dnes sa naučíme kresliť brezu technikou kreslenia na mokrý papier. Ale najprv si ty a ja oddýchneme.

Fyzické cvičenie: "Breza"

Zasadili sme brezu, (Narovnať sa)
Vyliali sme na ňu vodu, (Ohnite ruky k ramenám, dlane dopredu.)
A breza vyrástla, (postav sa na prsty)
Zdvihnuté konáre k slnku, (Ruky hore.)
A potom ich naklonila (Ruky dole, chrbát rovno.)
A poďakovala chlapcom. (Skloní hlavu.)

Ukážka a vysvetlenie obrazových techník.

Navlhčite list papiera štetcom, vezmite svetlozelenú farbu a nakreslite siluetu stromu (oválny tvar).

Počkáme, kým papier zaschne. Vezmeme biely kvaš a nakreslíme kmeň brezy pozdĺž zelenej siluety.

Počkáme, kým biely kvaš zaschne. Potom vezmite tenký štetec a nakreslite ťahy pozdĺž kmeňa čiernou farbou a načrtnite kmeň stromu (môžete použiť čiernu fixu).

Aby boli naše brezy objemné, vezmite tmavozelenú farbu a pomocou štetca nakreslite bodky listov. Obrysme obrys brezového lístia vlnovkou.

Naše brezy sú pripravené.

Samostatná práca detí

Učiteľka dbá na to, aby deti dôsledne kreslili, správne používali farby a obrúsky, povzbudzuje ich.

Zhrnutie lekcie. Analýza detských prác.

Vychovávateľ: Chlapci, viete, že breza je obľúbený strom ruského ľudu. Prirovnávali ju k mladému krásnemu dievčaťu v zelených letných šatách. Pozri sa bližšie a povedz: Kto dostal akú brezu?
deti: Moja je štíhla, Vasilisa je kučeravá a Misha má biele chobotnice.

OBECNÁ ROZPOČTOVÁ PREDŠKOLNÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA CENTRUM ROZVOJA DETÍ

MATERSKÁ ŠKOLA č. 40 „HVIEZDA“

Súhrn vzdelávacích aktivít

na strednej škole

logopedická skupina

Téma: "Jesenná breza"

vzdelávacej oblasti

"Umelecká kreativita"

Vychovávateľ:

Shaleeva

Tatiana

Vladimirovna

Yelets 2015

Cieľ:

  • Rozvíjať schopnosť zobraziť charakteristické znaky brezy na výkrese.

Úlohy:

  • pokračovať v učení, ako zobrazovať stromy a ich časti.
  • byť schopný vložiť do kresby ďalšie prvky, ktoré obohatia jej obsah (tráva, slnko atď.)
  • Posilnite svoje zručnosti v práci s vodovými farbami.
  • rozvíjať fantáziu a umelecký vkus.
  • Upevniť si slovnú zásobu na tému „Jeseň. stromy"
  • Posilnite schopnosť detí odpovedať na otázky v celých vetách.
  • Naučte sa v reči používať podstatné mená v množnom čísle v datíve.
  • Pestovať lásku k rodnej krajine
  • Pestovať úctu k stromom
  • Upevniť vedomosti detí o jeseni a stromoch
  • Rozvíjajte jemné motorické zručnosti rúk.
  • Zachovať a posilniť fyzické a duševné zdravie detí pomocou prstových cvičení.

Vybavenie a materiály:

Priebeh priamych vzdelávacích aktivít

1. Organizačný bod:

Vychovávateľ: - Chlapci, aké je teraz ročné obdobie?

Deti: -Prechádzali ste sa všetci jesenným lesom?

Učiteľ: - Videli ste veľa stromov? Teraz zisťujem, ako dobre poznáte stromy. (každý dostane obálky s rôznymi obrázkami listov).

Pedagóg: - Musíte pozbierať vyrezaný obrázok, potom nájsť tento list v košíku s rôznymi listami a pripevniť list na zodpovedajúci strom, ktorý stojí na čistinke.

Vychovávateľ: - Výborne! Všetci to dokázali. Teraz si predstavte, že sa prechádzame jesenným lesom, prechádzame sa medzi stromami, pozývam vás hrať sa do lesa

Vychovávateľ: - Brezy-brezy

Jarabina-jarabina

Aspen-osikový

Dub-dub

2. Hlavná časť:

Vychovávateľ: - Výborne! Chlapci, všimol si niekto z vás, že v našom lese nie je žiadny strom?

(v prípade ťažkostí hádanka). Ruská kráska stojí na čistinke, má na sebe zelenú blúzku a biele slnečné šaty.

Keď deti pomenujú odpoveď, učiteľ sa opýta

Učiteľ: „Ako sa volá breza v tejto hádanke?

Vychovávateľ: - Prečo sa nazýva ruská krása?

Pedagóg: - Ako sa nazýva breza biele šaty?

Vychovávateľ: -Teraz počúvajte ďalšiu hádanku: Alena stojí: Zelená šatka, Tenký pás, Biele šaty.

Pedagóg: - Táto hádanka označuje ďalší znak brezy - „tenkú postavu“. Čo si myslíte, že znamenajú tieto slová: (tenký, vysoký kmeň)

Učiteľ ukazuje ilustráciu s obrázkom brezy: „Aký druh brezy umelec zobrazil?“

Spolu s deťmi vymenúva všetky črty, ktoré budú musieť vo svojich kresbách odrážať: vysoký biely kmeň s čiernymi škvrnami, tenké zakrivené konáre, priesvitnú korunu so zažltnutými listami.

3. Analýza a zobrazenie vzorky:

Vychovávateľ: - A dnes nakreslíme jesennú brezu.

Pozrite sa, ako to dopadlo, najprv sa musíte naučiť znázorniť niektoré jeho časti na bielom papieri.

Začnime kreslením tenkých, pružných, zakrivených konárov, naklonených v rôznych smeroch.

Učiteľ ukazuje a hovorí: „Rovnako ako iné stromy, konáre vyrastajú z kmeňa nahor, ale potom sa hladko zaobľujú a padajú. Nakreslite špičkou štetca.

A pomocou pečiatok nakreslíme brezové lístie. Po vás
nakreslite kmeň, škvrny na kmeň a vetvy, môžete nakresliť korunu brezy.
Namočte prst do vody, potom do farby (žltej) a opatrne naneste
penová gumová pečiatka, potom urobte odtlačok. A tak ďalej. Lístie je nakreslené takto:
aby boli viditeľné medzery medzi listami.

4. Práca s vodovými farbami:

Pred prácou sa vykonávajú prstové cvičenia. Priatelia v našej skupine

Dievčatá a chlapci,(Urobte si hrad)

Spriatelíme sa s vami

Malé prsty(Ohnite a narovnajte prsty)

Jeden dva tri štyri päť.
Začnite znova počítať(Ohýbanie každého prsta)

Opakujte postupnosť kreslenia.

Počas procesu kreslenia učiteľ v prípade potreby pripomína techniky