Literárna a hudobná skladba „Spikelet“ v rámci projektu „Chlieb je hlavou všetkého“ za účasti rodičov. Literárna a hudobná kompozícia "chlieb je hlavou všetkého"

Zázrak zeme je chlieb!

Vyučovacia hodina – sviatok

Cieľ - výchova opatrný postoj na chlieb.

Prázdninový scenár

Za zvukov piesne „Ruské pole“ (sova od I. Goffa, hudba od Y. Frenkela) vstupujú do triedy študenti, prázdninoví hostia a rodičia. Vychádzajú chlapec a dievča v ruských kostýmoch. Dievča drží v rukách chlieb a soľ.

Sláva mieru na zemi!

Sláva chlebu na stole!

Ak niekoho chceme

Stretnite sa so cťou a cťou,

Pozdravte veľkoryso, zo srdca.

S veľkou úctou,

Stretávame takýchto hostí

Okrúhly, svieži bochník.

Je na maľovanom podnose,

So snehovo bielym uterákom.

Prinášame soľ s bochníkom,

Pri uctievaní vás prosíme ochutnať:

Náš milý hosť a priateľ,

Vezmite chlieb a soľ z vašich rúk!

V. Bakaldin

Chlieb a soľ sú prezentované hosťom dovolenky.

Vedenie. Dnes vás chalani pozvali na návštevu. A ako je u nás zvykom, pre hostí - najlepšie miesta. (Hostia sedia.) A dnes sme sa zišli, aby sme hovorili o zázraku zeme – chlebe. Hádajte, kto začne náš rozhovor.

Dom vyrástol na poli,

Dom je plný obilia,

Šípky sú pozlátené,

Okenice sú zabednené.

Dom sa trasie

Na zlatej stonke.

(kláska)

Stojí na slnku

A hýbe fúzmi.

Rozdrvíš to v dlani -

Plnené zlatým zrnkom.

(kláska)

Bolo to zrnko zlata -

Stal sa zelenou šípkou.

Letné slnko svietilo

A šíp bol pozlátený.

(kláska)

Je zlatý

V stovke vreciek -

Sto chlapov.

(kláska)

Vedenie. Výborne, uhádli ste správne.

Vchádzajú deti oblečené ako klásky.

Svieža, mäkká, pečená,

Jemne zhnednuté

Chlieb s pozlátenou kôrkou

Prišiel som k vám zďaleka.

V každej domácnosti, na každom stole

Prišiel, prišiel,

V ňom je naše zdravie, sila,

Je v ňom úžasné teplo.

Koľko rúk ho zdvihlo,

Zachránené, chránené!

S. Pogorelovský

Vieme, že chlieb má veľmi dlhý príbeh. Ako si prišiel k ľuďom, chlieb?

Klásk 1. Bolo to dávno. Ako hovoria vedci, pred viac ako 15 tisíc rokmi. Primitívni ľudia Nevedeli ešte domestikovať zvieratá ani pestovať rastliny. Neustále sa túlali po čistinách a hustých lesoch a zbierali jedlé bylinky, korienky a plody, aby nezomreli od hladu. A práve vtedy človek prvýkrát začal zbierať a pestovať obilniny, ktoré boli predkami našej modernej raže, pšenice, jačmeňa a ovsa. (Zobrazuje zodpovedajúce klásky).

Klásk 2. V dobe kamennej ľudia jedli zrná surové a potom sa naučili ich drviť medzi kameňmi a miešať s vodou. Archeológovia s istotou zistili, že praprababičkou nášho chleba bola tekutá obilná kaša.

Klásk 3. Primitívni ľudia jedli takúto kašu, kým sa nenaučili piecť nekvasený chlieb z hustého kašového cesta. Tieto husté kúsky obilnej hmoty sa len málo podobali nášmu chlebu, no práve nimi sa na zemi začala éra pečenia chleba.

Klásk 4. A pred 4-5 tisíc rokmi chlebové cesto náhodou vykyslo. Z neho vyrobený chlieb sa ukázal byť obzvlášť mäkký a chutný - skutočný chlieb! Odvtedy sa cesto začalo kysnúť.

Vedenie. Ďakujem, Koloski! Ukazuje sa, že koľko času uplynulo, kým ľudia začali jesť chlieb podobný modernému chlebu. S chlebom sa stretávame každý deň. Ani skromné ​​raňajky ani slávnostný stôl. Toto je náš dobrý priateľ, ktorého meno vo všetkých jazykoch ľudia vyslovujú so zvláštnou vrúcnosťou a láskou.

Hlad vstupuje nepozorovane.

Hlad. Áno, tam je Koloski! Musíme ich zničiť. Kým majú ľudia chlieb na stole, neboja sa ma. Ako sa s tým môžem vyrovnať? Dovoľte mi zavolať Drougha o pomoc. Hej, sestra Drough! Poď! Zničte to! Zvädnúť! Áno, zavolajte na pomoc bratov Vetrov - suché vetry!

Dovnútra sa rúti sucho a horúci vietor.

Sucho. Takže tvoja smrť, Koloski, prišla! Teraz premeníme toto obilné pole na púšť, nič tu nebude môcť rásť! Hlad ovládne celý svet.

Vedenie. Chlapci, zachráňme Koloskiho! Naliehavo potrebujú vlhkosť. Musíme sem priniesť čo najviac viac vody z jazera.

Hrá sa hra „Nerozlievaj vodu“. V strede chodby je na stoličke miska s vodou. Toto jazero. Vodu z misky musíte nabrať lyžičkou a rýchlo ju preniesť do pohára, ktorý stojí vedľa kláskov. Suché vetry a sucho robia to isté, len prenášajú vodu z misky do iného pohára. Kto pohár obsahuje najviac vody, vyhráva.

Klásky. Ďakujem vám, dali ste nám niečo na pitie a zachránili ste nás pred istou smrťou.

Sucho a suché vetry utekajú.

Hlad. Poďakujte včas! Hej, silné mrazy, ponáhľaj sa mi na pomoc! Zmrazte klásky!

Vbehnú Frost Red Nose a Frost Blue Nose.

Mrazy. Poďme si zmerať sily! Ak potiahneme za lano, Koloskiho zamrzneme!

Hrá sa hra preťahovanie lanom. Chalani vyhrávajú.

Hlad a mrazy miznú nepozorovane.

Vedenie. Kam išli?

Klásk 1. Kým ľudia pracujú a pestujú chlieb, neboja sa hladu, tak s kamarátmi ušiel. Ďakujem vám chlapci, zachránili ste nás pred zlými mrazmi.

Vedenie. Ľudia si dajú veľa práce, kým nám na stôl príde voňavý chlieb. Zlaté klasy sú pestované s láskou a chránené pred mrazom a suchom.

Deti hrajú pieseň „Golden Grain“ (slová P. Sinyavského, hudba Yu. Chichkov):

Obilné pole je veľké ako more -

Kukuričné ​​klasy na ňom nespočítate.

Na priateľskej stráži, na čestnej stráži

Postaráme sa o každé zrnko.

Semená, obilie -

Zlatá kvapka

Zlatá kvapka

V mori úrody.

Zrno budeme ohrievať opatrne

V milých a teplých dlaniach polí.

Aj slnko má dosť práce,

Aby polia veselšie zvonili.

Zrnká chleba sú rozprávkový poklad

Skryjú sa v zemi a povstanú spolu.

Najlepšie ocenenie na svete -

Toto je živá odmena za prácu.

Vedenie. Od staroveku ľudia uctievali chlieb. Urobme si pomyselný exkurz do minulosti. Myslím si, že Koloski nám v tom pomôže.

Klásk 5.. S radosťou! Najprv poďme do Egypta. Už pred 5-6 tisíc rokmi v r Staroveký Egypt vedel upiecť mnoho druhov chleba z kysnutého cesta. Bol upečený v podobe rýb, vtákov, fantastických zvieratiek a jednoducho okrúhlych a podlhovastých tvarov.

Klásk 6.. Egypťania naučili umenie pečenia chleba z kvaseného chleba Grékov a Rimanov. V starovekom Grécku bol chlieb považovaný za nezávislé jedlo. Od tých dávnych čias sa na obed zvyčajne podávali dve jedlá: pečené mäso a biely pšeničný chlieb. Každé z týchto jedál sa jedlo oddelene a najčestnejšiu úlohu zohral chlieb.

Klásk 1. Podľa vedcov by sme mali byť pekárom starovekého Grécka vďační za samotné slovo „chlieb“. Vieš prečo? Grécki remeselníci vyrábali špeciálne hrnce na chlieb – „klibanos“. Z názvu týchto hrncov pochádza ruské slovo„chlieb“, ukrajinský „hlib“ a estónsky „leib“.

Klásk 2. V 11. storočí na Rusi piekli chlieb z kysnutého cesta. Tajomstvá predkrmov z kysnutého cesta zostali zachované veľké tajomstvo a odovzdávané z generácie na generáciu. Okrem ražného chleba piekli aj chlieb z pšeničnej múky, saiki, veľkonočné koláče, koláče s s rôznymi náplňami.

Klásk 3. Od pradávna sa s chlebom zaobchádzalo zvláštnym spôsobom. Bol prirovnávaný k zlatu, slnku a samotnému životu. Nie nadarmo mnohé staroveké národy symbolizovali chlieb, ako zlato a slnko, jedným symbolom - kruhom s bodkou uprostred. Postarali sa o chlieb a najmilších hostí vítali chlebom a soľou.

Klásk 1. V múzeu histórie Petrohradu sa nachádza maličký kúsok plesnivého chleba, hrubý ako malíček. To bola denná dávka pre obyvateľov Leningradu obliehaného nacistami.

Leningradská obloha je v dyme,

Ale horšie ako smrteľné rany

Ťažký chlieb.

Obliehací chlieb

Sto dvadsaťpäť gramov.

R. Roždestvensky

Deti spievajú prvý verš s refrénom piesne „Crust of Bread“ (slová P. Sinyavsky, hudba Y. Chichkov):

Kedysi tomu ani neverím

Na poli spálenom požiarom batérie,

Pred útokom hrdinovia vojaci

Zvyšky sme rozdelili ražné sušienky.

kôrka chleba,

Chlebové omrvinky.

Čo to je -

Veľa alebo málo?

kôrka chleba,

Strúhanka...

Klásk 4. Od detstva sa človek učil vážiť si a vážiť si kúsok chleba ako najväčšie bohatstvo na zemi. Takto o tom hovorí Vladimír Soloukhin vo svojej básni:

Klásk 5..

Pamätám si tú minútu

Zo zlomyseľného detstva.

Zrazu moje ústa boli nudné

Z chleba Aržanova.

A ten kúsok som hodil na zem

Od dedka prešibane.

Klásk 6..

A stúpil som na kúsok

Bosá špinavá päta.

A pošliapaný. A všetko ako bolo,

Zahrabal som nos do prachu...

A môj starý otec ma predtým nebil,

A vôbec ma neporazili.

Vedenie. Áno, s chlebom treba zaobchádzať s veľkou úctou. My vám teraz prezradíme rozprávku o dievčatku, ktoré stúpilo na chlieb.

Predstavenie vychádza z rozprávky G.Kh. Andersena „Dievča, ktoré stúpilo na chlieb“.

Študent. Žilo raz jedno dievča menom Inge. Bola veľmi pekná, ale veľmi krutá. Ešte ako veľmi malá odtrhla muchám a chrobákom krídla, pretože sa zabávala na tom, že sa stali úplne bezmocnými a žalostnými.

Študent. Jedného dňa Ingeina mama upiekla veľký bochník chleba a požiadala Inge, aby ho odniesla k babičke. Inge si obliekla svoje najlepšie šaty, elegantné topánky a vyrazila na cestu.

Študent. Cesta viedla cez močiar. Inge prišlo ľúto, že si zašpinila inteligentné topánky. Bez rozmýšľania hodila chlieb do blata a stúpila naň, aby prešla cez močiar.

Študent. Ale len čo stúpila na chlieb, chlieb sa spolu s ňou rýchlo začal ponárať do močiara. Vo vode plávali len čierne bubliny.

Študent. A Inge sa ocitla v páchnucom príbytku starenky Swamp, ktorá sa rozhodla, že Inge bude vynikajúcim idolom do jej chodby.

Študent. A Inge sa stala idolom. Ruky a nohy mala skamenené, tučné škaredé pavúky si ich preplietli sieťami a po tvári jej liezli muchy s odtrhnutými krídlami.

Učeníci videli, čo sa stalo v močiari, a veľmi skoro potulujúci trubadúri rozšírili po celej krajine príbeh o dievčati, ktoré stúpilo na chlieb.

Študent. Jedného dňa Inge pocítila, ako jej na hlavu padla horúca slza. Bola to matka Inge, ktorá sa rozplakala, že arogancia jej dcéru zničila.

Študent. "Čo na tom je, že moja matka teraz na mňa kňučí," pomyslela si Inge a jej duša bola stále hrubšia a trpkejšia.

Študent. Jedného dňa však tento príbeh počulo malé dievčatko. „Chudák Inge! Ako by som si prial, aby požiadala o odpustenie a mohla sa vrátiť na zem!“ - plakalo dievča.

Študent. Tieto slová zasiahli Inge k srdcu. Prvýkrát sa na ňu pozrela krátky život a prepukol v slzy pokánia. A v tom istom momente prenikol lúč svetla do domu Swamp Girl a Inge, ako malý vták, vyletela na slobodu. A v tento deň nebol šťastnejší človek ako Ingeina matka.

Vedenie. Pochopili ste rozprávku?

deti (príklad odpovedí detí). Samozrejme sme si rozumeli. Táto rozprávka je o tom, že na svete nie je nič drahšie ako chlieb. Chlieb treba chrániť a zaobchádzať s ním s rešpektom.

Vedenie. Áno. Pre všetky národy je chlieb večným symbolom života, symbolom blaha. Aké príslovia o chlebe poznáte?

Deti pomenúvajú príslovia, ktoré poznajú. Ponúkame niektoré z nich: „Kalach nudí, ale chlieb nikdy“, „Kým je chlieb a voda, všetko nie je problém“, „Ani obed nie je vhodný, keďže doma nie je chlieb “, „Ani kúsok chleba a v dome je melanchólia“, „Bez sporáka je zima, bez chleba si hladný“, „Bez soli, bez chleba – zlý rozhovor.“

Študent. Výborne, poznáte veľa prísloví o chlebe, ľudia napísali veľa prísloví o chlebe. Prečo si myslíš?

Deti vyjadrujú svoje odhady. Tu je niekoľko vzorových odpovedí od detí. (Chleba si ľudia veľmi vážia, preto je o ňom toľko porekadiel. Bez chleba sa žiť nedá, vždy ťa v najťažších rokoch zachránil od hladu).

učiteľ. Pravdaže, chlieb najväčšia svätyňa pre každého národa. Máme rôzne tradície a zvyky, ale tie svoje milujeme rovnako rodná krajina, naše rodiny, nevieme si predstaviť život bez voňavého krajca chleba, hoci to nazývame inak. úžasné francúzsky spisovateľ a pilot Antoine de Saint-Exupéry napísal: „Chlieb sa pre nás stal symbolom veľkosti práce, pretože sa získava z potu tváre. Chlieb sa stal pre nás nenahraditeľným spoločníkom súcitu, pretože sa rozdáva v čase katastrofy. Chuť deleného chleba je neporovnateľná.“

Bochník zeme a neba

Na tvojom stole -

Nič nie je silnejšie ako chlieb

Nie na zemi.

V každom kúsku -

obilné polia,

A na každom klásku

Zem sa drží.

V malom zrnku pšenice

Leto a zima

Sila slnka je uložená

A rodná zem.

A rastie pod jasnou oblohou,

Štíhly a vysoký.

Ako nesmrteľná vlasť,

Ucho chleba.

V. Orlov

Zrnká našich dní žiaria

Pozlátené vyrezávané.

Hovoríme: starajte sa

Postarajte sa o svoj drahý chlieb!

Postarajte sa o každé ucho

Naše radostné polia.

Hlasná vlasť!

"Nesnívame o zázraku,"

Pošlite nám živú reč, -

Postarajte sa o svoj chlieb, ľudia

Naučte sa šetriť chlebom!”

N. Tichonov

Deti hrajú pieseň „Grow, Spikelet“ (slová P. Sinyavského, hudba Yu. Chichkov):

Zelený ražný klások

Rozhliadne sa po ihrisku

Vtipné a prekvapené

Ako prvák v škole.

Zelený výhonok.

veselý výhonok,

Práve si sa vynoril zo semena.

Rásť, klásek!

Rásť, klásek!

Rast, klásko, až do slnka!

Naučí ho rásť

Akýkoľvek jarný dážď

A každý jarný lúč

Maľujte ako umelec.

On a dvojčatá tak rýchlo vyrastú.

To čoskoro aj u nás

Merané výškou.

Toto sa stalo na mojom pozemku:

Z roka na rok, z generácie na generáciu – po stáročia

Ten chlieb, ktorý je na stole v každom dome

Zohrievané ľudskými rukami.

Voňal ich teplom, voňal ich dobre

A pieseň, ktorú spieval škovránok

Pod modrou oblohou v zlatých bochníkoch

Za slnečného letného popoludnia v júli.

Oráč ráno prejde strniskom

A synovi, ukazujúc rukou na pole,

Potichu hovorí: „Skloň sa pred ním,

Ako matky. Ako náš spoločný podiel!

Vyrastiete o mnoho rokov neskôr

Za úsvitu sa sem opäť vrátite

A vy poviete: „Nie je nič drahšie.

Ako teplý chlieb v tomto šírom svete!

N. Anikeeva

Vedenie. Ďakujem vám chlapci, ďakujem vám zlaté klásky! Povedali ste nám veľa zaujímavých vecí. Spolu s vami sme videli, ako sa chlieb dostal na náš stôl, koľko času a práce to stálo. Budeme sa veľmi snažiť zachrániť chlebom a pomôcť tým, ktorí nemajú každý deň na stole kúsok chleba. Na svete sú slová, ktoré nemôžu stratiť svoju hodnotu. Tieto slová sú chlieb, mier, priateľstvo. Toto si vždy pamätajme!

Edukačná hodina

literárna a hudobná kompozícia

„CHLIEB JE HLAVA VŠETKÉHO ŽIVOTA“

Cieľ: Hovorte o chlebe – produkte číslo jedna. Učte šetrnému a rozumnému postoju k našej posvätnej veci – chlebu. Povedzte o histórii chleba, o modernými spôsobmi jeho pestovanie.

Vybavenie: Obrázky o chlebe, pekárenských výrobkoch, výstava kníh, multimediálny projektor, prezentácia „Čo je chlieb“.

PRIEBEH PODUJATIA:

Aktualizácia témy.

Vychovávateľ:(prezentácia s hádankami)

Je okrúhly a mastný,
Mierne chladné, solené, -
Vonia ako slnko
Vonia ako dusné pole.

Čo to je? (chlieb)

Tak o čom sa dnes na hodine porozprávame?

Kto určí tému našej hodiny?

Čo sa dnes dozvieme o chlebe?

Takže sme definovali tému „Chlieb je hlavou všetkých životov“

Definovaný cieľ

    Poďme zistiť, kto vyrába chlieb, a porozprávajme sa o tom, ako zaobchádzať s chlebom.

„Leto prešlo, z rieky fúka chlad.

Žito dozrelo, zožltlo a zohlo klasy.

Na poli sú dva kombajny. Tam a späť, od konca do konca.

Žať – mlátiť, žať – mlátiť, žať.

Ráno žito stálo ako stena. Do súmraku bolo žito preč.

Len čo slnko zapadlo, obilie bolo prázdne.“

(práca na diapozitívoch).

A teraz vám chcem povedať príbeh o pôvode chleba v Rusku. Prezentácia.
Chlieb je jedným z najstarších hotových jedál, ktorého história siaha až do neolitu. Prvý chlieb bol druh zapečenej kaše z obilnín a vody a mohol byť aj výsledkom náhodnej prípravy alebo zámerných pokusov s vodou a múkou. Potomkovia týchto skorých chlebov sa teraz vyrábajú z rôznych druhov obilnín po celom svete, ako je mexická tortilla, indické chapati, čínske poa ping, škótsky ovsený koláč, severoamerický kukuričný koláč a etiópska injera. Takýto chlieb vo forme mazanca sa stal základom jedla pre mnohé staroveké civilizácie: Sumeri jedli jačmenné placky a v 12. storočí pred n. e. Egypťania si mohli v stánkoch na uliciach dedín kúpiť placky zvané ta.
Verí sa, že chlieb z kysnuté cesto sa prvýkrát objavil v Egypte kvôli miestnym priaznivým podmienkam pre rast pšenice a na prípravu takéhoto chleba bolo potrebné vyvinúť odrodu pšenice s dvoma novými vlastnosťami. Prvým zlepšením na začiatku egyptských dynastií bolo nájsť a vypestovať pšenicu, ktorá by sa dala vymlátiť bez toho, aby sa najprv sušila ohňom. Objav odrody pšenice obsahujúcej pomerne veľa lepkových bielkovín bol druhým objavom, ktorý pomohol vzniku kvasnicového chleba. Predpokladá sa, že kysnuté cesto sa pôvodne používalo v 17. storočí pred naším letopočtom. ale pšenica, z ktorej sa dalo vyrobiť takéto cesto, bola veľmi vzácna. Záver o nedostatku takejto pšenice bol urobený na základe údajov, ku ktorým sa takáto pšenica prakticky nedostala Staroveké Grécko až do 4. storočia pred Kristom e. napriek dobre vybudovaným obchodným vzťahom medzi Egyptom a Gréckom, ktoré dovtedy existovali už 300 rokov.
Pri prvých druhoch chleba existovalo veľa spôsobov kysnutia cesta. Baktérie prítomné vo vzduchu by sa mohli použiť ako kvasinky. K tomu stačilo nechať cesto odležať. vonku nejaký čas pred pečením. Plínius Starší napísal, že Galovia a Iberčania používali odstredenú penu z piva na výrobu „ľahšieho chleba, ako [robili] iné národy“. V častiach starovekého sveta, kde sa namiesto piva pilo víno, sa ako štartér používala zmes hroznovej šťavy a múky, ktorá sa nechala kvasiť, alebo pšeničné otruby namočené vo víne. Najbežnejšou metódou však bolo nechať kúsok cesta pri výrobe chleba a použiť ho na druhý deň ako zdroj kysnutia. A to aj v staroveký svet Bolo veľa rôznych druhov chleba. Staroveký grécky autor Athenaeus vo svojej eseji „Sviatok múdrych“ opisuje niektoré druhy chleba, koláčov, koláčikov a iného pečiva pripravovaného v staroveku. Medzi spomínané druhy chleba patrí mazanec, medový chlieb, hríbovité bochníky posypané makom a špeciálne vojenské jedlo - lokne pečené na ražni. Druh a kvalita múky použitej na výrobu chleba sa tiež môže líšiť. Ako poznamenal Diphil, „chlieb vyrobený z pšenice je v porovnaní s chlebom vyrobeným z jačmeňa výživnejší, ľahšie stráviteľný a vždy najlepšia kvalita. V poradí podľa zásluh je na prvom mieste chlieb vyrobený z rafinovanej [dobre preosiatej] múky, nasleduje chlieb vyrobený z obyčajnej pšenice a potom chlieb vyrobený z celozrnnej múky.“
IN stredovekej Európe chlieb slúžil nielen ako základ jedla, ale aj ako súčasť prestierania. Pri štandardnom podávaní sa na stôl ukladali kúsky zatuchnutého chleba s rozmermi približne 15 cm x 10 cm, ktoré slúžili ako taniere a mohli absorbovať aj vlhkosť. Po zjedení sa tieto kúsky chleba, ktoré slúžili ako taniere, jedli, dávali chudobným alebo kŕmili psov. Až v 15. storočí sa takéto nádoby na potraviny začali vyrábať z dreva a chlebové „taniere“ sa už nepoužívali.
Krájaný chlieb sa stal populárnym v obchodoch v mnohých krajinách Otto Frederik Rohwedder je považovaný za vynálezcu krájaného chleba. V roku 1912 Rohwedder začal pracovať na stroji, ktorý dokázal krájať chlieb, ale pekárne sa veľmi zdráhali používať takéto stroje, pretože verili, že krájaný chlieb rýchlejšie zatuchne. Až po roku 1928, keď Rohwedder vynašiel stroj, ktorý krájal a okamžite balil chlieb, sa krájaný chlieb stal populárnym. Pekáreň v Chillicothe v štáte Missouri bola prvá, ktorá použila tento stroj na výrobu krájaného chleba. Po celé generácie biely chlieb sa považovalo za vhodnejšie pre bohatých, zatiaľ čo chudobní jedli sivý a čierny chlieb. V 20. storočí sa však preferencie obrátili – šedý a hnedý chlieb sa začal viac jesť kvôli vyššej nutričnej hodnote, zatiaľ čo biely chlieb sa začal spájať s ignorovaním výživy, ktorá bola považovaná za charakteristickú pre nižšiu triedu.

študent:

Poznať pravdu:

Chráňte chlieb, ktorý je na stole!

Nerozdrv to!

Je posvätný!

Ak s chlebom -

Už si silný.

Chlieb je zdrojom radosti a dobra;

Zlato je drahšie ako striebro.

Ak je na poli klas

Plná výška -

Dostanete sa na mesiac

Ku hviezdam.

Chlieb živí celý svet.

Nie je nič drahšie ako chlieb!

Vychovávateľ: A teraz, chlapci, chcem, aby ste si zapamätali príslovia a výroky o chlebe. (prezentácia)

Zrenica: Je prvý, kto sa preslávil na zemi,

Je známy ako prvý na stole.

Vietor ho vyčesáva, stepi.

Leží pred hosťami ako parná miestnosť.

Sito, biele. Čierna a raž -

Je skvelé, že život je založený na chlebe.

Vychovávateľ:Ľudia objavili elektrická energia, objavili atómovú energiu a sú z nej nadšení, čo je všeobecne pravda, no začali zabúdať na hlavnú energiu ľudstva – chlieb.

Príliš míňame chlebom! Ak ste nedojedli žemľu alebo koláč, vyhodili ste ich. Ak bochník trochu zatuchne, ide do koša.

Kúsky chleba je možné vidieť všade: na podlahe v jedálni. Na chodníku. Vo vchodoch domov. Na pôde školy. Tieto straty sa dejú akoby mimochodom. Nielen niektoré deti, ale aj dospelí sa k chlebu správajú neúctivo.

študent: Bolí ma, keď náhodou vidím

Ten napoly zjedený chlieb sa nehanebne vyhodí.

Hej ty, čo šliapeš kôru svojou nohou,

Urazil si svoju matku, spôsobil si urážku

Krajina, na ktorej som sa narodil a vyrastal.

Vychovávateľ:Čo robiť s vyhodeným krajcom chleba? Naozaj tu nedokážeme obnoviť poriadok? V prvom rade by sa mal každý snažiť vyhnúť tomu, aby zostal nedojedený chlieb. A ak nejaký chlieb zostane, tak ho treba použiť správnym spôsobom – dať do práce. (prezentácia diapozitívov s receptami).

študent: Chlapci! Zakaždým, keď zoberiem kúsok chleba pri jedálenskom stole. Získajte hlbokú úctu k pracovníkom polí. A kdekoľvek ich stretnete, pokloňte sa!

Zrenica: Medzi ľuďmi existuje príslovie

„Chlieb na stôl a stôl rozkvitol."

Chlieb má ťažkú ​​cestu,

Aby ste sa dostali k vášmu stolu.

A v akomkoľvek kúsku chleba

Vždy budete cítiť

Teplo rodnej oblohy,

Chuť dobrej práce.

Nahrávanie piesne „Golden Grain“ je zapnuté. Hudba P. Sinyavského. Yu.

Vychovávateľ:číta príbeh „Svätý chlieb“ od I. Senčenka.

Babička priniesla chlieb z obchodu. Ale Kaťuša nebola hladná, zahryzla si a dokonca nakrčila nos:

Uf, aký zlý chlieb!

Babička sa nahnevala a začala poučovať svoju vnučku:

O chlebe sa takto hovoriť nedá. Treba ho rešpektovať. Ak nechutí dobre, hovoria, že chlieb je zle upečený...

"A Yurchik si neváži ani chlieb," zamračila sa Kaťuša. "Nedokončil som kúsok na ulici a hodil som ho na zem." Potom začali s Peťou hrať futbal.

Ach, aké zlé! - nahnevala sa babka.

Nerob to a nedovoľ, aby to urobil Yurchik. Ak ste nedojedli, vložte ho do zásobníka na chlieb a zjedzte ho neskôr. A ak ho niekto hodí na zem, povedzte mu, aby ho zdvihol. Veď bez chleba je hlad a smrť. Koľko ľudí na svete zomrelo bez chleba. Svätý chlieb.

Kaťuša sa zamyslela. Potom sa pritisla k babičke a povedala:

Už nikdy nebudem hovoriť o chlebe. A nevyhodím to. Nedám dopustiť ani na Yurchika. Len sa na mňa nehnevaj. Miluj ma...

Babička potľapkala vnučku po hlave a nežne ju objala.

Kvíz. - Teraz si dáme malý kvíz.

Kto pracuje na poli, aby sadil a zbieral plodiny? (Traktorári, kombajnisti, vodiči, agronómovia).

Ako môžeme jedným slovom nazvať traktoristov a operátorov kombajnov? (obsluha strojov)

Ako lesné plantáže pomáhajú pestovateľom obilia? (Zadržiavajú vlhkosť v pôde).

Kam ide obilie po zbere? (Pri výťahu je špeciálny sklad na obilie).

Kde sa obilie mení na múku? (Pri mlyne, mlyne, mlyne).

Čo potrebujete urobiť s múkou na pečenie chleba? (Vymiesime cesto).

Viete, čo je kyslá kapusta? (drevená vanička na cesto, aj kysnuté cesto plnené droždím).

Pozor! Súťaž!(2 osoby, 3 skupiny).

Na stole sú kartičky s názvami produktov: múka, voda, mlieko, droždie, soľ, cukor, vajcia, maslo, paprika, cibuľa.

Vyberte si z nich tie, ktoré sa používajú pri miesení chlebového cesta a nalepte ich na papier.

(Múka, voda alebo mlieko, droždie, soľ, cukor, vajce, maslo).

- Prečítajte si pravidlá. Už ich poznáte.

1. Na obed si dajte chlieb s mierou,
Chlieb je naša radosť, neplytvajte ním!

2. Nenechávajte na stole napoly zjedené kúsky chleba!

3. Omrvinky chleba musíte ušetriť.

Pozrite sa na tabuľku. Vidíte rôzne druhy chleba: biely, čierny. Čo sa deje?

(Biely chlieb sa pečie z pšeničnej múky, čierny chlieb z ražnej).

Aké podniky v našej oblasti sa zaoberajú výrobou chleba? (pekáreň).

Čo vyrába pekáreň?

Továreň na cukrovinky? (odpovede detí, zobrazenie produktov).

Vidíme malý podiel toho, čo tieto podniky vyrábajú.

Keď sedíte pri stole,
Potom si pamätajte, kto pre vás vyrába chlieb.
Kolektívny farmár, robotník, ropný robotník, staviteľ,
Baník, strojník, hutník – ľud.

Chlieb stále zostáva hlavným bohatstvom krajiny. A práca farmára je najdôležitejšia, pretože náš život si nemožno predstaviť bez chleba.

študent:Pred touto ornou pôdou

Zlož si klobúk, synu:

Vidíš, preráža sa to

Stonka chleba.

Koľko práce bolo vložené do tohto zrna,

To vie len slnko, vietor a voda.

Traktorista kráčal pred ním po špičkách.

Traktor bol zapriahnutý k sejačkám a bránam,

Pred ním, maličký.

Drobné zrnko, ťažká myšlienka na dlhý čas

Agronóm si myslel... (G. Graubin)

Znie melódia piesne „Field, Russian Field“ (hudba Ya Frenkel.)

študent:Každé zrno je umyté

Kvapka ľudského potu.

Nie, nedá sa zabudnúť

Toto je ťažká práca!

Vychovávateľ: A teraz, chlapci, skúsme spoločne odpovedať na otázku: prečo sa chlieb nazýva zázrak zeme? Prečo zaberá také dôležité miesto v živote človeka? Spomeňme si na ľudí, ktorí pestujú pšenicu, vyrábajú múku z obilia a vyrábajú chlieb, žemle a cukrovinky z múky, a klaňajme sa im.

Študent: Česť a česť vám, obilnári!
Tu je vaša úžasná úroda!
Za to, čo si dal vlasti
Voňavý bochník chleba!

Študent: Ak chceme niekoho stretnúť so cťou a cťou,
Srdečne vás pozdravujem, zo srdca, s veľkou úctou,
Takýchto hostí vítame bujným okrúhlym bochníkom.
Je na maľovanom podnose so snehovo bielym uterákom!

(žiak prinesie hosťom chutný bochník chleba na utierke).

Prezentácia.

Vychovávateľ: Naša hodina s vami sa skončila. Dnes sme to urobili dobrá práca. Kto mi povie, čo nové sa naučil? Chlapci „v reťazi“ sa začínajú deliť o svoje znalosti. Keď všetci prehovorili, učiteľ zhrnul, čo bolo povedané.

Vyučovacia hodina – sviatok

“Chlieb je hlavou všetkého”

Cieľ: vštepiť žiakom starostlivý postoj k chlebu a práci obrábača, ukázať aký ťažká cesta robí chlieb skôr, ako sa dostane na stôl, za tým je veľa práce mnohých ľudí, naučte sa vážiť si prácu ľudí zo zeme.

Pripravte si: text pozvánky; písať slogany, kresliť plagáty na dekoráciu miestnosti; usporiadať výstavu reprodukcií obrazov na tému „Sláva tým, ktorí chlieb pestovali“; Vytvorte zbierku „Príslovia a výroky o chlebe a farmároch“; organizovať výstavu pekárskych výrobkov; pripravte si „klásky“

(emblémy) pre účastníkov sviatku; pozvať hostí na dovolenku: zástupcov robotníkov poľnohospodárstvo, učitelia, rodičia, deti zo sponzorovanej materskej školy, požiadajte ich, aby pripravili príbeh o pamätných príhodách v ich živote, ktoré súvisia s chlebom.

Výzdoba javiska a sály. Na javisku je stôl s bochníkom a klasmi. Na stene sú heslá a plagáty: „Sláva mieru na Zemi! Sláva chlebu na stole!“, „Sláva tým, ktorí pestovali chlieb a nešetrili námahou a námahou“, „Chlieb miliónov robotníkov je práca. Starajte sa o svoj chlieb, ako sa staráte o život,“ „Som vnukom pestovateľa obilia, som synom pestovateľa obilia a zajtra budem pestovateľom obilia.“ Na poprednom mieste pri vchode je výber prísloví a výrokov o chlebe:

    Chlieb pochádza zo zeme, sila pochádza z chleba.

    Obed je zlý, ak nie je chlieb.

    Od ucha k uchu – celý snop.

    Kto má chlieb, má šťastie.

    Nie je potrebné byť odvážny, ak neviete, ako sa rodí chlieb.

    Ľudia si ctia tých, ktorí milujú prácu.

    Slnko maľuje zem a práca maľuje človeka.

Vedľa prísloví je výstava reprodukcií obrazov umelcov na danú tému, výstava pekárenských výrobkov.

Deti sa stretávajú s hosťami pri vchode do sály a prezentujú im emblémy dovolenky - klásky. Triedny učiteľ predstaví hostí. Potom učiteľ dejepisu rozpráva o histórii chleba, dávnych a moderných spôsoboch jeho pestovania, výskumnej práci v oblasti poľnohospodárstva s využitím prezentácie, IKT. Ďalej nasleduje literárna a hudobná skladba.

Na scéne vystupujú dve moderátorky v národných krojoch s veľkým bochníkom na vyšívanej utierke a snopmi pšenice, ako aj čitatelia.

1 moderátor: (číta báseň čuvašského básnika V. Davydova - Anatri „Chlieb“).

Poznať pravdu:

Chlieb, ktorý je na stole - Chráňte ho.

Nerozdrv to!

Je posvätný

Ak s chlebom -

Už si silný.

Chlieb je zdrojom

Radosť, dobrota;

Drahšie ako zlato

Ak je v poli celé ucho -

Dostanete sa na mesiac

Ku hviezdam.

Živiť sa chlebom

Všetko biele svetlo.

Nie je nič drahšie ako chlieb!

2 moderátorka podáva bochník hosťom:

Sláva mieru na Zemi!

deti: Sláva!

Ved: Sláva chlebu na stole!

deti: Sláva!

(V sále deti dvíhajú klasy pšenice – emblémy).

1 čitateľ:

Ľudia majú slová:

Chlieb života je hlava.

Čitateľ 2:

"Chlieb je hlavou všetkého" -

Slová žijú večne.

Lístie a tráva uschnú -

Chlieb je hlavou všetkého.

Vo vzdialenom kraji je dedina,

V srdci krajiny je Moskva,

Pre nás je svetlo všade:

Chlieb je hlavou všetkého.

Pravda je v našom dome

Vždy bude nažive:

Mier je chlieb všetkého.

Chlieb je hlavou všetkého.

Čitateľ 3:

Je prvý, kto sa preslávil na zemi,

Je známy tým, že je prvý na stole.

Vietor ho vyčesáva, stepi ho vyčesávajú,

Pred hosťami leží v parnej miestnosti,

Sito, biele, čierne a ražné –

Chladný život je o chlebe.

Čitateľ 4:

Všetko súvisí s chlebom...

Ruský chlieb je zapojený do všetkého:

K priateľstvu národov, k pohybu spoločníkov,

Do pokoja, do pravdy, do svojho šťastia.

Čitateľ 5:

Medzi ľuďmi existuje príslovie

"Chlieb je na stole a stôl kvitne."

Chlieb má ťažkú ​​cestu,

Aby ste sa dostali k vášmu stolu.

A v akomkoľvek kúsku chleba

Vždy budete cítiť

Teplo rodnej oblohy,

Chuť dobrej práce...

6 čitateľ (číta naspamäť príbeh N. Senčenka „Svätý chlieb“) – pozri knihu S. P. Ukhyankina, I. V. Pavlova „Lekcie chleba“. – Cheboksary: ​​​​Čuvašské knižné vydavateľstvo, 1994.- s. 131.

Čitateľ 7:

Pred touto ornou pôdou

Zlož si klobúk, synu:

Vidíte, preráža sa to

Stonka chleba.

Koľko je v tomto zrne

Investovaná práca

To vie len slnko, vietor a voda.

Na špičkách pred ním

Traktorista kráčal

V sejačkách a bránach

Traktor bol zapriahnutý.

Maličký pred ním,

Drobné zrnko

Agronóm dlho rozmýšľal...

8 čitateľ:

Človek dá obilie do zeme.

Ak prší, obilie sa zavlažuje.

Strmá brázda a mäkký sneh

Obilie bude na zimu ukryté všetkým.

Na jar Slnko vystúpi do svojho zenitu

A nový klások bude pozlátený.

V roku žatvy je veľa klasov obilia,

A človek ich odstráni z poľa.

A zlaté ruky pekárov

Zlatohnedý chlieb bude rýchlo miesený.

A žena je na okraji dosky

Hotový chlieb bude nakrájaný na kúsky.

Každému, kto si váži klas chleba,

S čistým svedomím dostanete kúsok.

Ale nenájdete nič veľkorysejšie,

Ako brázda a slnko, sneh a dážď:

Vaše plátky zo štedrej láskavosti

Podvolia sa deťom, ako ste vy.

Čitateľ 9:

Každé zrno je umyté

Kvapka ľudského potu.

Nie, nedá sa zabudnúť

Toto je ťažká práca.

(Hrá pieseň „Field, Russian Field“ – hudba Y. Frenkel, text I. Goff).

1 ved:

Chlieb a produkcia obilia boli vždy a všade cenené.

(Vychádza hrdina - kormidelník v starom sedliakovi oblek. Na ramene má model „javorovej dvojnožky“).

2 zvody:

Ach, ty, oratay-oratayushka!

Nejako ťa volajú tvojím menom, Aké je tvoje rodné meno?

Bogatyr - kormidlo 1:

Pokosím žito do stohu skladov,

Dám to do skladu a odtiahnem domov,

Potiahnem ťa domov, potiahnem ťa domov,

Kopnem do hovna a spravím pivo, spravím pivo a opijem chlapov,

Muži ma začnú volať:

Ach, ty mladý Mikulushka Selyaninovich!

(Ďalší hrdina jazdí na „koni“ ).

1 ved:

Koho si statný, milý chlapík?

Nejako ťa volajú tvojím menom, mladý muž,

Nazývajú odvážlivca jeho krstným menom?

Bogatyr 2:

Tam som zo slávneho mesta Murom,

Z tej dediny a z Karacharova,

Ay, volám sa Ilya Muromets,

Po otcovi ho volajú jeho syn Ivanovič.

Nepotrebujem kniežací dvor,

nedržím sa sviatkov,

Som nenáročný človek

Keby som mal kúsok chleba...

2 zvody:

Hojnosť chleba, ako záruka prosperujúceho života pre ľudí, je drahocenným snom miliónov ľudí na celom svete. Ale vieme všetci, aké ťažké je zarobiť si na chlieb? Uvedomuje si každý, že ako kvapka vody odrážajúca slnko pohltila prácu tisícov ľudí? O tom si dnes povieme na našej dovolenke.

(Na scéne sa objavujú primitívni ľudia. Obrábajú pôdu primitívnou motykou a výsledkom je mizivá úroda obilia a veľa usilovnej práce).

1 ved:

Bochník chleba z neba nespadne.

2 zvody:

Potom sa podáva chlieb.

1 ved:

Ak chcete jesť rožky, neseďte na sporáku.

2 zvody:

Chlieb získavajú sedliacke ruky pre každého.

1 ved:

Dnes je chlieb na zemi zajtra na stole.

2 zvody:

Ak chcete vedieť cenu chleba, spočítajte mozole na rukách farmára.

1 ved:

Kde je chlieb a teplo, tam sa dobre žije.

Po nich vychádzajú grécki ľudoví rozprávači – aedovia s citharami v rukách. Recitujú mýtus o bohyni plodnosti Demeter.

Ďalej sa na javisku objavia deti s kláskami - toto je „ zlaté pole pšenica." V rytme hudby nakláňajú klasy, teraz napravo, teraz naľavo a zdá sa, že vietor sa kýve nad poľom. Hostia, deti z MATERSKÁ ŠKOLA, predvádzať tanec kláskov).


(A potom sa na „pole“ objaví kombajn – to sú stredoškoláci, ktorí nad sebou držia obrázok stroja, krútia kombajnovými nožmi vyrobenými z ľahkých lamiel, nože sú pokryté fóliou. Potom chlapci vytiahnu „ pohár hojnosti“ plnený zeleninou, ovocím, ozdobený klasmi obilnín .

Znie to ako „Hymn to Bread“ - text. V Bokovej hudba. A Tumasheva.

Vychádza slávnostne vyzdobený stĺp detí a vpredu kráča Harvest. Má na sebe žltý oblek zdobený chrpami a prepásaný tkanými pšeničnými klasmi. Za Úrodou sa na improvizovanom vozíku pohybuje „snop“ previazaný farebnou stuhou. Pochádzajú z nej ďalšie farebné stuhy, ktorých konce držia dievčatá s venčekmi z uší na hlave. Zbor prináša zadnú časť. Dievčatá a chlapci v ľudových krojoch. V rukách držia modely poľnohospodárskeho náradia: kosáky, kosy, hrable. Z druhej strany javiska prichádzajú aj deti oblečené ako cereálie. Spolu s nimi vystúpi na pódium učiteľ biológie a prednesie prezentáciu o rozmanitosti obilnín a spolu s ním vystupujú aj deti.).

Pšenica:

Nechajte pšenicu vyjsť

Ten, čo robí klasy na poli.

Pozrite sa na zrno

Taký je dospelý!

Ak pozbieraš všetku pšenicu, ktorá sa urodí v mojej krajine,

Ak všetko obilie naraz

Nalejte jednu na miesto,

Môžete ísť do hviezdnych svetov

Pozrite sa z takej hory.

Raž:

Najodolnejšia zo všetkých obilnín je raž. ražný chlieb najchutnejšie a najzdravšie. Raž nie je len chlieb, ale aj alkohol a škrob. Raž je dobrá kŕmna rastlina. Ražná slama sa používa na výrobu rohoží pre skleníkové hospodárstvo, ražná slama sa používa aj ako surovina na výrobu papiera, stavebných dosiek a plastov.

Kukurica:

Som cereálie a margarín, som múka a želatína,

Guma a acetón a trojitý kolín.

Som guma a azbest, film, majonéza,

Som viskóza a škrob a akýkoľvek materiál!

Som obilná a obilná rastlina.

Z mojej múky zmiešanej s pšenicou je výborný chlieb! Som nenahraditeľná potrava pre zvieratá, výborná surovina do piva a kávy. Kaša z mojej cereálie je výživná a uspokojujúca.

Proso:

Proso je hlavnou obilninou. Som veľmi nápomocný.

Chutné sú napríklad palacinky z mojej múky. Proso je dobrá potravina pre hydina. Slama a plevy majú veľkú kŕmnu hodnotu.

Som živiteľom východu. 200 miliónov hektárov na piatich kontinentoch zaberá ryža. Ryža živí polovicu ľudstva. Pre mnohé národy je ryža jednou zo starých kultúr a základom národných jedál. Škrob, alkohol a prášok sa získavajú z ryže. Slama sa používa na kŕmenie zvierat, na výrobu papiera a rôzneho priemyselného tovaru.

Deti zo zboru:

1 .Sláva tým, ktorí tvrdo pracovali

Nad sestrou - zemou,

Kto neprišiel na svet ako dron,

A robotnica je včela!

2 Nie bezdôvodne sme sa rozhodli vedieť:

Pestovatelia obilia sú majstri.

Aby všetky stodoly praskli

Zo získaného dobra,

Zbierajte úrodu!

Áno, načítať, načítať!

3 .Áno, načítaj - termín prišiel.

Hej, úroda naša, úroda, úroda vysoká!

Všetko vymlátime podľa potreby,

Ani zrnko nevyjde nazmar!

Pretože je veľmi priateľský

A my sme spoľahlivý národ.

(Zvuk je „Harvest“ od I. Dunaevského).

Deti (spievajú v zbore):

Ako sme inkasovali na jeseň

Nebývalá úroda.

A na dožinky

Upiekli sme bochník.

Taká výška

Toto je šírka.

(Dievčatá v ľudové kroje vynesú bochník chleba a pohostia všetkých hostí).

4 . Tu je, voňavý chlieb,

S chrumkavou skrútenou kôrkou,

Tu je - teplá zlatá, akoby naplnená slnkom!

V každej domácnosti, na každom stole

Posťažoval sa a prišiel.

V ňom je zdravie naša sila, je v ňom úžasné teplo.

Koľko rúk ho zdvihlo,

Zachovalé, chránené.

Koniec koncov, zrná sa okamžite nestali

Chlieb, ktorý je na stole.

Ľudia pracujú dlho a tvrdo

Tvrdo sme pracovali na zemi.

Deti (zborovo):

Hurá do bochníka!!!

1 ved:

A teraz vás budú baviť

Výrobky z chleba.

(Bulka vybehne s makom, spieva a tancuje na ruskú ľudovú melódiu).

Bun:

Mám priateľky -

Sladké tvarohové koláče,

Mám z maku

Na tvári sú pehy.

(Vatrushki vybehnú, spievajú a tancujú na čuvašskú ľudovú melódiu).

Cheesecakes:

Sme vtipné tvarohové koláče -

Tvarohové koláče so sladkým tvarohom,

Obísť celý svet,

A nie je nikto, komu by čaj chutil lepšie ako nám.

(Bubliki a Kalachi vychádzajú, paže v bokoch, tancujú, recitujú rapovú pieseň).

Bagely a Kalachis:

A práve sme z rúry -

Bagety a rolky...

(Za pódiom môžete počuť niekoho spievať basovým hlasom.)

2 zvody:

Kto tam spieva v base?

(Vyjde sud kvasu).

A! Sud chlebového kvasu!

V horúčavách to nie je drahšie,

Vyrába sa tiež z chleba.

(Suel sa točí pri hudbe valčíka.)

Cookie:

Urob mi láskavosť -

Jedzte koláčik.

Koláč:

Som sladký koláč

Jedlo je veľmi jemné -

Dievčatá ma milujú

Batoľatá a chlapci.

Koláč:

Som torta s krémovou náplňou,

S čokoládovým chrbtom.

(„Pekárske výrobky“ predvádzajú skupinový tanec – kruhový tanec).

1 ved:

A teraz si to zopakujeme,

Aby ste nezabudli:

Sláva chlebu a rukám,

Že bol vychovaný!

2 zvody:

Sláva chlebu a rukám,

Že bol vychovaný!

Všetci (jednohlasne):

Sláva! Sláva! Sláva!

Slávny poľný farmár T. S. Maltsev povedal: „Ľudia objavili elektrickú energiu, objavili atómovú energiu. A obdivujú to, čo je vo všeobecnosti spravodlivé. Ale začali zabúdať na hlavnú energiu ľudstva – chlieb.“

Niekedy to príliš mrháme! Žemľu alebo koláč som nedojedol a vyhodil som to. Ak bochník trochu zatuchne, ide do koša. Kusy chleba vidno všade: na podlahe v jedálni, na chodníku, vo vchodoch domov, na ulici. Nielen deti, ale aj niektorí dospelí sa k chlebu správajú neúctivo.

Triedny učiteľ:

Bolí ma, keď náhodou vidím

Ten napoly zjedený chlieb sa nehanebne vyhodí.

Hej, ty, čo šliapeš kôru svojou nohou,

Pošliapate našu ľudskú dôstojnosť.

Urazil si svoju matku, spôsobil si urážku

Krajina, na ktorej som sa narodil a vyrastal.

(Pieseň „Native land, there is no land dearer“)

Čo robiť s odhodeným plátkom? Naozaj nedokážeme obnoviť poriadok? V prvom rade začnite – snažte sa zjesť toľko chleba, koľko dokážete zjesť, ak nemáte dosť, vezmite si viac. A ak ste sýti a zostal vám nejaký polozjedený chlieb, tak ho použite

obchodným spôsobom – pustite sa do práce.

Teraz je u nás veľa chleba. A predsa sa oň starajme, pretože cena práce a starostlivosti vynaloženej na jeho výrobu je neúmerne veľká. Zakaždým, keď pri jedálenskom stole vezmete do rúk kúsok chleba, buďte preniknutý hlbokou úctou k robotníkom na poli. A kdekoľvek ich stretnete, na znak úcty sa hlboko ukloňte.

(Predstavenie hosťa – dedinského robotníka. Povie svoj pracovný životopis a príbehy o chlebe zo svojho života).

Hlavný výsledok všade a vo všetkom je výsledkom práce. Výsledkom práce farmára je obilie, chlieb. Chlieb je hlavou všetkého. Chlieb je vždy radosť. Veľký chlieb, bohatá úroda – dvojnásobná radosť.

Na pozadí tichej hudby znejú slová:

Nekonečný priestor sa stáva zlatým,

Pracujú tam kombajny.

Hovoríme: "Chlieb".

Tu obilie tečie ako rieka,

Stať sa múkou.

Hovoríme: "Chlieb".

Cesto sa točí v miske na miesenie,

Pečené v ohni.

Hovoríme: "Chlieb".

Jedzte, pestujte a pamätajte:

Niet väčšej práce na svete,

Aby sa objavil na vašom stole

Čerstvý chlieb.

Miniprojekt: vypracovanie memoranda, dokončenie projektu plagátu o starostlivosti o chlieb. Skupinová práca chráni vaše projekty).

kvíz:

    Pomenujte plodiny, ktoré poznáte.

    Kedy sú vysadené?

    Čo sú zimné plodiny?

    Uveďte staré nástroje.

    Uveďte moderné poľnohospodárske stroje.

    Aké značky traktorov poznáte?

    kto ich vyrába?

    Aké značky kombajnov poznáte?

    kto ich vyrába?

    Uveďte povolanie osoby pracujúcej na traktore.

    Uveďte povolanie osoby pracujúcej na kombajne.

    Kedy sa v Rusku objavil prvý kombajn a kto ho vynašiel?

    Ako sa podľa legendy volal staroveký čuvašský hrdina – kormidelník?

    Kto sa nazýva pestovateľ obilia? prečo?

    Kto pečie pečivo?

    Aké rozprávky poznáte o chlebových výrobkoch?

    Aký pekárenský výrobok nájdete na rozlúčke so zimou - Maslenica?

    Prečo je palacinka okrúhla?

    Prečo upečený chlieb tvorí kôrku?

    Uveďte antonymum pre prídavné meno vo fráze „čerstvý chlieb“

    Prečo chlieb zatuchne?

    Čo sa dá uvariť zo zatuchnutých kôrok?

    Z čoho sa vyrába bochník?

    Ako sa vyrába múka?

    Kde bol vyrobený predtým?

    Ako sa volá sklad obilia?

    Kde sa skladovalo obilie za starých čias?

    Povedz mi, ako sa pečie chlieb.

    Vymenujte slávnych vedcov, ktorí pretvorili Zem.

    Kde môžete spoznať výnimočné úspechy poľnohospodárstva?

    Vymenujte tých, ktorých poznáte ľudové príslovia a výroky o pestovateľoch chleba a obilia.

Za správne odpovede dostanú účastníci sušičky, ktoré sú zavesené v zväzkoch okolo krku účastníkov. Vyhráva ten, kto ich dokáže nazbierať najviac. Získava motivačnú cenu - sladký koláč. v pohode hodiny začína s... na študentoch. Potom sa chytí hlavu. 6: Môžem ísť von? U: ...dedko... (Je zvýraznený kúsok chleba v 125) Pieseň...

  • Triedna hodina

    Hmotnosť. 7. Často sa mi točí hlava hlavu. 8. Momentálne fajčím... všedné dni vôbec prázdniny. Vysoká výživa... POKRAČUJTE ÚŽASNÉ HODINY I. Cieľ – Dnes v pohode hodina vykonáme... jodizovanú soľ a chlieb s morskými riasami. ...s každý pochopiteľné...

  • Triedna hodina

    Reč? Téma našej v pohode hodiny znie takto: „... Veštci rozložili obilniny, kúsky chleba, nožnice, mince, zrkadlo, ... „dali teplomer“ - hádzali hlavu v záveji - Keď chlap..., čo je typické každý veľký dovolenka na dedine. Ale...

  • Triedna hodina „Kvapky lesa“ Prechádzka jarným lesom Znie „Vesnyanka“.

    Triedna hodina

    V pohode hodina".... Častejšie - chlieb a soľ. Chlieb symbolizoval život a soľ... rast. Ale v každý v zelenom kráľovstve nie je strom, ... básne, piesne, ale aj prázdniny. V starovekom Nemecku v... lese A na borovicovej čistinke prikývnem hlavu. (Bell) Spýtaj sa teľaťa a...

  • hudobne literárna kompozícia k folklóru
    dovolenka
    "SLÁVA CHLEBU NA STOLE"
    pripravila: Nekrasova S.A.
    Ved.
    Ruské krajiny sú široké, rozľahlé,
    Každý deň je dobrý aj pekný,
    Choďte za moria a oceány
    Lepšie ako Rusko nenájdeš!
    Všetko je krásne: zem aj nebo,
    A polia, lesy a lúky.
    Orná pôda dýcha a úroda smeruje,
    A robia hluk, dozrievajú na poli obilia.
    Za zvuku úvodu piesne ide sprievod detí: na čele
    jeho dievča s vencom nesie snop ozdobený dlhým červeným
    stuha,
    zahrať pieseň.
    pieseň "ZLATÉ ZRNKO"
    Po skončení sa deti zoradia do polkruhu pred sebou
    divákov.
    dievča
    Fúka vietor, prší, vonku je zima,
    A vo vašej chatrči je teplo - zrejme na nás už dlho čakajú...
    Majiteľom predstavuje zväzok „brady“ (nastrihané klasy raže).
    ozdobené červenou stuhou)
    Toto je zväzok od nás - "Briadka",
    Vložte ho do červeného rohu
    Úrodu si vždy užijete!
    deti (striedavo)
    Každý krajec chleba vonia ako teplé nebo.
    A zem schovala všetku svoju silu do chleba.
    Z juhu na sever je striebro krajšie ako zlato
    Krásne žito dozrieva, pšenica sa sype.

    Tu sú dažde rýchle, zore sú tu žiarivé.
    Chlieb našej rodnej ornice zdobí dúha.
    Od jari do jesene hnedé uši
    Milovaná nekonečná zem žiari.
    Tu sú polia voľné, ľudia pohostinní.
    Pohostíme vás dobrým jedlom!
    Ved.
    Chlieb sa pestuje s láskou
    Jedz zdravo!
    Bochník chleba prináša majiteľom na vyšívanej utierke.
    Viete, odkiaľ pochádza chlieb na náš stôl?
    -Z polí! S skorá jar Až do jesene pestovatelia obilia pestujú chlieb. Oni pracujú
    neúnavne pracovať, aby priniesol chlieb do každého domu a na každý stôl
    prišiel... Niet divu, že ľudia hovoria: "Chlieb je hlavou všetkého."
    deti (striedavo)
    "Ak chcete jesť rožky, neseďte na sporáku."
    "Ražný chlieb je starým otcom pšeničného chleba."
    "Práca živí, ale lenivosť kazí."
    "Bude chlieb, bude pieseň."
    „Ako zaseješ, tak budeš žať,
    Čo zožneš, to zomelieš,
    Čo melieš, to si trúfaš,
    Jedzte, na čo sa odvážite!"
    Ved. "Slnko maľuje zem, ale práca maľuje človeka."
    Chlieb nebol pre našich predkov ľahký, teraz je to tak
    stroje prišli na pomoc ľuďom, ale predtým nepoužívali na pristátie traktory
    oral, muž mal na pomoc pluh a koňa, a
    kombajny zozbierané obilie z polí a kosákom odrezávajú klásky a
    neboli to stroje, ktoré mlátili snopy a klasy, ale mlátili ich cepmi
    odsúdený:
    „Otočte cepom, otočte sa, narazte na snopy, bodnite,
    Klopte a rachotte a vezmite ma do stodoly!“
    A potom sa obilie odnieslo do mlyna...
    Nie nadarmo sme sa tu zhromaždili,
    Poďme sa hrať na „Mlyna“ chlapi?!
    r.n.hra "Mlyn"

    (počas hry jedna časť detí spieva, ostatné stoja chrbtom
    držte sa za lakeť, jeden po druhom zdvihnite
    zobrazujúci mlyn; dvojica, ktorá sa zastaví, je vyradená z hry)
    Ved. Pozerali ste sa na nás, hrali, spievali pieseň...
    Vďaka tomu, kto je šéfom v tomto dome!
    Ďakujeme tým, ktorí nás všetkých radi videli!
    všetci (s lukom)
    Zbohom! (nechaj jedno po druhom)
    text piesne „Sláva chlebu na stole“
    "ZLATÉ ZRNKO"
    Yu Čičkov
    1. Obilné pole je veľké ako more,
    Kukuričné ​​klasy na ňom nespočítate.
    V priateľskej hliadke, čestnej hliadke,
    Postaráme sa o každé zrnko.
    refrén: Zrno, zrno, zlatá kvapka,
    Zlatá kvapka v mori úrody.
    2. Zrno opatrne zohrievame
    V teplých a láskavých palmách polí.
    Aj slnko má dosť práce,
    Aby chlieb rozvoniaval veselšie.
    3. Zrnká chleba sú rozprávkový poklad
    Skryjú sa v zemi a povstanú spolu.
    Najlepšie ocenenie na svete -
    Toto je živá odmena za prácu.
    r.n.hra "MLÝN"

    Mlyn visel svoje úponky na humne.
    Stojí na siedmich nohách a pozerá sa smerom k vetru.

    Nadežda Betzová

    Literárna a hudobná skladba „Spikelet“ pre deti prípravnej skupiny pre školu v projekte „Chlieb je hlavou všetkého“ za účasti rodičov.

    Ciele a ciele: zhrnúť výskumné činnosti deti v projekte objasniť vedomosti detí o chlebe - od ucha po bochník. Zoznámte deti s ľudové umenie, folklór.

    postavy:Moderátorka - učiteľka Bets N.V.

    Príslovie tety – Pochernyaeva T.V. (Nikitina matka)

    Príslovie tety - Kiseleva A.S. (Andryushova matka)

    Teta Riddle - Bryukhanova L.S. (Seryozhaova matka)

    Teta Nebylitsa – Penyasova Yu V. (Tanyina matka)

    Kolobok – Olya Bubnova.

    Deti čítajú poéziu, bájky.

    Do sály vchádza moderátorka v ľudovom kroji.

    Moderátor: Ahojte chalani! Dobrý deň, milí hostia! Aká zábava nás dnes čaká, a chlieb nás tu všetkých spojil. Dobré slovo Dnes budeme hovoriť o chlebe.

    Moderátorka zdvihne bochník na uterák.

    Ved. : Od staroveku v Rusku vítali milých hostí chlebom a soľou. Chlieb a soľ pre vás! (ukloní sa hosťom, deti vpravo, deti vľavo).

    Znie ruská ľudová melódia, v sále sa objavujú postavy v ruských šatách. ľudové slnečné šaty s vreckovkou v ruke. Držia sa za ruky a tancujú v kruhu.

    Ved. : Dobrý deň, hostia! Chlieb je pre vás soľ!

    Daruje bochník tete Príslovie, ktorá ho dáva tete Príslovie, potom tete Riddleovej a Riddle tete Tale, klaňajúc sa jeden druhému. Teta Tale položí bochník chleba na stôl.


    T. príslovie: Ahojte deti! Ahojte, miláčikovia! Prišli sme k vám, priniesli sme krabicu prísloví a porekadiel! A vy nás počúvate a trápite sa tým!

    T. Hovorí: Eh, hovoríš, hovor, ale nehovor! Aké fúzy majú deti?

    T. príslovie: Nedrž sa mojich slov! Len zo slov kožuch nevyrobíš!

    T. Hovorí: A opäť sa mýliš! Dobré slovo povedať - ako dážď v suchu! Milé slovo je lepšie ako jemný koláč!

    Ved. : Ach, milí hostia! Počkajte, nehádajte sa! Radšej spoznajte chlapcov a povedzte im o sebe.

    T. príslovie: Je to pravda! No, nie je zlé povedať o sebe! Príslovie je, deti moje, ľudová múdrosť! Po stáročia ruský ľud skladal a hromadil príslovia, pretože mal na všetko svoj vlastný názor. Príslovie nezostane bez povšimnutia! Vy, deti moje, pamätajte na príslovia a aplikujte ich tam, kde je to potrebné! Príslovie je pomocníkom každého! Reč je krásna s príslovím!

    T. Hovorí: Príslovia sú kratšie ako príslovia, ale z hľadiska múdrosti nikdy nepodľahnú prísloviam! Príslovie nikoho nepoučí, no na hlúpostiach sa veľmi rád zasmeje a poriadne zavtipkuje! Slová z príslovia nevymažete! Každá Yegorka má svoje vlastné výroky.

    Ved. : Dnes, hostia, hovoríme o chlebe, pretože „chlieb je hlavou všetkého“. Chcete od svojich detí počuť príslovia a porekadlá o chlebe?

    T. Hovorí: Chceme. vedia?

    Deti sa striedajú v prísloviach a porekadlách o chlebe:

    “Ražný chlieb – dedkova roláda”

    "Chlieb je hlavou všetkého"

    "Chlieb je otec a voda je matka,"

    "Je to zlý obed, ak nie je chlieb,"

    "Ak chcete jesť rožky, neseďte na sporáku,"

    "Neexistuje chlieb - a kôrka na počesť,"

    "Pot na chrbte, ale chlieb na stole"

    "Neotváraj ústa na cudzý bochník, ale vstaň skoro a začni svoj vlastný."

    Ved. :Áno, je to tu, ľudová múdrosť! Tak to je. Pekné príslovia!

    T. Tale: Rád vás spoznávam, deti! Som teta Nebylitsa, vo všetkých tvárach iná! Buď budem predstierať, že som vtipný s riekankou, alebo rozprávkou, alebo vám poviem príbeh, ktorý vás len prinúti držať brušká od smiechu! Tak som smiešna! V bájke je všetko možné, celý svet je obrátený hore nohami! Sú medzi vami moji priatelia, deti? Rozprávkari?

    Ved. : Ako by to nemohlo byť? Áno áno.

    Elya a Tanya rozprávajú príbeh "Medveď sedí na bloku", Kirill - "Pozrel som sa do kachlí."

    T. Riddle: Teraz mi dovoľte predstaviť sa. Som aj ľudová múdrosť, vnímavá, vtipná - teta Riddle. A milujem deti, ktoré sú bystré, bystré, bystré a rozumné. Len takí ľudia dokážu zvládnuť moje hádanky!

    Ved. : Ale tu pred vami je takmer každý taký! Ak neuhádnu, nevadí! Poďme sa učiť! Žiť a učiť sa!

    T. Riddle:Áno, som rád, rád vám poviem svoje hádanky! Počúvaj!

    1) Hrudkovité, hubovité a pysky a hrbaté, kyslé a nevýrazné a príjemné pre všetkých ľudí. (Chlieb);

    2) Bela Belyana išla po poli, prišla domov a ľahla si dnu. (Múka);

    3) Čo nalejú do panvice a prehnú na štyri? (palacinky);

    4) Ak to vyhodíme, neschudobnieme, ak to budeme zbierať, zbohatneme. (Siatie);

    5) Dom vyrástol na poli, dom je plný obilia,

    Steny sú pozlátené, okenice zabednené,

    Dom sa trasie na zlatom stĺpe. (ucho)

    Ved. : Prosíme vás, hostí, aby ste sa k nám pridali pri stole. Počúvajte piesne a básne a radujte sa z našich detí. Kde pieseň plynie, tam sa žije ľahšie.

    Deti spievajú pieseň „Zlaté zrno“.

    Čítajú sa básne: "Sláva mieru na Zemi!" Andrey Kozhevnikov a Andrey Kiselev

    "Tu leží bochník..." Nikita Borovikov a Danil Leontyev

    "V každom zrnku pšenice..." Vika Proskuryakova

    Pod veselá hudba Objaví sa buchta s košíkom v rukách a pohybuje sa poskokom v kruhu.

    Kolobok: Som veselý Kolobok, ale nežer ma, priateľ môj.

    Dnes nie som jednoduchý - som magický, žijem.

    Z pšeničnej múky mi vyšlo výborne,

    Som príbuzný chleba, všetci ma majú radi.

    Ved. : Prečo ťa milujú, Kolobok?

    Kolobok: Po prvé, som báječný, po druhé, som zábavný, inteligentný a tiež rád kladiem hádanky. Počúvajte tu!

    Z neba zlaté slnko sype zlaté lúče

    V poli priateľská hradba zlatých mren.

    Pohybujú fúzmi a ticho šuštia.

    Dni ustupujú nociam a stoja a stoja.

    A keď zlaté mreny opustia ihrisko

    Zlaté rožky sú v našej rúre zlaté. (Uši v ušiach)

    deti: Uši!

    Kolobok vyberie klásky z košíka a dá ich dievčatám.

    Dievčatá predvádzajú „Tanec s klásky“.

    Ved. :Ďakujem, Kolobok, za hádanku, za tanec. A ako darček odo mňa...veselý jesenný dážď (trepe chochol nad Kolobokom).

    Kolobok(máva rukou): Nie, nie som kamarát s dažďom, utečiem pred ním (uteká).

    Ved. : No chcel som potešiť, ale ukázalo sa, že som sa zľakol. Aj vy sa bojíte dažďa?

    deti: Nie!

    Ved. : Ak sa nebojíte, znamená to, že môžete skákať cez kaluže?

    Hrá sa „Čí tím rýchlejšie skáče cez kaluže“.


    Dva tímy detí po 4 – 5 ľudí. Maľované kaluže po 5 sú rozložené na podlahe v dvoch radoch, s dáždnikom na konci radu. Deti na povel striedavo skáču cez mláky, behajú okolo dáždnika a stoja vzadu. Tím, ktorý sa postaví ako prvý, vyhrá.

    Ved. : A teraz navrhujem hru v ľudovom štýle „Oráči a kosci“. Tu musíte poznať slová a byť obratný!

    Hudobná hra „Oráči a kosci“.


    Ved. : Po hrách si vypočujeme poéziu, akých máme pomocníkov a ako expresívne o tom hovoria. Reč sa robí krásnou počúvaním!

    Deti čítajú poéziu: „Pečieme pšenicu...“ M. Antipov a Anton Kašin;

    „Mama miesila cesto“ od E. Blagininy - Olya Bubnova;

    „Pomohol som svojej matke“ Anya Bogdanová;

    Všetky deti zborovo čítajú báseň P. Kachanov Žitný chlieb, bochník a rožky.

    Ved. : Opäť znie hudba, čo znamená, že máme opäť hosťa. Dnes máme čarovný sviatok.

    Vchádza Kolobok. V rukách má jedlo s koláčom.


    Kolobok: Z múky, pšeničnej múky som upiekla výborný koláč!

    Pozývam vás všetkých, aby ste ma navštívili na koláč s horúcim čajom.

    Ved. :Ďakujem, Kolobok, potešil si nás, priateľ môj,

    A pre takú radosť budeme teraz spievať s vami.

    Deti spievajú pieseň „Pieseň pestovateľov obilia“.

    Ved. : Naša dovolenka sa skončila, projekt “Chlieb je hlava všetkého” uzatvárame. Naučili sme sa vážiť si, vážiť si a milovať chlieb a naša spoločná výskumná práca je prezentovaná v nádhernom albume s názvom Projekt „Chlieb je hlavou všetkého“.

    Moderátorka vyjadruje vďaku rodinám, ktoré sú aktívnymi účastníkmi projektu.

    Deti a dospelí sú pozvaní na čaj s jablkovými koláčmi a džemom.

    Pri zostavovaní scenára pre literárnu a hudobnú kompozíciu „Spikelet“ sa použili nasledovné:

    1. “Najlepšie scenáre pre matiné pre materské školy” od Y. Antonovej, vydanie z roku 2007. ;

    2. Časopis “Starší učiteľ” číslo 09.2011. ;

    3. „Klások“ (piesne, hry, tance a básne pre deti). Zostavili G. Krylov a G. Naumenko, vydanie 1981.