Zhrnutie hodiny čítania beletrie v prípravnej skupine. Čítanie beletrie v škôlke - predstavenie predškolákov do nádherného sveta kníh Poznámky o čítaní beletrie v škôlke

Abstrakt GCD
pre staršie deti
„Čítanie básne od Yu Moritza „Dom s komínom“.


Cieľ:
zoznámenie detí s poéziou prostredníctvom oboznámenia sa s básňou „Dom s komínom“ od Yu Moritza, prostredníctvom integrácie vzdelávacích oblastí „Rozvoj reči“, „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „Umelecký a estetický rozvoj“, „Kognitívny rozvoj“, „Fyzický rozvoj“.

Vzdelávacie ciele
— Predstavte báseň „Dom s komínom“ od Yu Moritza, naučte sa vytvárať rôzne súvislosti v diele, preniknite do zámeru autora: pomocou techník vizualizácie textu pomocou: ilustrácií, fotografií; opakované čítanie textu (učiteľom); konverzácie založené na texte.
- Vzbudiť záujem o báseň a túžbu počúvať ju; naučiť deti vidieť za slovami obrazy a náladu diela
- Pomôcť porozumieť obsahu vo všeobecnosti a jednotlivým zložitým pasážam a slovám - „kľuky“, „nahriaty“, „chudnutý“, „pevný“, „zo zvyku“, „streamovaný“;
— Pomôžte deťom pocítiť krásu a výraznosť básne, venujte pozornosť výrazovým prostriedkom: metaforám, epitetám a kompozičnej štruktúre diela:
1. časť – spomienky na život v dedinskom dome;
2. časť – kúzelnícky dym;
3. časť - obrázok o dyme.

Vývojové úlohy:
— Rozvíjať pozornosť, pamäť, vnímanie.
— Rozvíjať záujem o poéziu ako literárny žáner.
— Rozvíjať dialogickú reč rozvíjaním schopnosti odpovedať na otázky o obsahu práce. — Formovať literárny vkus.

Vzdelávacie úlohy:
Pestujte lásku k poézii, láskavý prístup a prebúdzajte emocionálnu vnímavosť detí.

Korekčné logopedické úlohy:
obohatiť slovnú zásobu - „zaseknutý“, „zahriaty“, „chudnutý“, „pevný“, „neštandardný“, „tečie“;

Rozvoj predmetového priestorového prostredia:
Ukážkový materiál: poštová schránka - balík, ilustrácia sušienok Kuzi, farebné ilustrácie zobrazujúce rôzne domčeky, dym z komínov.

Prípravné práce:
čítanie beletrie o domoch, rozhovory o rôznych budovách

Tiež zaujímavá aktivita o beletrii:

Vytváranie motivácie:
Ozve sa klopanie, prinesú balík od sušienok Kuzi. (V balíku je fotka sušienok, domčeky s dymom podobným rôznym predmetom, koliba, báseň, ilustrácia k básni, prírezy s vyobrazením domčekov komín na ukončenie dymu)
- Pozri, čo nám dali, čo si myslíš, že to je?
— Toto je balíček od sušienok Kuzi
— Chcete vedieť, čo je v balíku?
- Pozri, Kuzya nám poslal svoju fotku a list, mám ti to prečítať?

písmeno:
„Drahé deti, bývam v dedine Lapti v malom domčeku pod veľkou pecou. Veľmi milujem jeseň a zimu, keď si ľudia zapália piecku, sedím na parapete a pozerám sa na dym vychádzajúci z komínov. A hneď si spomeniem na báseň Yunny Moritzovej „Dom s komínom“. Naozaj by som chcel, aby ste túto krásu videli a fantazírovali so mnou. Teším sa na naše stretnutie, tvoj sušiak Kuzya."

- Pozri, Kuzya nám poslal fotku svojho domu. (Zobrazuje chatrč vo vnútri) Dom je jednoposchodový, má jednu veľkú izbu a veľkú pec, pod ktorou býva. A keď ľudia odídu z domu, sadne si na okno a počúva, čo vidí.

Čítanie básne:
DOM S POTRUBÍM
Pamätám si, ako dieťa, nad našou chatou
Modrý dym prúdil do neba,
Za dvierkami v peci horeli polená
A tehly sa zahrievali ohňom,

Aby sme udržali teplo v našom dome,
Kaša z prosa chradla v kotlíku!
A so spevom letel dolu komínom
Dym ohrievajúci oblohu v zime.

Veľmi sa mi páčil dymový mág,
Zabával ma svojím vzhľadom,
Premenil sa na draka, na koňa,
Robil mi starosti!

Mohol by stavať nad naším komínom?
Akékoľvek kráľovstvo a akékoľvek mesto,
Akékoľvek monštrum môže poraziť
Aby ste si nezvykli ubližovať ľuďom!

Len škoda, že tento dym je modrý
Išiel som do rozprávky s trúbkou!
Navštíviť ho teraz,
Musíte nakresliť obrázok:

Dom s komínom, dom s komínom,
Modrý dym prúdi do neba!

- O čom je táto báseň?
- Chlapci, počuli ste v básni nové neznáme slová?
Kliny horeli - krátky peň stromu
Za dvierkami rúry
A zahriaty oheň - byť veľmi horúci
tehly,
Vydržať
Náš dom je teplý
Kaša z prosa
chradla som v kotli! — Uvarená kaša čakala, kým bude hotová.
A bzučanie,
Letel do komín - kanál pre výstup dymu z kachlí, ohniska do komína
Dym, otepľovanie
v zime nebeská klenba - otvorené nebo v podobe kupoly, klenby
Všetky druhy monštier
Mohol vyhrať
Takže to Nezískal som tento zvyk - nechcel som
Ubližovať ľuďom!
Dom s komínom
Dom s komínom
Do neba vyteká - vyteká v malom potoku
Modrý dym!

„Ukázalo sa, že Kuzya nám poslal aj fotografie zobrazujúce dymiace komíny. Pozrite sa, aký zaujímavý je dym. Vidíte, ako tieto dymy vyzerajú?

Fyzická minúta:
- Vstávajte, teraz si zahráme hru „Vietor je rozbúrený“ a keď je rozvírený vietor, dym nadobúda rôzne podoby. Dnes budete dymom.
„Vietor sa obáva raz, vietor sa obáva dvakrát, vietor sa obáva tri. Magický dym, zamrznite na mieste."
- Pozri, aký máme čarovný dym, tento vyzerá..., (2 krát)

Opätovné čítanie básne:
— Prečítajme si ešte raz báseň Yunny Moritzovej „Dom s komínom“ (čítanie)
- Čo vidí Kuzya z okna? (odpovede detí)
- Čo sa stalo v dome, keď sa zapálila pec (odpovede detí)
— Ako sa volá dym v básni Yuny Moritzovej? (kúzelník)
- Prečo sa tak volal (odpovede detí)
- V akej nálade si to Kuzya pamätá?
—Všimli ste si, že v básni je nejaký druh žiadosti? (kresliť)
- Pozri, v našom balení sú aj domčeky s komínom, nech si každý vymyslí svoj nevšedný dym a nakreslí si ho.

Kreslenie dymu:
Deti idú k stolom a kreslia dym, potom sa diela zavesia na tabuľu.
„Odložím Kuzinine dymy, zavesíme tie tvoje a pozrieme sa na ne, znova si prečítam báseň Yunny Moritzovej „Dom s komínom“ a ty počúvaš.

Čítanie básne tretíkrát:
— Ako sa volá báseň, ktorú si počúval? (odpovede detí)
— Povedz mi, kto napísal báseň „Dom s komínom“? (odpovede detí)
— Myslíte si, že sa naše kresby hodia k básni? (odpovede detí) Samozrejme, pretože ste každý vytvorili veľmi nezvyčajný a magický dym.
- Pošlime Kuzovi naše kresby, nech sa tiež pozrie a zasníva.

Výkresy vložíme do obalu, zatvoríme a prilepíme spiatočnú adresu.
- Večer ukážte svoje kresby rodičom, povedzte nám, akú čarovnú báseň sme počúvali, a potom kresby zabalíme do balíka a pošleme Kuzovi.

Názov: Súhrn GCD o beletrii pre deti seniorskej skupiny „Čítanie básne od Yu Moritza „Dom s komínom“.
Nominácia: Materská škola, Poznámky k lekciám, GCD, beletria, Skupina seniorov

Pozícia: učiteľ
Miesto výkonu práce: MKDOU Novosibirsk „Materská škola č. 36 kombinovaného typu „Vyhľadávanie“
Miesto: Novosibirsk

Larisa Kovalenko
Zhrnutie otvorenej lekcie o čítaní beletrie. Rozprávka V. Suteeva „Kúzelná palička“

PredmetRozprávky ruských spisovateľov. IN. Suteev „Záchranca života“.

Cieľ: Oboznamovanie detí s novým rozprávka B. Suteeva.

Vzdelávacie:

Kruh čítanie detská nová autorka rozprávka;

Vytvárať základy nezávislosti čitateľa - schopnosť pomenovať dielo (priezvisko autora, názov, určiť žáner a tému;

Prehĺbiť vedomosti detí o tvorbe V.G. Suteeva;

Zlepšiť schopnosť vedome a dobrovoľne konštruovať reč vyhlásenie(odpovede na otázky) o obsahu diela, o postavách a ich konaní, emocionálne reagovať literárne dielo;

Učte sa prerozprávať úryvok z rozprávky, na základe ilustrácie.

Vývojový:

Rozvíjať záujem a lásku ku knihám;

Pokračujte v rozvíjaní schopnosti počúvať svojho partnera a plne a presne vyjadrovať svoje myšlienky.

Vzdelávacie:

Pestujte si zmysel pre empatiu a priateľské vzťahy.

Materiály a vybavenie (didaktické, vizuálne, technické atď.): ilustrácie pre rozprávka B. Suteeva« Záchranca života» , knihy k výstave V. Suteeva, PowerPointová prezentácia (2003, zvukový záznam rozprávky B. Suteeva« Záchranca života» , balík s predmetmi (vianočný stromček, jablko, taška, jablká, huba, prútik, rozprávka B. Suteeva „Záchranca života“.

Plánované výsledky: pozná meno autora rozprávky, môcť prerozprávať obsah rozprávky na základe ilustrácií.

Druhy detských aktivít: komunikatívny (komunikácia a interakcia s dospelými a rovesníkmi); vnímanie beletriu a folklór; hudobné (vnímanie a chápanie významu hudobných diel); motor.

Priebeh činností.

1. Organizačný moment. Úvodné slovo učiteľa.

pozdravujem.

Usmievaš sa ako špliechanie slnka,

Odchod z brány ráno.

Vidíte, v živote každého človeka

Problémov a starostí je dosť.

Naozaj sa nám páčia zachmúrené tváre?

Alebo niekoho nahnevaná reč?

A zapáliť iskru odozvy.

Darujte jeden druhému úsmev.

A teraz rozdávajme svoje úsmevy jeden druhému, hosťom, čím im prajeme dobro a šťastie.

2. Hlavná časť.

Chlapci, venujte pozornosť tejto výstave detských kníh. Sú vám povedomí? Kto je podľa vás ich autorom? Presne tak, všetky tieto rozprávky, ktoré napísal Vladimir Suteev. Možno medzi týmito tam sú tie rozprávky ktoré si obzvlášť pamätáš? Pomenujte ich. Chlapci, uhádli ste, o čom sa dnes budeme baviť. trieda? Viete niečo o tomto spisovateľovi? Ako môžete nazvať človeka, ktorý dokáže robiť takéto zázraky oboma rukami súčasne? Umelec a spisovateľ zvalený do jedného je skutočný kúzelník! Bol raz jeden čarodejník - Vladimír Suteev. Kreslil obrázky do detských kníh a skladal rozprávky a vytvoril karikatúry pre chlapcov. A mal tri kúzla tyčinky - ceruzka, štetec a plniace pero. Ak vezme do ruky jeden, napíše sa príbeh, ak zoberie ďalšie dva, vznikne nádherná, farebná kresba. A všetci ho milovali, pretože detskí čarodejníci sú len láskaví!

Moment prekvapenia. Do skupiny sa dostane balík.

Ozve sa klopanie na dvere. Do skupiny sa dostane balík. Chlapci, poďme sa na to pozrieť. Je tu niekoľko veľmi zaujímavých predmetov (vianočný stromček, jablko, taška, huba, prútik) . Kto by nám mohol poslať tento balík?

Hádajte, ktoré rozprávky tieto predmety? (Deti volajú rozprávka) .

Chlapci, v balíku nám zostala ešte jedna položka. Pozri, tu je (prútik) .

Prečo si myslíte, že je medzi týmito vecami?

Možno je čarovná? Alebo ten najbežnejší?

Aké služby nám môže poskytnúť?

Toto prútik patrí k jednému z hrdinov diel Suteeva - ježko.

A ukazuje sa, že je to jednoduché prútik môže prísť vhod, pomoc, a ako môže pomôcť, sa dozviete po zoznámení sa s tvorbou V.G. Suteeva« Záchranca života» . Vypočujte si text.

Počiatočné počúvanie diela. (S prezentáciou ilustrácií pre rozprávka) .

Páčilo sa vám dielo?

Chlapci, čo si myslíte, že som vám prečítal? (rozprávka) .

O koho ide? rozprávka?

Kto sú hlavné postavy rozprávky?

Koho si mal najradšej a prečo? (Ježko sa mi páčilo viac, pretože sa ukázal ako odvážny a láskavý, neopustil svojho priateľa v problémoch, ale neustále mu pomáhal).

Čo ešte môžeš urobiť povedať o ježkovi? Aký je? (Zdvorilý, dobre vychovaný, statočný, láskavý, inteligentný, vynaliezavý, bystrý)

Prečo SMART, prečo BRAVE, prečo RESENTIVE?

Čo môžeš urobiť povedz o Zajacovi? Aký je? (Nevychovaný, hrubý, zbabelý, ale vďačný).

(Deti ukážu obrázok s kvalitou zodpovedajúcou vlastnostiam hlavnej postavy).

. Suteev).

Akou pomocou to pomohlo priateľom? prútik?

Ako po prvý raz nazval ježko palicu? Druhýkrát? Na treťom? Na štvrtom?

Minúta telesnej výchovy.

Predstavte si, že máte takýto prútik. Ukážte, že je švihadlo, nosidlá, zdvíhadlá, klepadlá.

Tak čo, aký diel si počúval? ( rozprávka „The Lifesaver“ B. Suteev).

Už som si to uvedomil páčila sa ti rozprávka. Povedz mi, koľko incidentov sa stalo Zajacovi a ježkovi na ceste domov?

Dostal sa Zajac domov?

Kto ho tam čakal?

Kto naozaj pomohol Zajacovi z problémov, kto bol jeho prútik-ty-rúčka?

Zmenil sa zajac, keď ho ježko zachránil? (On poďakoval sa mu) .

Čo pochopil zajac na konci príbehu?

Prečo? palica nazval ťa zajačik čarovným?

V koho rukách je to jednoduché prútik sa môže stať magickým.

- Čo hovorí toto príslovie?: "Je dobrý, kto má múdru hlavu a láskavé srdce"?

2. fyzická minúta.

Si asi unavený? Áno!

A preto všetci vstali!

Po ceste, po ceste

Cválajme na pravú nohu

A teraz všetci mlčia,

A ako zajačiky skákali.

Poďme cválať, cválať

A zmizli za kríkom.

Čo myslíte, možno Ježko márne pomáhal Zajacovi, posmievačovi a arogantnému? (Ježko je láskavý, chytrý, hluchý k urážkam, "ukecaný", nezhoršuje to. A učí Zajaca vážiť si dobro a robiť dobro druhým).

- Tu sa hodí iné príslovie: "Skutočne dobrý je len ten, s kým je cesta o polovicu kratšia a ťažkosti o polovicu ľahšie."

Čo nás to učí rozprávka? (Nielen palica, ale každá vec sa môže stať magickou, ak skončí v rukách múdreho a láskavého človeka).

4. Práca na obsahu.

Prerozprávanie obľúbený fragment rozprávky na základe ilustrácie.

Ktorú postavu ste mali najradšej a prečo?

Čo je najdôležitejšie rozprávky, ktoré ste sa sami naučili?

V koho rukách je to jednoduché prútik sa stáva kúzlom? (Kto má múdru hlavu a láskavé srdce).

(Nielen palica, ale každá vec sa môže stať magickou, môže byť užitočná, poskytnúť pomoc, ak skončí v rukách inteligentného a láskavého človeka).

Čo je teda dôležitejšie – palica alebo myseľ?

(Dôležitá nie je palica, ale múdra hlava a láskavé srdce).

Detská báseň:

Môj dobrý priateľ, prosím

Nebojte sa konať dobro.

Pomôžte niekomu a buďte šťastní

Nie je potrebná väčšia odmena.

Reflexia.

K pesničke "Svet je ako farebná lúka..." Deti si vyberú obrázok, ktorý zodpovedá ich nálade.

Povedz mi to doma rozprávka rodinu a vymyslite pokračovanie rozprávky o ako použitý zajac Kúzelná palička.

Tatiana Silantieva
Lekcia čítania beletrie

Lekcia čítania beletrie

"Cesta do rozprávky" (staršia skupina)

Cieľ: vytvorenie pozitívnej emocionálnej atmosféry a dobrej nálady v rámci možností fikcia.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Zoznámte deti s ruskými ľudovými rozprávkami "Sestra Fox a šedý vlk" pri spracovaní zvuku.

Rozvíjať potrebu detí počúvať a rozprávať príbehy.

Vývojový:

Zlepšiť rečovú a motorickú aktivitu detí.

Rozvíjať u detí schopnosť zostaviť úplné, expresívne odpovede na otázky o obsahu prečítanej rozprávky a rozpoznať postavy známych rozprávok.

Zlepšiť intonačnú výraznosť prejavu, obohatiť slovnú zásobu, rozvíjať zvukovú kultúru prejavu, záujem o drobné folklórne žánre.

Vzdelávacie:

Vzbudiť záujem o svoje obľúbené rozprávkové postavičky.

Pestujte emocionálnu odozvu na známe a obľúbené rozprávky.

Práca so slovnou zásobou:

Rocker, vaňa, ľadová diera.

Vybavenie:

laptop

Prezentácie "Rozprávka" "Sestra Fox a šedý vlk",

Krabica „Balík“.

Vystrihnuté obrázky k ruským ľudovým rozprávkam v obálkach

Prípravné práce:

Čítanie rozprávky.

Rozprávková dramatizácia.

Stolné hry.

Kreslenie rozprávkových postáv.

Priebeh lekcie:

Organizovanie času

Deti sedia na stoličkách pred obrazovkou notebooku (obrazovka).

Vychovávateľ:

Chlapci, máme hostí. Pozdravme hostí.

Milujete rozprávky?

deti. Áno. Milujeme ťa.

Vychovávateľ:

Rozprávka je úžasný, magický svet, v ktorom sa dejú tie najneobvyklejšie zázraky a premeny.

Kto píše ruské ľudové rozprávky? (Ruský ľud.)

Aké ruské ľudové rozprávky poznáte? (Zoznam.)

Chcete sa ocitnúť v rozprávke?

Povedzme čarovné slová. (v zbore)

Crabble, crabble, bum!

A zakrúžkovali.

Učiteľ zapne hudbu.

Ráno bol našej skupine prinesený balíček

Pozrime sa, čo v ňom je. (OTVORENÉ.)

Je v nej kniha! (Vytiahnite ho a ukážte ho deťom.)

Kto uhádol, ako sa tá rozprávka volá? ( "Sestra Fox a šedý vlk".)

Zborovo vyslovujú názov rozprávky.

Chcete si vypočuť rozprávku? (Áno.)

Sadneme si na stoličky.

Vychovávateľ: "Pozorne počúvajte, pozorne si zapamätajte":

„Na dvere nám klope rozprávka.

Povedzme si rozprávku - poď.

Toto je príslovie chlapci

Pred nami bude rozprávka.“

Počúvanie audio príbehu "Fox - sestra a sivý vlk" (prezentácia).

Páčila sa vám rozprávka?

Poďme si trochu oddýchnuť.

Fizminutka

Skontrolujeme vaše držanie tela

A spojme naše lopatky (deti spoja ruky za sebou)

Kráčame po špičkách (chôdza po špičkách)

A potom na pätách. (chôdza na podpätkoch)

Poďme potichu, ako malé líšky, (zobraziť prechádzku líškou)

A ako medveď paličkovitý, (zobraziť prechádzku medveďom)

A ako malý zajačik zbabelec, (zohnúť sa, dlane k hlave)

A ako sivý vlk-vlk. (natiahnite ohnuté ruky a ukážte "pazúry")

Tu je ježko stočený do klbka, (sadnite si do hlbokého drepu – ako keby ste sa skrútili)

Pretože mu bola zima.

Dotkol sa lúč ježka (dotknite sa detí rukou)

Ježko sa sladko natiahol. (natiahnuť)

Sadnite si na stoličky.

Rozhovor s deťmi o obsahu rozprávky.

1. Ako sa volá rozprávka?

2. Kto sú hlavné postavy v rozprávke? (Líška, vlk)

3. Prečo líška oklamala starého otca (Pretože je lenivá, prefíkaná, hladná, ale nechce ísť na lov, aby chytala myši. Je zima, zima.)

4. Ako líška oklamala dedka? (Odpovede detí.)

5. Koho ešte líška oklamala? (Vlk.)

6. Ako líška oklamala vlka? (Povedala, že môžete spustiť chvost do diery a povedať vety.) Pozrime sa na ľadovú dieru (šmykľavka). Ľadová diera je diera v ľade na rieke.

-Povedzme unisono: ľadová diera. (Povedzte slovo zborovo "ľadová diera")

7. Čo povedal vlk, keď chytil rybu? (Úlovok, ryby, malé aj veľké).

Povedzme jednohlasne, ako vlk: .

Teraz mi chlapci povedzte ako vlk: “Úlovok, malé ryby, malé aj veľké”.

8. Čo povedala líška, keď išla okolo vlka? (-Jasné, jasné hviezdy na oblohe. Zmraziť, zmraziť vlčí chvost.)

Teraz mi povedzte dievčatá ako líška: „Buďte jasní, vyjasnite hviezdy na oblohe. Zmraziť, zmraziť vlčí chvost".

9. Čo sa stalo, keď sa vlk pokúsil vytiahnuť chvost z rieky? (Chvost zamrzol.)

10. Čo si myslel vlk? (Koľko rýb som chytil.)

11. Kto prišiel ráno k rieke? (Ženy.)

12. Čím bili vlka? (Niektorí s vedrom, niektorí s rockerom.)

Poďme sa pozrieť na rockera (šmykľavka). Vahadlo je drevený oblúk s háčikmi, na ktorých sú zavesené vedrá.

-Povedzme unisono: rocker. (Povedzte slovo zborovo "jarmo".)

13. Čo robila líška v tom čase? (Vliezol do domu)

14. Kde vzala líška hlavu? (Vo vani.)

Pozrime sa na vaňu (šmykľavka). Vanička je drevené vedro.

-Povedzme unisono: vaňa. (Povedzte slovo zborovo "vaňa".)

Líška dostala hlavu do vane cesta a celá sa zašpinila.

15. -Líška a vlk sa opäť stretli.

Ako líška opäť oklamala vlka? (Návodné otázky, ak deti nevedia odpovedať.)

Čo povedala líška, keď jazdila na vlkovi? (Zbitý nemá šťastie, zbitý nemá šťastie.)

16. Aký druh vlka je v tejto rozprávke? (Hlúpy, dôverčivý, jednoducho zmýšľajúci)

17. Čo môžeš povedať o líške? (Ak nepovedia potom sa spýtaj: "Aký druh líšky?") (Líška je prefíkaná, podvodník, podvodník)

18.Prečo sa tento podvodník a podvodník nazýva tak láskavo?: líška-sestra? (Je krásna, očarujúca, nie zlá, ryšavá)

19. Pamätajme, čo povedali vlk a líška pri ľadovej diere (šmykľavka).

Andrey, ty budeš vlk a Lisa bude líška.

Zatlieskajme umelcom.

A teraz bude Lyosha vlkom a Veronica líškou.

Nasaďte chlapcom a dievčatám klobúky

Zatlieskajme umelcom.

Vychovávateľ:

Chlapci, poznáte dobre ruské ľudové rozprávky? Poďme to teraz skontrolovať!

Pomenujte rozprávku.

(Hra "Pomenujte rozprávku" prezentácia zobrazujúca epizódy od priateľov R. n. rozprávky)

Výborne, dobre poznáte ruské ľudové rozprávky!

Zapnite hudbu:

V magickom balení je toho viac!

Získajte darček pre deti.

Publikácie k téme:

"Snívaj." Lekcia čítania beletrie v druhej juniorskej skupine"SEN". Lekcia čítania beletrie v druhej juniorskej skupine „1“ Účel: Zoznámiť deti s rozprávkou „Drema“. Pomôžte mi pochopiť.

Ročné tematické plánovanie čítania beletrie v druhej juniorskej skupine FIKCIA Ciele vzdelávacích aktivít - Obohatiť zážitok z počúvania literárnych diel rôznymi malými formami.

Zhrnutie lekcie o čítaní beletrie „Kocúr v čižmách“ Eresekter tobynda yimdastyrylan ou is-reketinі tehnologii karty Bіlim.

Súhrn GCD na čítanie beletrie. Báseň Y. Akim „Mami“ POZNÁMKA K VÝVOJU REČI „Čítanie beletrie“. Báseň I Akima „MAMA“ Ciele: - vyvolať radostný emocionálny pocit.

Súhrn vzdelávacích aktivít na čítanie beletrie v strednej skupine „Cestovanie rozprávkami“ Cieľ: Systematizovať vedomosti detí o rozprávkach prostredníctvom hry - cesty. Obsah programu Výchovno-vzdelávacie ciele: -pokračovať v zavádzaní.

Poznámky k čítaniu beletrie Poznámky k čítaniu beletrie v prípravnej skupine na školu na tému: K. Ushinsky „Slepý kôň“. Účel: Zhrnutie.

Zhrnutie lekcie o čítaní beletrie v strednej skupine „Rozprávková cesta“. Mestská autonómna predškolská výchovná inštitúcia "Materská škola kombinovaného typu č. 26 Korablik" Poznámky k lekcii na.

ECD na čítanie beletrie „Ako sa mravec ponáhľal domov“ Súhrn vzdelávacích aktivít na zoznámenie detí s beletriou strednej skupiny všeobecnej vývinovej orientácie Diriguje učiteľka Zakutyaeva.

Dlhodobé plánovanie čítania beletrie pre prvú juniorskú skupinu Mesiac Názov práce 1. október. Čítanie riekanky „Voda, voda“ 2. Hranie riekanky „Chicky-chicky-chickalochka...“ 3. Učenie sa riekanky.

Dlhodobý plán hodiny čítania beletrie v strednej skupine 1. september Učenie básne E. Trutnevovej „Darčeky jesene“ 2. Prerozprávanie rozprávky Kozliatka a vlk 3. október Oboznámenie sa s malým folklórom.

Knižnica obrázkov:

Naliehavým problémom modernej spoločnosti je zoznamovanie detí s čítaním. Nie je žiadnym tajomstvom, že už v predškolskom veku mnohé deti uprednostňujú pozeranie kreslených rozprávok a počítačových hier pred počúvaním rozprávok. Prirodzene, takéto dieťa si čítanie len ťažko zamiluje aj v škole. Medzitým je literatúra mocným prostriedkom intelektuálneho, morálneho a estetického vzdelávania. Obohacuje reč a emócie detí, formuje humánne cítenie, poskytuje príležitosť na zamyslenie a fantáziu. Zo strany dospelých je mimoriadne dôležité rýchlo vzbudiť u predškoláka záujem a lásku ku knihe, otvoriť v dieťati čitateľa. A prvým stupňom tu nebude knižnica, ale činnosť učiteľa, jeho pedagogické schopnosti.

Prečo deti v predškolskom veku potrebujú beletriu?

Úlohy čítania beletrie s deťmi strednej skupiny zahŕňajú:

  1. Formovať u detí predstavu, že knihy obsahujú množstvo zaujímavých a poučných informácií.
  2. Prehĺbenie vedomostí o ilustráciách a ich význame v knihe.
  3. Formovanie zručnosti mravného hodnotenia diela.
  4. Rozvíjanie schopnosti vcítiť sa do hrdinov.

V strednej skupine deti chápu, že z kníh sa môžu dozvedieť veľa zaujímavého a poučného.

V skupine nadriadených sa zoznam úloh rozširuje:

  1. Učiteľka učí predškolákov počúvať veľké diela (po kapitolách).
  2. Učiteľ povzbudzuje deti, aby vyjadrili emocionálny postoj k tomu, čo čítajú, hovorili o tom, ako vnímajú činy postáv a uvažovali o skrytých motívoch ich správania.
  3. Rozvíja sa citlivý prístup k literárnemu slovu, schopnosť všímať si živé opisy, epitetá, prirovnania a cítiť rytmus a melódiu básne.
  4. Pokračuje formovanie zručností v expresívnom čítaní básní a čítaní podľa rolí.
  5. Pojem žánru, žánrové znaky rozprávky, príbehu, básne sú vysvetlené formou prístupnou deťom.
  6. Deti v predškolskom veku sa učia porovnávať ilustrácie rôznych umelcov k rovnakému dielu.

Ani jedno podujatie v škôlke sa nezaobíde bez poézie.

Medzi úlohy prípravnej skupiny patrí:

  1. Zlepšenie schopnosti porozumieť expresívnosti jazyka umeleckého diela, kráse básnického slova.
  2. Rozvoj zmyslu pre humor u predškolákov.
  3. Rozvíjanie schopnosti postaviť sa na miesto literárnej postavy.
  4. Rozvoj výrazových schopností čítania, dramatizácia diela (prejav emócií intonáciou, mimikou, gestikuláciou).
  5. Prehĺbenie pojmu „žáner“, rozvoj schopnosti rozlišovať medzi nimi.

Ako naplánovať a uskutočniť lekciu čítania beletrie

Aby učiteľ mohol kompetentne zostaviť vyučovaciu hodinu a predstaviť deťom akékoľvek literárne dielo, musí veľa premýšľať.

Aké techniky a metódy možno použiť

V triede čítania beletrie učiteľ používa tieto metódy:

  1. Čítanie učiteľom z knihy alebo naspamäť. Toto doslovné stvárnenie textu zachováva autorkin jazyk a najlepšie vyjadruje nuansy myšlienok prozaika.
  2. Rozprávanie (prerozprávanie). Ide o voľnejší prenos obsahu: učiteľ môže preusporiadať slová a nahradiť ich synonymami. Táto forma rozprávania však poskytuje viac príležitostí na upútanie pozornosti detí: môžete sa znova zastaviť, zopakovať kľúčové frázy atď.
  3. Dramatizácia je metóda sekundárneho oboznámenia sa s literárnym dielom.
  4. Zapamätanie alebo prerozprávanie textu predškolákmi (v závislosti od žánru diela).

Aby bola lekcia úspešná, musíte zvážiť nasledovné:

  1. Lekcia by mala byť emocionálne intenzívna. V prvom rade ide o spôsob reči učiteľa, ktorý by mal vyjadrovať charakter práce a ovplyvňovať myslenie a pocity detí. Deti by mali vidieť učiteľovu zainteresovanú tvár, jeho mimiku a artikuláciu, a nielen počuť jeho hlas. Aby to urobil, musí sa pozerať nielen na knihu, ale aj na tváre detí, aby videl ich reakciu.
  2. Prozaické diela (rozprávky, poviedky) sa dajú skôr rozprávať ako čítať. Čo sa týka básničiek, väčšinou sa čítajú hlasom strednej hlasitosti (hoci niektoré treba rozprávať potichu alebo naopak nahlas) a pomaly, aby predškoláci pochopili, čo sa hovorí.
  3. Aby bola lekcia kompletnejšia, môžete zahrnúť zvukové nahrávky (napríklad, kde K. Chukovsky sám číta svoje poetické rozprávky).
  4. Počas procesu čítania nie je potrebné rozptyľovať študentov disciplinárnymi poznámkami: na tento účel môže učiteľ zvýšiť alebo znížiť hlas alebo urobiť pauzu.

Deti by mali vidieť učiteľovu zainteresovanú tvár, vidieť jeho výrazy tváre pri čítaní

Opakované čítanie prispieva k lepšiemu pochopeniu obsahu diela a osvojeniu si výrazových prostriedkov jazyka. Krátke texty je možné opakovať ihneď po prvom prečítaní. Pri väčších prácach je potrebný určitý čas na pochopenie a potom učiteľ prečíta jednotlivé, najmä významné časti. Po určitom čase (2–3 týždne) môžete deťom obsah učiva pripomenúť, ale krátke básničky, riekanky a príbehy sa môžu často opakovať (napríklad na prechádzke, počas bežných chvíľ). Zvyčajne si deti radi vypočujú svoje obľúbené rozprávky mnohokrát a požiadajú učiteľa, aby im povedal.

Ako vysvetliť deťom neznáme slová

Učiteľ musí predškolákom vysvetliť význam neznámych slov v práci. Táto technika zabezpečuje plné vnímanie literárneho textu: charaktery postáv, ich činy. Tu môžete využiť rôzne možnosti: v priebehu príbehu sa zastavte pri slove, ktorému deti nerozumejú, a vyberte preň synonymá (napríklad zajačiková lyková búdka znamená drevená, horná izba je miestnosť), vysvetlite neznáme slová ešte pred začatím čítania (napríklad pred rozprávaním rozprávky „Vlk a sedem kozliatok“ učiteľ ukáže obrázok kozy, vysloví vetu: „Mlieko steká po podšívke a z podšívky dolu kopytom, “ a jasne vysvetľuje, čo je to vemeno zvieraťa).

Ilustrácie pomôžu vysvetliť význam neznámych slov

Nie všetky slová však vyžadujú podrobný výklad: napríklad pri čítaní knihy A. Puškina „Rozprávka o rybárovi a rybe“ starším predškolákom nie je vôbec potrebné podrobne sa zaoberať frázami „stĺpová šľachtičná“, „ sobolej duše teplejšie“ - nezasahujú do pochopenia obsahu diela. Tiež sa nemusíte pýtať detí, čo im v texte nie je jasné, ale ak ich zaujíma, čo slovo znamená, musíte odpovedať v prístupnej forme.

Ako správne viesť rozhovor s deťmi o prečítanom diele

Po prečítaní práce by ste mali viesť analytický rozhovor (je to dôležité najmä v staršom predškolskom veku). Počas rozhovoru učiteľ vedie deti k hodnoteniu konania postáv a ich charakterov. Nie je potrebné sa snažiť, aby deti jednoducho podrobne reprodukovali text: otázky by mali byť premyslené, podporovať lepšie pochopenie významu a prehlbovať emócie. Obsah netreba oddeľovať od formy, treba dbať na žánrové a jazykové črty (napr. zamerať pozornosť detí na opakované výzvy „Kozliatka, kozliatka, otvorte, otvorte!“, príp. meno, ktoré epitetá označujú líšku, vlka, zajaca v určitej rozprávke).

Príklady otázok na identifikáciu emocionálnych postojov k postavám:

  • Ktorú z rozprávkových postáv ste si obľúbili najviac a prečo?
  • Komu by ste sa chceli podobať?
  • S kým by si sa nepriatelila?

Otázky na identifikáciu kľúčového významu diela:

  • Kto je vinný za to, že vrabčia matka prišla o chvost (M. Gorkij „Vrabec“)?
  • Prečo sa tak volá rozprávka Strach má veľké oči?

Otázky na zistenie motívu:

  • Prečo Mashenka nedovolila medveďovi odpočívať na ceste k starým rodičom („Masha a medveď“)?
  • Prečo mu líška natrela cesto na hlavu („Líška a vlk“)?
  • Prečo sa matka zmenila na vtáka a odletela od svojich detí (nenetská ľudová rozprávka „Kukučka“)?

Analytický rozhovor je potrebný najmä pri čítaní diel o prírode alebo ľudskej práci (napríklad S. Marshak „Odkiaľ sa vzal stôl“, V. Majakovskij „Horse-Fire“, S. Baruzdin „Kto postavil tento dom?“ a ostatné).

S deťmi musíte diskutovať a analyzovať básne venované ľudskej práci

Učiteľ by nemal prejsť od obsahu knihy k morálnemu poučeniu a morálnemu diskurzu o správaní jednotlivých detí v skupine. Mali by sme hovoriť iba o činoch literárnych hrdinov: sila umeleckého obrazu má niekedy väčší vplyv ako notácie.

Ako si zapamätať básne s deťmi pomocou mnemotechnických tabuliek

Na zapamätanie básničiek a prerozprávanie rozprávok je dobré použiť mnemotechnické tabuľky. Predstavujú schematické znázornenie deja diela vo forme série obrázkov. Táto technika, ktorá uľahčuje zapamätanie textu, sa dá praktizovať od strednej skupiny.

Fotogaléria: mnemotechnické tabuľky pre predškolákov

Kľúčové udalosti rozprávky sú prezentované vo forme diagramov Plagát schematicky zobrazuje hlavné postavy (dievča, medveď) a kľúčové momenty príbehu (les, chata, koláče, krabica). Každému schematickému obrázku zodpovedá jeden riadok. báseň

Ako ukázať ilustrácie deťom

Hlbšie pochopenie textu a umeleckých obrazov v ňom obsiahnutých uľahčuje skúmanie ilustrácií. Spôsob použitia vizuálov závisí od veku predškolákov a obsahu knihy. Ale v každom prípade by vnímanie textu a obrázkov malo byť holistické. Niektoré knihy pozostávajú zo série obrázkov s titulkami (príkladom toho je A. Barto, „Hračky“ alebo V. Majakovskij, „Každá strana je buď slon alebo levica“) alebo sú rozdelené do samostatných kapitol („Sneh Kráľovná“ od G.- H. Andersena V tomto prípade učiteľ najskôr ukáže obrázok a potom prečíta text po prečítaní alebo krátko pred ním (prezeranie knihy vzbudí u predškolákov záujem o zápletku Pri čítaní náučnej literatúry sa kedykoľvek použije obrázok).

Mladší aj starší predškoláci si ilustrácie k dielam vždy prezerajú s veľkým záujmom

Všeobecná štruktúra hodiny čítania

Štruktúra hodiny čítania beletrie závisí od jej typu, veku študentov a obsahu materiálu. Tradične existujú tri časti:

  1. Zoznámenie sa s dielom, ktorého cieľom je správne a emocionálne bohaté vnímanie.
  2. Rozhovor o prečítanom, zameraný na objasnenie obsahu a jazykových výrazových prostriedkov.
  3. Opakované čítanie textu (alebo jeho kľúčových epizód) na prehĺbenie vnímania a upevnenie dojmu.

Typy čitateľských aktivít v materskej škole

Existuje niekoľko typov tried na čítanie beletrie s predškolákmi:


Motivujúci začiatok hodiny

Kľúčovou úlohou učiteľa je pripraviť predškolákov na vnímanie práce a motivovať ich k počúvaniu. Používajú sa na to rôzne metódy.

Vzhľad hernej postavy

V mladšom a strednom veku je lepšie začať hodiny s momentom prekvapenia s objavením sa hernej postavy. Vždy je pri obsahu práce. Napríklad je to nadýchané plyšové mačiatko (báseň V. Berestova „Mačiatko“), zábavné žlté kurča (rozprávka K. Chukovského „Kura“), bábika Máša (ruská ľudová rozprávka „Masha a medveď“, „Tri Medvede“, „Labutie husi“ „a ďalšie, kde sa objavuje malé dievčatko).

Hračka sprostredkúva zlomyseľný charakter mačiatka z rovnomennej básne V. Berestova

Učiteľ môže deťom ukázať kúzelnú truhlicu, v ktorej sa nachádzajú hrdinovia rozprávky. Spravidla ide o diela, v ktorých sa objavuje veľa postáv („Turnip“, „Teremok“, „Kolobok“).

Správa od hrdinu

Môžete použiť aj motív listu - skupinke príde správa od sušienky Kuzenky. Hovorí, že býva v škôlke - v noci ju stráži a cez deň veľmi rád počúva, ako deti spievajú pesničky, hrajú sa, športujú. A tak sa Kuzya rozhodol dať deťom darček – darovať im svoju krabicu rozprávok. Teraz sa deti môžu kedykoľvek zoznámiť s novou rozprávkou, ktorú im učiteľ prečíta.

Brownie Kuzya dáva deťom svoju krabicu rozprávok

Predbežný rozhovor

Vo vyššom predškolskom veku na vytvorenie motivácie k čítaniu je už možné využiť osobné skúsenosti predškolákov. To by mohol byť úvodný minirozhovor spájajúci životné udalosti s témou diela. Učiteľka sa napríklad pýta detí, či radi fantazírujú. Potom všetci spoločne diskutujú: prečo ľudia vôbec fantazírujú (aby pobavili svojho partnera, potešili ho atď.). Potom učiteľ plynulo prejde k čítaniu príbehu N. Nosova „Dreamers“. Mimochodom, do hodiny na túto tému môžete uviesť aj hernú postavu - Dunno, pretože tiež rád vymýšľal a skladal bájky.

Okrem toho môžu byť deti požiadané, aby vyfarbili Dunno

Ďalším príkladom je, keď učiteľ začne rozhovor o sne. Veď to má každý človek. Dospelý požiada deti, aby im povedali, o čom snívajú. Potom učiteľ vedie predškolákov k záveru, že na splnenie túžby nemožno nečinne sedieť, ale musí tvrdo pracovať a snažiť sa, aj keď, samozrejme, sú chvíle, keď sa na človeka usmeje šťastie a sen sa splní samo od seba, akoby kúzlom. A veľmi často sa to vyskytuje v ruských ľudových rozprávkach, napríklad v diele „Na príkaz Pike“ (alebo inom, kde sa objavujú magickí hrdinovia alebo veci, ktoré pomáhajú hlavnej postave).

Oboznámenie sa s vizuálnymi materiálmi

Na vytvorenie motivácie pre čítanie môže učiteľ začať hodinu aj pohľadom na obraz, napríklad na dielo V. Vasnetsova „Traja hrdinovia“. Po zoznámení sa s týmto umeleckým dielom si deti zrejme s veľkým záujmom vypočujú epos o Iľjovi Muromcovi či inom ruskom rytierovi.

Po zhliadnutí statočných hrdinov budú mať deti predškolského veku veľký záujem počúvať epos o Ilya Muromets

Krátko pred vyučovaním môžete deti zaujať farebnou obálkou knihy alebo jej ilustráciami: deti budú chcieť vedieť, kto je na nej zobrazený a čo sa stalo s postavami v diele.

Po zhliadnutí ilustrácií budú deti pravdepodobne chcieť vedieť, kto je na nich zobrazený a čo sa stalo s postavami.

Pred čítaním básní o určitom ročnom období je dobré vziať deti na prechádzku alebo im dohodnúť exkurziu do jesenného či zimného parku.

Príklady poznámok z lekcií

Príklady poznámok z lekcií nájdete tu:

  • Karanova M.S., „Medveď Burik“ (druhá juniorská skupina);
  • Romanova N., „Čítanie a zapamätanie si básne M. Khudyakova „Jeseň“ (stredná skupina);
  • Konovalova D.V., „Poďme sa rozprávať o priateľstve (čítanie príbehu V. Oseeva „Kto je šéf“)“ (prípravná skupina).

Možnosti tém na hodiny čítania beletrie

V každej vekovej skupine učiteľ vyberá zaujímavé témy pre hodiny, pričom sa zameriava na zoznam beletrie odporúčaných vzdelávacími programami. Niektoré diela sa môžu opakovať: ak v ranom veku ide len o počúvanie, tak vo vyššom veku už prebieha hĺbkový rozbor, prerozprávanie textu predškolákmi, dramatizácia, hranie rolí atď.

Prvá juniorská skupina

  • Báseň A. Barto „Medveď“.
  • Báseň A. Barto "Slnko sa pozerá cez okno."
  • Ruská ľudová pieseň „Mačka išla do Torzhok...“.
  • Ruská ľudová pieseň „Kohút, kohút...“.
  • Ruská ľudová pieseň „Ako na lúke, lúke...“.
  • Ruská ľudová pieseň „Ako naša mačka...“.
  • "Ahoj, zbohom, ty malý pes, neštekaj..."
  • Ruská ľudová pieseň „Rabushechka Hen“.
  • Ruská ľudová rozprávka „Kozliatka a vlk“, upravená K. Ushinským.
  • Ruská ľudová pieseň „Ako milujem svoju kravičku...“
  • Báseň A. Barto „Nákladné auto“.
  • Báseň S. Kaputikyana „Všetci spia“.
  • Báseň V. Berestova „Chorá bábika“.
  • Ruská ľudová pieseň "Koza-dereza".
  • Ruská ľudová pieseň „Zajac Egorka...“.
  • Príbeh L. N. Tolstého „Mačka spala na streche...“.
  • Dielo S. Marshaka „Príbeh hlúpej myši“.

    Mnohé rozprávky pre deti môžu byť zahrnuté v niektorých bežných chvíľach (napríklad pri prechode na denný spánok)

  • Príbeh L. N. Tolstého „Petya a Masha mali koňa...“.
  • Báseň K. Chukovského „Kotausi a Mausi“.
  • Báseň A. Barto „Slon“.
  • Riekanka „Ach, zlatko...“ (preklad z moldavčiny I. Tokmakovej).
  • Ruská ľudová rozprávka „Teremok“ (usporiadal M. Bulatov).
  • Ruská ľudová pieseň „Ay doo-doo, doo-doo, doo-doo! Havran sedí na dube."
  • Báseň S. Kaputikyana „Masha obeduje“.
  • Báseň N. Saxonskaya „Kde je môj prst“
  • Báseň P. Voronka „Nové veci“.
  • Báseň N. Syngaevského „Pomocník“.
  • Úryvok z básne Z. Alexandrovej „Môj medveď“.
  • Báseň V. Khorola „Zajačik“.

    Khorolova báseň o zajačikovi je veľmi rytmická, čo umožňuje jej využitie na motorické cvičenia

  • Báseň M. Poznanskej "Sneží."
  • Rozprávka L. N. Tolstého „Tri medvede“.
  • Báseň O. Vysotskej „Cold“.
  • Báseň V. Berestova „Mačiatko“.
  • Báseň A. Barto „Zajačik“.
  • Báseň A. Barto "Kto kričí?"
  • Rozprávka od V. Suteeva "Kto povedal "mňau"?"
  • Nemecká pieseň „Snegirok“ (preklad V. Viktorov).
  • Báseň A. Barto „Loď“.
  • Ruská ľudová pieseň „Líška s krabicou bežala lesom“.
  • „V hračkárstve“ (kapitoly z knihy Ch. Yancharského „Dobrodružstvá Mishky Ushastikovej“, z poľštiny preložil V. Prikhodko).
  • Ruská ľudová prezývka „Slnečné vedro“.
  • Slogan je „Dážď, dážď, viac zábavy...“.

    Volania a riekanky sa môžu stať základom telesnej výchovy či prstovej gymnastiky

  • Ruská ľudová rozprávka „Masha a medveď“ (usporiadal M. Bulatov).
  • Báseň A. Pleshcheeva „Rural Song“.
  • „Vietor kráča po mori...“ (úryvok z rozprávky A. S. Puškina „Rozprávka o cárovi Saltanovi“).
  • Báseň A. Vvedenského „Myš“.
  • Báseň G. Sapgira „Mačka“.
  • Ruská ľudová riekanka „Pre les, pre hory...“.
  • Rozprávka V. Bianchiho „Líška a myš“.
  • Príbeh G. Ballu „Žltý chlapec“.
  • Báseň A. a P. Bartoových „Revujúce dievča“.

    Táto báseň je užitočná pri práci s ufňukanými deťmi, ale nedovoľte ostatným, aby také dieťa dráždili.

  • Báseň K. Chukovského „Zmätok“.
  • Rozprávka D. Bisseta „Ga-ga-ga“ (preklad z angličtiny N. Shereshevskaya).
  • Ruská ľudová riekanka „Uhorka, uhorka...“.
  • Báseň „Švec“ (preklad z poľštiny, revidoval B. Zakhoder).
  • Báseň B. Zakhodera „Kiskino smútok“.
  • Báseň A. Brodského „Sunny Bunnies“.
  • „Priatelia“ (kapitola z knihy Ch. Yancharského „Dobrodružstvá Mishky Ushastikovej“).

Druhá juniorská skupina

  • Čítanie básne Sashy Cherny „Pristalka“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Mačka, kohút a líška“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Kolobok“ (v úprave K. Ushinsky).
  • Čítanie básní A. Barto z cyklu „Hračky“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Tri medvede“.
  • Čítanie básní A. Pleshcheeva „Prišla jeseň“, A. Blok „Bunny“.
  • Ruské ľudové riekanky: „Kitsonka-murysenka“.
  • Rozprávka "Sestra Alyonushka a brat Ivanushka."
  • Čítanie básní S. Ya Marshaka zo série „Deti v klietke“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky "Masha a medveď".
  • Ruská ľudová rozprávka "Turnip".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Líška a vlk“.
  • „Rozprávky o hlúpej myške“ od S. Ya Marshaka.
  • Báseň A. Boseva „Tri“.
  • Čítanie rozprávky L. Voronkovej „Sneží“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Snehulienka a líška“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Husi a labute“.

    Rozprávka „Husi a labute“ je ideálna na rozprávanie o poslušných a nezbedných deťoch

  • Čítanie básne Z. Alexandrovej „Môj medvedík“.
  • Čítanie príbehov od V. Bianchiho „Líška a myška“, E. Charushin „Vlk“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Vlk a sedem kozliatok“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Líška a zajac“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Kohútik a semienko fazule“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Rukavichka".
  • Zapamätanie básne „Cockerels“ od V. Berestova.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Koza-Dereza“.
  • Čítanie básne I. Kosjakova „Ona je všetko“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Strach má veľké oči“.
  • Čítanie básne od S. Ya Marshaka „Mustachioed and Striped“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Teremok".

    „Teremok“ je veľmi populárny v predškolských vzdelávacích inštitúciách ako divadelná inscenácia s účasťou samotných detí, hoci častejšie sa hrá v stredných a vyšších skupinách.

  • Čítanie príbehov L. N. Tolstého „Pravda je vzácnejšia ako čokoľvek iné“, „Varya a Siskin“.
  • Zapamätanie básne S.I. Belousova „Jarný hosť“.
  • Čítanie básne A. Pleshcheeva „Jar“.
  • Rozprávanie ruskej ľudovej rozprávky „Ryaba Hen“.
  • Čítanie príbehu „Holiday“ od Y. Taitsa.
  • Čítanie básne E. Blagininy „Taká je matka!“
  • Čítanie rozprávky „Kura“ od K. Chukovského.
  • Zapamätanie básne „Mačiatko“ od V. Berestova.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Býk - čierny sud, biele kopytá“.
  • Báseň V. V. Majakovského „Čo je dobré a čo zlé?

Stredná skupina

  • Príbeh V. Oseeva „Strážca“.
  • Príbeh N. Sladkova „Jeseň je na prahu“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Muž a medveď".
  • Príbeh V. Oseeva „Modré listy“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Blázon a breza".
  • Báseň S. Mikhalkova "Čo máš?"
  • Ruská ľudová rozprávka "Loď".
  • Príbeh L. Voronkovej „Ako sa zdobil vianočný stromček“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Mráz a zajac".

    Rozprávka „Mráz a zajac“ obohatí vedomosti detí o sezónnych zmenách v prírode

  • Príbeh N. Kalininovej „O snežnej žemli“.
  • Príbeh V. Karaseva „Olya prišla do škôlky“.
  • Rozprávka V. Dahla "The Bast-Fox".
  • Ruská ľudová rozprávka "Líška, vlk a medveď."
  • Mordovský ľudový príbeh „Ako pes hľadal priateľa“.
  • Ruská ľudová rozprávka „Kohútik a semienko fazule“.
  • Príbeh V. Borozdina „Hviezdne lode“.
  • Rozprávka N. Sladkova „Medveď a slnko“.
  • Dielo S. Prokofievovej „Príbeh matky“.
  • Príbeh S. Vangeliho „Snežienky“.
  • Rozprávka V. Oseeva „Tri straky“.

    Pre väčšie ponorenie sa do témy rozprávky môžete deťom pustiť audio nahrávku s hlasom straky

  • Rozprávka od D. Bisseta „Kobylka Dandy“.
  • Dielo M. Plyatskovského „Príbeh obrátenej korytnačky“.
  • Čítanie básne „Forest Violet“ od V. Paspaleyeva.
  • Príbeh A. Gajdara „Pochod“.
  • Príbeh L. Tolstého „Kavka chcela piť...“.
  • Príbeh N. Sladkova „Nepočuť“.
  • Rozprávka N. Pavlova „Jahoda“.
  • Rozprávka V. Suteeva „Pod hríbom“.

Seniorská skupina

  • Čítanie príbehu L. Tolstého „Lev a pes“.
  • Príbeh na tému básne E. Trutnevovej „Leto odlieta“.
  • Príbeh na tému básne E. Trutnevovej „Jeseň odlieta“.
  • Zapamätanie si básne M. Isakovského „Choďte za moria a oceány“.
  • Prerozprávanie rozprávky K. D. Ushinského „Vedieť čakať“.
  • T. Aleksandrovej „Little Brownie Kuzka“.
  • Rozprávanie príbehu P. Bazhova „Strieborné kopyto“.
  • Čítanie príbehu „Priateľ z detstva“ od Viktora Dragunského.
  • Zapamätanie si básne E. Blaginina „Poďme sedieť v tichu“.

    Básničky a rozprávky učia dieťa láskavosti, úcte k druhým a podporujú zvedavosť.

  • Prerozprávanie príbehu V. Chaplinu „Veverička“.
  • Rozprávanie ruskej ľudovej rozprávky „Žabia princezná“.
  • Čítanie rozprávky „Krupenichka“ od N. Teleshova.
  • Čítanie kapitol z príbehu Astrid Lindgrenovej "Kid a Carlson, ktorý žije na streche."
  • Zapamätanie básne I. Surikova „Tu je moja dedina“.
  • Rozprávanie ruskej ľudovej rozprávky „Zajac, ktorý sa chváli“ (v úprave A. Tolstého).
  • Čítanie príbehu N. N. Nosova „Živý klobúk“.
  • Rozprávanie o diele V. P. Kataeva „Sedemkvetý kvet“.
  • Zapamätanie básne S. Yesenina „Birch“.
  • Rozprávanie Nenetskej rozprávky „Kukučka“ (usporiadala K. Shavrova).
  • S. Gorodetsky „Mačiatko“ (čítanie v tvárach).
  • Prerozprávanie príbehu N. Kalininovej „O snežnej žemli“.
  • Zapamätanie básne M. Yasnova „Rým pokojného počítania“.
  • Rozprávanie ruskej ľudovej rozprávky „Nikita Kozhemyaka“.
  • Čítanie diela G. Snegireva „Penguin Beach“.
  • Čítanie kapitol z príbehu A.P. Gajdara „Chuk a Gek“. Modelovanie "šteňa"
  • Čítanie básne A. Feta „Mačka spieva, oči má prižmúrené...“.
  • Čítanie básne Y. Akima „Moji príbuzní“.
  • Rozprávanie ľudovej rozprávky „Sivka-burka“.

    Mnohé zápletky ruskej literatúry prešli rokmi; poznali ich starí rodičia dnešných detí.

  • Čítanie príbehu L. Tolstého „Kosť“.
  • Čítanie úryvkov z diela B. S. Zhitkova „Ako som chytil malých mužov“.
  • Zapamätanie básne I. Belousovovej „Jarný hosť“.
  • Čítanie básne G. Ladonshchikova „Jar“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Líška a zajac".
  • Prerozprávanie príbehu „Vlak“ od Y. Taitsa.
  • Rozprávanie ruskej ľudovej rozprávky „Strach má veľké oči“.

    Rozprávka „Strach má veľké oči“ je v podstate psychologická

  • Čítanie diela I. Leshkevicha „Semafor“.
  • Dramatizácia úryvku z ruskej ľudovej rozprávky „Masha a medveď“.
  • Zapamätanie básne G. Vieru „Deň matiek“.
  • Rozprávanie ruskej ľudovej rozprávky „Vlk a sedem kozliatok“.
  • Prerozprávanie ukrajinskej ľudovej rozprávky "Spikelet".
  • Čítanie úryvku z diela K. Paustovského „Zlodejská mačka“.
  • Zapamätanie si pasáže „Neďaleko Lukomorye je zelený dub...“ z básne A. S. Puškina „Ruslan a Lyudmila“.
  • Obľúbené rozprávky A. S. Puškina.
  • Čítanie rozprávky R. Kiplinga „Dieťa slona“.
  • Rozprávanie ruskej ľudovej rozprávky "Khavroshechka".

Prípravná skupina

  • Zoznámenie sa s úryvkom z básne A. S. Puškina „Eugene Onegin“ „Obloha už dýchala jeseňou...“.
  • Čítanie a prerozprávanie ľudovej rozprávky Nanai „Ayoga“.
  • Ruská ľudová rozprávka „Sestra Fox a vlk“.
  • Príbeh K. Ushinského „Štyri želania“.
  • Epos „Ilya Muromets a slávik lupič“.
  • Príbeh od K.G. Paustovského „Teplý chlieb“.
  • Zapamätanie básne N. Rubtsova „O zajacovi“.
  • Čítanie príbehu A. Kuprina „Slon“.
  • Čítanie príbehu V. Bianchiho „Kúpanie medvedíkov“.
  • Zoznámenie sa s prácou D. Mamin-Sibiryaka „Medvedko“.
  • Rozprávka C. Perraulta „Kocúr v čižmách“.
  • Príbeh M. Zoshchenka „Veľkí cestovatelia“.

    Deti majú veľký záujem o príbehy o svojich rovesníkoch

  • Epos "Sadko".
  • Čítanie rozprávky V. Suteeva „Čarovná palička“.
  • Rozprávka K. Ushinského „Líška a koza“.
  • Zoznámenie sa s dielom I. Surikova „Zima“.
  • Príbeh E. Permyaka „Prvá ryba“.
  • Rozprávka na motívy ľudových príbehov „Snehulienka“.
  • Naučiť sa báseň S. Marshaka „Mladý mesiac sa topí...“.
  • Báseň E. Moshkovskej „Utekali sme do večera“.
  • Zoznámenie sa s dielom P. Ershova „Malý hrbatý kôň“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Kokerel - zlatý hrebeň a mlynské kamene."
  • Prerozprávanie diela E. Charushina „Medveď“.
  • Báseň S. Yesenina „Birch“.
  • Prerozprávanie rozprávky „Strach má veľké oči“.
  • Čítanie rozprávky od H.-K. Andersena "Škaredé káčatko".
  • Príbeh V. Bianchiho „Adaptovaný“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Vasilisa krásna."
  • Príbeh V. Dahla „Starec roka“.

    Vo vyššom predškolskom veku deti vnímajú rozprávky plnšie a dajú sa korelovať s minulým a budúcim obdobím.

  • Báseň F. Tyutcheva „Zima sa hnevá z nejakého dôvodu...“.
  • Rozprávka od H.-K. Andersena "Palček".
  • Príbeh E. I. Charushina „Kance“.
  • Príbeh M. Prishvina „Zlatá lúka“.
  • Báseň Edwarda Leara „Limericks“.
  • Príbeh V. Bianchiho „Lesné domy“.
  • Rozprávka bratov Grimmovcov "Hrnec kaše".
  • Príbeh S. Alekseeva „The First Night Ram“.
  • Báseň A. Bloka „Na lúke“.
  • Puškinove príbehy.
  • Ruská ľudová rozprávka "Sestra Alyonushka a brat Ivanushka."

Krúžok čítania beletrie v materskej škole

V škôlke sa často praktizuje krúžková práca na čítaní beletrie. Tento smer je veľmi dôležitý: detská literatúra má dnes veľa „súperov“ - karikatúry, detské televízne programy, počítačové hry. Nevyžadujú od detí, aby premýšľali, na rozdiel od umeleckého diela. Je tu aj nasledujúci paradox: kníhkupectvá ponúkajú obrovský sortiment pestrých, náučných a zaujímavých publikácií, no čítanie s dieťaťom si vyžaduje silu, pozornosť a čas, ktorý mnohým rodičom chýba. V týchto prípadoch je úloha zoznámiť deti v predškolskom veku s knihami na pleciach učiteľa. A je dobré, ak okrem diel uvedených vo vzdelávacom programe materskej školy predstaví deťom ďalšie nádherné rozprávky, poviedky, eposy, básne, ako aj príslovia a príslovia.

Dnes majú knihy v boji o detskú pozornosť veľa „konkurentov“.

Pokiaľ ide o predmet literárneho krúžku, môže zahŕňať:

  • diela rôznych žánrov (možnosti názvu: „Návšteva knihy“, „Literárna obývačka“, „Kúzelný svet kníh“);
  • len rozprávky („Rozprávky sú dobrí priatelia“, „Návšteva rozprávky“, „Rozprávka je bohatá na múdrosť...“);
  • básne (deti ich čítajú expresívne a zapamätajú si ich).

Klubové hodiny sa konajú spravidla raz týždenne v popoludňajších hodinách.

Ako príklad môžeme uviesť pracovný program a dlhodobý plán práce krúžku „Návšteva knihy“ (určený na tri roky štúdia) učiteľky E. V. Nazarovej. Jeho zvláštnosťou je, že čítanie literatúry je kombinované s ruskými ľudovými hrami podobných tém.

Elizaveta Vasilievna označuje tieto úlohy kruhu:

  • rozvíjať u detí schopnosť plne vnímať umelecké dielo, vcítiť sa do postáv a emocionálne reagovať na to, čo čítajú;
  • naučiť deti cítiť a chápať obrazný jazyk umeleckého diela, výrazové prostriedky vytvárajúce umelecký obraz, rozvíjať imaginatívne myslenie predškolákov;
  • rozvíjať schopnosť vytvárať umelecké obrazy literárneho diela, rozvíjať detskú predstavivosť, asociatívne myslenie, rozvíjať detské poetické ucho, zhromažďovať estetické skúsenosti pri počúvaní diel krásnej literatúry, kultivovať umelecké ucho;
  • vytvárať potrebu neustáleho čítania kníh, rozvíjať záujem o čítanie beletrie, tvorivosť spisovateľov, tvorcov literárnych diel;
  • obohatiť zmyslové skúsenosti dieťaťa, jeho skutočné predstavy o svete okolo neho a prírode;
  • formovať estetický postoj dieťaťa k životu a oboznamovať ho s klasikou beletrie;
  • rozširovať obzory detí čítaním kníh rôznych žánrov, obsahovo a tematicky pestrých, obohacovať morálnu, estetickú a kognitívnu skúsenosť dieťaťa;

Cieľom je dôkladne oboznámiť deti s detskou literatúrou a knihami, zabezpečiť literárny rozvoj predškolákov, odhaliť deťom svet morálnych a estetických hodnôt a duchovnej kultúry nahromadenej predchádzajúcimi generáciami, rozvíjať umelecký vkus a formovať kultúru citov. a komunikácia.

Ako zorganizovať otvorené prezeranie triedy o čítaní beletrie

Jednou z dôležitých foriem práce s čítaním sú otvorené hodiny, počas ktorých učiteľ predvádza kolegom svoje inovatívne skúsenosti. Novinka môže ovplyvniť rôzne aspekty:

  • využívanie informačných a počítačových technológií – IKT (diapozitívy zobrazujúce epizódy diela, jeho jednotlivé postavy);
  • prerozprávanie rozprávky deťmi na základe mnemotechnických tabuliek (tento smer vždy vzbudzuje záujem);
  • Dokonca aj telesná výchova - povinný prvok väčšiny tried - môže byť inovatívna (napríklad použitie kamienkov na zlepšenie rytmu; mimochodom, táto technika sa dá použiť aj pri čítaní básní).

Triedy využívajúce IKT vyzerajú vždy výhodne

Zaujímavým nápadom je zapojiť do diania hudobného režiséra alebo využiť audio nahrávky. Napríklad v tej istej rozprávke „Masha a medveď“ bude hudba sprostredkovať, ako dievča zbiera huby a bobule v lese a medveď ťažko prechádza lesom. Deti budú mať z takého hlbokého ponoru do práce jednoducho radosť.

Zaujímavo sa dá rozohrať aj finále otvorenej hodiny. Napríklad deti dávajú hosťom záložky do kníh, ktoré vyrobili vlastnými rukami.

Otvorenú projekciu nemožno vopred nacvičiť so skupinou, napríklad na zapamätanie básničiek alebo vypracovanie odpovedí na otázky. To je vždy viditeľné zvonku: deti nebudú tak zaujaté, ako keby to dielo vnímali prvýkrát.

Vlastnosti slávnostných a oddychových čitateľských podujatí

K pestovaniu záujmu o knihy prispievajú aj rôzne slávnostné podujatia: literárny oddych, zábava, večery, kvízy. Ich námetom môže byť dielo konkrétneho spisovateľa, básnika (napr. A. Puškina, S. Maršaka, K. Čukovského, A. Barto), najmä ak sa to spája s jeho blížiacim sa výročím.

Literárne podujatie môže byť načasované tak, aby sa zhodovalo so sviatkom, napríklad Deň matiek, Deň vtákov, 9. máj. Na tento účel sa vyberajú diela rôznych žánrov (básne, poviedky, epizódy z rozprávok, príslovia, porekadlá), ktoré sú zahrané originálnym spôsobom.

Slávnostnú atmosféru vždy vytvára spojenie rôznych druhov umenia – literatúry, divadla, tanca, hudby, umenia. Do takýchto voľnočasových aktivít môžete zaradiť aj športové prvky.

Štruktúra literárneho festivalu je podobná štruktúre matiné:

  1. Slávnostné otvorenie s úvodným slovom moderátora.
  2. Prehliadka čísel koncertov.
  3. Ukážka knižnej výstavy.
  4. Dokončenie.

Časti podujatia okrem hostiteľa spájajú herné postavy. Nedovoľujú, aby pozornosť detí upadla.

Neodmysliteľnou súčasťou literárneho festivalu je recitácia poézie

Starší predškoláci môžu pre mladších žiakov zorganizovať minikoncert s čítaním riekaniek, pesničiek a básničiek, ktoré deti poznajú. V tomto prípade je vhodné použiť vizuálne materiály – hračky, obrázky, rôzne predmety.

Príklad zhrnutia literárnej udalosti na základe diel S. Ya Marshaka (autor A. G. Chirikova).

Podobné videá

Úvod do beletrie sa často mení na malé predstavenie, v ktorom účinkujú samotné deti.

Video: čítanie básní Agnie Barto o hračkách (skupina juniorov)

Video: rozprávanie a dramatizácia rozprávky „Teremok“ (druhá juniorská skupina)

Video: „Cesta cez ruské ľudové rozprávky“ (otvorená lekcia v strednej skupine)

Video: lekcia založená na rozprávke „Husi a labute“ (starší predškolský vek)

Uvádzanie dieťaťa do čítania by malo začať už od útleho veku. Okrem rodičov v tom zohráva kľúčovú úlohu materská škola, prvá sociálna inštitúcia dieťaťa. Samozrejme, predškoláci sú viac poslucháči ako čitatelia. Obsah umeleckého diela im sprostredkuje učiteľ, ktorý prezradí aj myšlienku a pomôže deťom vcítiť sa do postáv. Preto musí učiteľ vedieť zaujať deti o knihy, musí byť kompetentný v oblasti detskej literatúry a mať vysoký stupeň expresívnych čitateľských zručností.

Učiteľ Demidenko N.A.
Zhrnutie otvorenej lekcie o čítaní beletrie. Čítanie rozprávky „Spikelet“

Abstrakt otvorenéhotriedy na oboznamovanie sa s beletriou a rozvoj reči :

Čítanie Ukrajinský ľudrozprávky « Klásk »

Cieľ :

1. Oboznámiť deti s obsahom ukrajinského ľudurozprávky « Klásk » .

2. Naučte deti hodnotiť činy postáv.

3. Naučte deti dramatizovať jednotlivé epizódyrozprávky .

4. Upevniť s deťmi vedomosti o žánrových vlastnostiachrozprávky .

5. Rozvíjať schopnosť vytvárať psychologické portréty hrdinov v určitých situáciách.

6. Vštepovať deťom tvrdú prácu a úctu k práci iných na príklade konania hrdinov diela, ktoré počúvali.

7. Rozvíjať pozornosť, pamäť, reč.

Vybavenie :

1. Textrozprávky « Klásk » .

2. Ilustrácie prerozprávka .

3. Masky myši a kohúta.

4. Krabica"dotyk" , kúsky ražného a pšeničného chleba.

5. "Kúzelné skrinky"(obsahuje plexisklo a piesok)

Prípravné práce :

1. Čítanie nasledovanýdiskusia :

V. Palchinskaite"chlieb" ,

nemeckýrozprávka "Hrnec kaše" .

2. Modelovanie zo slaného cesta - bagely, koláče, buchty.

Priebeh lekcie :

Vychovávateľ : Počúvajte, malí ľudia,

Pripravme sa na zhromaždenie!

Poponáhľajte sa a postavte sa do kruhu

A opakujte po mne!

Dobré popoludnie všetkým dobrým ľuďom!

Sme radi, že vás vidíme, milujeme vás!

Máme veľmi radi ľudí

Veľké aj malé!

Deti spolu s dospelým opakujú druhé štvorveršie.

Hra"Štvrté koleso" .

V – l : -Chlapci, mám na nástenke obrázky, pomenujte ten nepárny.

*paradajka, uhorka, kyslá smotana, cibuľa;

*hruška, jablko, pomaranč, tvaroh;

*ríbezle, klobása, egreše, maliny;

* tanier, panvica, koláč, panvica.

Deti pomenujú predmet navyše a vysvetlia, prečo je navyše.

V l : Počúvajslová : kyslá smotana, koláč, klobása, tvaroh. Čo to je?(Produkty) .

Z čoho sa vyrába kyslá smotana a tvaroh?(z mlieka) .

Z čoho sa vyrába klobása?(z mäsa) .

Z čoho sa vyrábajú koláče?(múka) .

Z čoho sa vyrába múka?(Z obilia, klásky ) .

Poďme si ukázať, ako rastúklásky .

Cvičenie na rozvoj koordinácie pohybov« Klásky »

V – l : - Chlapi, kto z vás vie, čo to je?klásky ?

- Klások je súkvetie , v ktorom je ovocie - zrno a stonka -

toto je slamka.(Učiteľ ukazuje klásky )

Teraz sa postavte blízko svojich stoličiek a ukážeme vám, ako rásť

klásky .

Cvičenie« Klásky » .

Na jar je pole orané, deti robia kĺzavé pohyby dlaní proti sebe

priateľ.

Pole bolo posiate obilím. Dotknite sa prstami jednej ruky dlane druhej a vzdiaľte sa

nasmerujte ruku na stranu ("zasiať" ).

Slnko je horúce, prekrížia si dlane, roztiahnu prsty a zdvihnú sa

ruky ("Slnko" ).

Ohrieva zem. Spúšťajú ruky a robia pružné pohyby dlaňami,

otvorené až po podlahu.

Vystúpte vysokoklásky , Pokrčte lakte, otočte dlane k sebe

Sú priťahovaní k slnku. a pomaly zdvihli ruky.

Vietor fúka, kývajú rukami nad hlavou.

Koloski sa trasie .

Ohnutý doprava, nakloňte telo a ruky doprava, doľava.

Prehupli sa doľava.

A keď prší, pomaly spúšťajú ruky a rýchlo pohybujú prstami.

Raž pije vodu a pije. Vezmite si dlane a priveďte ich k ústam(piť) .

Aké pole! Zdvihnú ruky, roztiahnu prsty.

Aké krásne! Potriasť rukami nad hlavou.

V – l : - Výborne, sadnite si na stoličky.

Zistili sme, že múka sa vyrába zo zŕn a čo sa z múky pečie?

Je to tak, z múky sa pečú nielen rôzne koláče, ale aj chlieb...

V – l : - Chlapci, hádajtehádanka :

Šarlátový hrebeň,

Poškriabaný kaftan,

Dvojitá brada

Dôležitá chôdza.

Vstáva pred ostatnými

O kom je táto hádanka? Ktorérozprávky, ktoré poznáte o kohútovi ? ( "Kohútik a stopka fazule" , "Zayushkina chata" , "Kohút - zlatý hrebeň" atď).

Prečo je totorozprávky ?

Presne tak, je to takrozprávky , pretože sa v nich môže stať čokoľvek, sú to neobyčajné príbehy, v ktorých môžu rozprávať zvieratá aj predmety.

Teraz vám prečítamrozprávka « Klásk » , ktorý napísal ukrajinský ľud.

V texte sa stretnete s neznámymi ľuďmislová : mlátiť, mlieť, mlieť. Možno niektorí z vás vedia, čo znamenajú.

Vymlátiť znamená vyklepať zrnáklásek s cepom .

Mlyn je budova, kde sa zrná melú na múku.

Mletie je mletie zŕn na múku.

Učiteľ prečíta textrozprávky .

Učiteľ kladie otázky k texturozprávky :

Čo našiel kohút?

Čo navrhli myši urobiť?

Kto mlátilklásky ?

Čo navrhli myšičky urobiť s obilím?

Kto to urobil?

Akú inú prácu robil kohút? (Deti usporiadajú zoznam všetkého, čo kohútik urobil. Učiteľ rozloží ilustrácierozprávka ).

Čo robili Krut a Vert v tom čase?

Kto si ako prvý sadol k stolu, keď boli koláče hotové?

Prečo sa kohút nezľutoval nad myšami, keď odišli od stola?

Ako by ste stvárnili malé myšky, keď by zistili, že kohútik ich nedopraje koláčom? Je to tak, hanbili sa.

Pantomimické náčrty"hanba" , "únava" , "hlad" .

(Deti si predstavujú, že sú myši a onihanbiť sa : hlava dole, oči zatvorené, ruky dole.)

Teraz stvárnime kohúta unaveného z práce (utierajú si čelo od potu, hlavu majú sklonenú nabok, ramená spustené, kolená pokrčené).

Teraz ukážte malé myšky, ktoré chcú koláče (deti vdychujú vôňu lahodných koláčov, olizujú si pery, robia krúživé pohyby s rukami na bruchu).

Teraz vám ukážeme, ako sa koláče pečú.

Hra s prstami"koláč" .

Spýtali sme sa našej rúry : deti dávajú ruky"polica" a zatraste nimi.

Čo máme dnes piecť? Natiahnite ruky dopredu.

Požiadali sme sporák, otáčajte dlaňami hore a dole.

Cesto sa miesi. Rukami si miesia stehná.

Cesto rozvaľkajte valčekom a dlaňami si hladkajte nohy.

Rozbalili sme to a neunavili sme sa.

Plnené tvarohom"Pečieme koláče" (najprv jedna ruka navrchu, potom druhá) .

A nazvali to koláč!

Poď, varič, natiahnite ruky dopredu, dlane hore.(2 krát) .

Dajte tvarohu miesto! Zatlieskaj(4 krát) .

V – l : Počúvaj, prečítam ti ešte jeden úryvok zrozprávky . Len pozorne počúvajte, potom to zinscenujete.

Učiteľ prečíta posledný dialóg sslová : “Koláče sú upečené...”

Dramatizácia pasážerozprávky pre deti .

Z čohorozprávka stretli ste sa dnes? Presne tak, s ukrajinským ľudomrozprávka « Klásk » .

V – l : Ktorý hrdinarozprávky chceli by ste byť ako? Kto sa vám páčiRozprávka sa mi nepáčila ? prečo?